Конспект уроку з української літелатури на тему Народна казка ОХ

НАРОДНА КАЗКА «ОХ»
Мета:
Навчальна: проаналізувати казку “Ох”, охарактеризувати її героїв, визначити тих, хто з них втілює добро, а хто – зло.
Виховна: виховувати шанобливе ставлення до народної творчості, повагу до дорослих, почуття справедливості.
Розвивальна: формувати кругозір, навички виразного читання та вміння висловлювати власну думку.
Тип уроку: комбінований
Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.

Перебіг уроку

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання

Що треба робити, щоб стати мудрою людиною?
Чи потрібно ставати мудрим?
Хто такі мудреці?

3. Актуалізація опорних знань
Що таке добро? Яку людину можна вважати доброю?
Що таке зло? Які вчинки вважаються лихими?
Поміркуйте, чому в казках добро завжди перемагає зло?

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Вступне слово вчителя
– У душі кожної людини завжди живуть дві несумісні речі – добро і зло. Хто з них переможе, такою і буде людина. Дуже важливо, щоб душі більшості з нас були чистими, щедрими, щоб зло не мало змоги оселитисятам і перемогти.
Пригадайте ті казки, які розповідали вам бабусі, - у них завжди перемагають справедливість, правда, добро, незважаючи на тяжкі перешкоди та вчинки поганих персонажів. У них герої знешкоджують страховиськ, відьом, підступних тварин. Завжди в казках щасливий кінець. Завдяки їм ви знайомитесь з добрими героями: хоробрими воїнами, відважними принцами, богатирями, намагаючись наслідувати їх, та недолюблюючи поганих – Чахлика Невмирущого, Бабу Ягу. А добрі стають втіленням дитячих мрій і наслідувань. Казки вчать доброті, милосердя, любові, вони – наші перші вчителі.
Праця – це перша потреба людини, бо вона зробила людину з мавпи. Тому всім, що в нас є, ми зобов’язані саме їй.
Існує багато прислів’їв та приказок, які розповідають про важливість праці: “Хочеш їсти калачі – не сиди на печі”, “Без труда – нема плода” та інші. Усі вони дають нам зрозуміти, що якщо ви хочете чогось досягти або зробити, без праці вам не обійтись.
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією казкою та побачимо, чого вона може нас навчити.

Читання казки “Ох”
Тема: зображення праці на шляху самовдосконалення людини.
Ідея:уславлення працьовитості та кмітливості, засудження та покарання хитрості та підступності
Головні герої: батько, син, Ох.
Виразне читання казки за ролями (уривки).
Аналіз казки “Ох” у формі бесіди за питаннями:

Чому батьки скаржилися на сина?
Що робив син на кожній новій роботі?
Знайдіть описи Оха, його оселі та жінки. За якими обставинами герої познайомились з ним?
Яку умову найму запропонував Ох батьку? Чи погодився на це батько?
Який ритуал проводив Ох, щоб зробити з ледачого парубка моторного козака?
Хто навчив батька, як визволити сина від Оха? Чи вдалось це батьку?
Як син запропонував батьку заробляти гроші? У яких тварин він перекидався?
Що зробив Ох, щоб повернути собі наймита? Які пригоди чекали на нього, щоб утримати хлопця при собі?
Як хлопцю вдалося здобути волю?
Чи можна стверджувати, що в казці Добро перемогло Зло? Обгрунтуйте свою думку
Який план казки можна укласти?

Міні-характеристика головних героїв твору

Складання інформаційного грона.
І в. – сина, ІІ в. – Оха.


С Син
Ле ледащо


Не недотепа


Вр вражий син


Га гарний козак


М моторний парубок

О

О Ох
Зм зморщений


М маленький дідок


Бо борода зелена аж по коліна


Лі лісовий цар


Тренінг “Хто найуважніший?”

Установіть відповідність між роком праці та твариною, на яку перетворював Парубка Ох.

1-й рік праці А голуб
2-й рік праці Б півень
3-й рік праці В вовк
Г баран
Ключ: 1 б, 2 г, 3 а

Установіть відповідність між персонажем та тим, на кого він перекидався

1 Син А щука
Б хорт
Вкінь
Г циган
2 Ох Д старичок
Є сокіл
Ключ: 1 б, в, є; 2 а, г, д.

ІV УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Тестове опитування

Чому син був не такий, як треба?
А Він був дурним;
Бвін був ледащо;
Ввін не вмів розмовляти;
Гвін не міг ходити.

Який із професій не навчався син?
А Кравця;
Б шевця;
В коваля:
Г лікаря.

Як звали діда, що раптово з’явився з-під пенька?
А Ох!;
Б Ах!;
В Ух!;
Г Ой!

Що запропонував Ох батьку?
А Знайти сину гарну роботу в іншому царстві;
Б повернутись додому, бо все марно;
В найняти його сина;
Перепочити та вивести їх із лісу коротким шляхом.

Що мав зробити батько, щоб повернути сина в перший рік?
А Знайти його в оселі Оха;
Б впізнати його серед півнів;
В покликати голосно в лісі;
Г відшукати його серед інших наймитів Оха.

Як мав повернути батько сина в другий рік?
А Чекати його в лісі до світанку;
Б дати Охумогорича;
В знайти його в іншому царстві;
Г відшукати сина серед баранів.

У кого зачарував сина Ох на третій рік?
А У голуба;
Б у вовка;
В у півня;
Г у лисицю.

Яке чарівне вміння здобув син у наймі?
А Ставати невидимим;
Б розмовляти з рослинами;
В перекидатися у тварин;
Г знаходити загублені речі.

У кого перекинувся Ох, щоб обдурити батька?
А У пана;
Б у цигана;
В у діда;
Г у селянина.

На що перетворився парубок, щоб його знайшла царівна?
А На мушлю;
Б на квітку;
В на перстень;
Г на гребінець.

За яких обставин хлопець познайомився з царівною:
А Він перекинувся на хлопця із пшона;
Б він розмовляв з нею у подобі персня;
В їх познайомив Ох;
Г його знайшли охоронці царівни.

Чим закінчилася казка для парубка?
А Він навічно залишився у наймитах в Оха;
Б він утік додому і почав щасливе життя з батьками;
В Ох зачарував його навічно залишатись у подобі тварини;
Г він одружився з царівною.

Робота з картками (в групах)

Картка № 1
Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему “Як праця допомагає людині стати кращою?” (5-7 речень).
Як ви розумієте прислів’я “Білі руки роботи бояться?”
Яке чарівне вміння ви б хотіли мати? Поясніть свій вибір.

Картка № 2
Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему “Чи треба допомагати стареньким батькам?” (5-7 речень).
Як ви розумієте прислів’я “Була б охота – знайдеться всяка робота?”
Яке чарівне вміння ви б хотіли мати? Поясніть свій вибір.

V.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель.Казка “Ох” вчить нас того, що праця навіть з самого ледащого парубка може зробити гарного моторного хлопця. Але не треба зловживати своїми вміннями та навичками, бо це може скінчитися погано. Лише ті, хто живе по правді і використовує свої знання та досвід заради добрих справ, отримають гідну винагороду.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поміркувати про місце праці в житті людини. Знати зміст казки “Летючий корабель”, скласти план твору, вміти відповідати на питання до тексту.

15