Конспект урока по украинскому языку для школ, изучающих украинский язык

13 EMBED Word.Document.8 \s 1415

Мета. Формувати етнокультурознавчі уявлення, пов’язані зі святом Великодня. Збагачувати словник. Розвивати уміння слухати, розуміти текст. Виховувати інтерес до традицій українського народу.


Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок,
Розпочинаємо урок.
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День для нас привітним буде.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

Вправа «Передбачення»

Прочитайте тему уроку. Про що саме йтиметься на нашому уроці?
Так, ми говоритимемо про свято Великдень, дізнаємося і пригадаємо багато цікавого про це свято, виконаємо безліч цікавих завдань і поділимося цікавою інформацією між собою, А допоможе нам птах, адже урок у нас буде не звичайний, а урок-подорож країною Великдень.

Проблемне питання
Діти, чому саме птах?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Асоціативний кущ»
Птах, весна, Великдень, Великоднє диво... Діти, з чим ви асоціюєте слово «Великдень»?

Діти називають асоціації, записують слова на дошці навколо слова «Великдень».

2. Словникова робота
Які слова незрозумілі? З'ясуймо їх значення. (Робота зі словниками.)

Великдень велике християнське свято, присвячене воскресінню Ісуса Христа;
Писанка розмальоване куряче або декоративне яйце, призначене для Великодніх свят
Писанкар людина, яка розфарбовує писанки.

Отож, розпочинаємо нашу подорож. Перша зупинка «Святкова».

IV. ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Зупинка «Святкова»

Навесні, коли природа пробуджується від зимового сну і земля починає одягатися у барвисте вбрання, люди святкують одне з найбільших і найгарніших християнських свят День Воскресіння Ісуса Христа Великдень, тобто «Великий день».

Повідомлення учнів
На Великдень, у неділю вранці після церковної служби, люди вітаються одне з одним такими словами: «Христос .воскрес!» А відповідають на це: «Воістину воскрес!» Цього дня всі радіють воскресінню Ісуса Христа Божого сина, який за вироком людського суду був розіп'ятий на хресті за те, що навчав людей жити справедливо, чесно, любити одне одного і все живе.

Христос воскрес!
Радійте, діти,
Біжіть у поле, у садок.
Збирайте зіллячко і квіти,
Кладіть на Божий хрест вінок!
Нехай бринять і пахнуть квіти,
Нехай почує божий рай,
Як на землі радіють діти
І звеселяють рідний край.
На вас погляне Божа Мати,
Радіючи з святих небес...
Збирайтесь, діти, нум співати:
«Христос воскрес! Христос воскрес!»

У сиву давнину Великдень уважали чи не найбільшим святом року. Саме на цей час припадав поворот сонця на літо, а це означало пробудження всього живого, воскресіння природи, перемогу життя над смертю.

2. Зупинка «Піст»

Наступна зупинка «Піст». Що ви можете розповісти про це?

Повідомлення учнів
Великодню передує 7 тижнів Великого посту, коли суворо дотримуються заборони не лише на вживання скоромних страв, але й на розваги.
Незабаром перед Великоднем святкують Вербну неділю.
Цього дня жінки, нарізавши вербових гілок, несуть їх до церкви посвятити. Ці гілочки зберігають як оберіг від недуг і грому. Принісши посвячені гілочки верби додому, батьки неодмінно «били» ними своїх дітей приказуючи:

«Не я б'ю, верба б'є!
Через тиждень Великдень.
Будь здорова, як вода,
Багата, як земля,
А красива, як весна!»

Останній четвер напередодні Великодня - Чистий. Господарі цього дня наводили лад в оселі, на подвір'ї. До сходу сонця потрібно купатися, «щоб тіло було чистим».
Наступний день тижня Страсна п'ятниця. Ані шити, ані прясти у Страсну п'ятницю не можна; також не можна рубати дрова або що-небудь тесати сокирою. Цього дня печуть паски. Раніше, господиня, щойно посадивши паски у піч, йшла на город і сажала розсаду «щоб капуста була здорова, як паска».
За народним календарем цього дня не можна співати. Хто співає у Страсну п'ятницю, той на Великдень плакатиме.
Наступний день тижня Великодня субота. У суботу, напередодні Великодня, жіноцтво готувало писанки та крашанки. Писанки виготовляли переважно дівчата.

3. Зупинка «Паска»

Майже по всій Україні Великодній хліб називають «паска», у деяких регіонах побутують назви «баби», «колачі», «золоті баби». Паски мають різні розміри і форму. Вони є круглими, прямокутними, овальними. Раніше паски випікали у печах, у глиняних пастівниках, «бабинцях», кухликах та різних металевих формах.

Повідомлення учнів
Випікають паски з найкращих сортів пшеничного борошна. Кожна господиня має свій спосіб приготування паски, що робить її неповторною.
Раніше перед тим, як випікати паску, господиня білила й прибирала хату. Сама вона чистенько вбиралася, одягала білу сорочку. З чистими і світлими думками, з веселим настроєм вона замішувала паску. Спекти добру паску це найважливіша подія на Великдень, адже з того, якою вона спечеться, робили висновок про долю всієї сім'ї.

Маленьку паску спекла матуся,
Яка ж гарненька, хоч і мала!
В кошик поклала її Ганнуся
І посвятити в церкву пішла.
Пасок великих кругом багато,
Одна маленька найкраща від усіх!
Маленька паска у велике свято
То радість дітям і веселий сміх.

Випікши даски, жінки і дівчата починали готувати наступний символ свята Великодня писанки,

4. Зупинка «Писанки»

Які види писанок ви знаєте?
Що вони означають?

Словникова робота (робота зі словниками)

Крашанка пофарбоване куряче яйце, призначене для великодніх свят.
Крапанка від слова «крап»: забарвлення у вигляді дрібних цяточок на чому-небудь.
Мальованка спідниця з полотна, розмальованого кустарним способом.

Розглядання ілюстрацій (на дошці)

Ще за давніх часів уважали, що яйце початок усього живого. Скрізь в Україні живе прадавнє мистецтво творення цих своєрідних художніх мініатюр, що разом з Великоднем і весною приходять у наглі домівки.
З писанками пов'язано багато легенд, повір їв, традицій. Щоб малювати писанку, необхідно мати чисту душу, добрі наміри, ані на кого не тримати зла. Розмальовували писанки не просто так. Кожен колір, кожен символ має своє значення.

Робота в групах

Зараз ми попрацюємо у групах. Кожна група отримує своє завдання. На підготовку 5 хвилин. (Завдання на партах у конвертах.)

Фізкультхвилинка

1-ша група. Легенди, повір’я, традиції
1) Щороку злий Ірод, прикутий залізними ланцюгами у пеклі, посилає на світ божий своїх гінців. А коли ті повернуться, запитує, чи ще творять люди писанки. Якщо гінці цього не заперечують, Ірод заходиться від плачу, зриває ланцюги, та ковалі знову беруть його у полон. Доки люди малюють писанки, доти й буде світ...
2) Коли Ісуса вели на муки, Матір Божа творила вночі писанки. Виходили вони дуже гарні. А як писала, котилися їй з очей сльози. Коли вони капали на писанку, там жевріли цяточки. Тому й тепер писанкарки малюють ці цяточки.
3) За дуже давньою легендою, найперше яйце мало в середині не жовток з білком, а цілий світ. Тому говорять, що з яйця світ утворився.
4) Розмальовували писанки дівчата. Кожна потайки. Яйце з білою шкаралупою купали в трав'яних фарбах, розмальовували, щоб сподобалося мамі. Найгарнішу писанку кожна дівчина дарувала своєму судженому.
5) На Великодні свята дорослі хлопці зустрічаються з дівчатами, обливають їх водою або парфумами, а ті дарують їм писанки.
6) Писанки захищають людину від зла, приносять добробут у родину. Колись пасічники клали їх під вулики, щоб роїлися бджоли. Писанку із зображенням півня ховали під покуття. Вона боронила оселю від блискавиці.

2-га група. Колір, символи
КОЛІР
Червоний це радість, життя і любов.
Жовтий місяць і зорі, а в господарстві урожай.
Блакитний небо, побажання здоров'я.
Зелений весна, воскресіння природи.
Коричневий мати земля, її щедрість для кожної людини.
Чорний і білий ушанування душ померлих, подяка ангелу за охорону від лихих сил. СИМВОЛИ
Сонце знак світла і життя.
Колосся уособлення святої їжі.
Коло знак безсмертя.
Хрест символ усесвіту, чотири сторони світу.
Гілка символ добрих справ, юність, здоров'я.
Крапочки небесні світила, сльози матері Ісуса.
(Учні виходять до дошки, викладають яйце, прикрашають його символами.)

3-тя група. Ігри та забави
У Тараса Шевченка є такі рядки:

На Великдень на соломі
Против сонця діти
Грались собі крашанками.

А як саме гралися діти нам покажуть учні з третьої групи.

а) «Навбитки». Брали крашанки і зі словами «Христос воскрес!» цокалися ними. Чиє яйце
.не розбилося той виграв і забирає собі яйце того, хто програв.
б) Грали двоє дітей: хто швидше докотить своє яйце до цілі іншим яйцем і водночас не розіб'є їх той і виграє.
в) Одна дитина підкидала яйце у повітря, а інша підставляла своє яйце, щоб «упіймати» його. Чиє яйце розбивалося той віддавав яйце переможцеві.

Молодці, діти! Ви були дуже уважними і з гідністю впоралися із завданнями, трішки відпочили, пограли. А тепер наша наступна зупинка «Літературна».

5. Зупинка «Літературна»

Відкрийте підручники на стр. 129

Опрацювання вірша Р. Завадовича «Наш Великдень»

1. Читання мовчки
Чи є не зрозумілі вам слова? Як ви розумієте слово «гомін»? (Відповіді дітей.)
Як ви розумієте ці рядочки:
Грають срібно дзвони,
Грають урочисто.
У якому значенні вжито словосполучення «Грають срібно»? (У переносному)
Зачитайте ще рядочки, ужиті в переносному значенні.
До кого звертається автор цим віршем?
Що відчувають діти, зустрічаючи Великодні свята? (Відповіді дітей.)
З якою метою автор написав цього вірша? (Відповіді дітей.)
Якою є його тема? (Відповіді дітей.)

2.Читання вголос (1-2 учня)

Опрацювання вірша В. Федоренко «Великодні писанки»

Великодні писанки справжнє диво:
Все так чітко, правильно і красиво.
На них диво-лебеді випливають
І квітки чарівнії розквітають.
Колена наша писанка то перлина,
Бо старалась-малювала кожная дитина.
Всі писанки мальовано барвисті,
Як дівча та-красуні в намисті.

Виразне читання вчителем.
Як називає автор писанки у вірші? (Диво)
Як автор описує писанки? (Диво-лебеді, квітки)

Самостійне читання вірша учнями.
З чим і з ким порівнює автор у вірші писанки? (Перлина, дівчата-красуні)

Фізкультхвилинка

6. Зупинка «Творча»

Учень
Я писанку витну паперову,
На ній зроблю квіточку кольорову.
Ще приклею пасочку духмяненьку
І тендітну гілочку зелененьку.
Потім тонку свічечку витинаю
І її на пасочці приєднаю.
Ось вже і листівочка готова,
Різьблена, барвиста, кольорова.

З цього вірша ми дізналися, що дівчинка витинала листівку до Великодня, щоб подарувати її, мабуть, своїм рідним. Ми також спробуємо витинати листівки.

Учитель демонструє види листівок, прикріплює зразки на дошку.

Витинанка це давній і дуже цікавий вид мистецтва, що полягає у вирізуванні з паперу ножицями чи ножем різних візерунків, силуетів. З витинанками ви ознайомилися, вирізаючи сніжинки до новорічних свят, виготовляючи закладинки для книг.

V. ПРАКТИЧНА РОБОТА

1. Інструктаж до проведення роботи
Перевірка готовності,
Як працюємо з ножицями?
Як передавати ножиці?
Чи можна ходити з ножицями?
Розкажіть про користування серветками під час приклеювання деталей.

2. Пояснення принципу виготовлення листівки (поетапно за таблицями та зразками на дошці)

3. Виготовлення листівок
Виготовлення пасочки (нанесення прорізів, вирізання).
Витинання писанок (нанесення візерунка, вирізання.),
Оформлення композиції (свічка, гілочки, квіточки).
Розміщення елементів композиції.
Приклеювання.

4. Презентація витинанок

5. Обговорення та оцінювання робіт учнів

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Зворотний зв'язок

Бліцвікторина
1) 3 чим автор порівнював писанку у другому вірші? (Перлина)
2) Хто розмальовує писанки у другому вірші? (Дитина)
3) Пора року, на яку припадає свято Великдень. (Весна)
4) Цією рідиною розмальовують писанки. (Фарба)
5) Яку прикрасу надягають дівчата собі на шию? (Намисто)
6) У якого весняного куща фіолетові квіточки? (Бузок)
7) Що небо кинуло на землю у другому вірші? (Блакить)



















































15