КСП Тас д?уірін кезе?дерге б?лу


Сабақ тақырыбы: Тас дәуірін кезеңдерге бөлу. Мектеп: З.Ғұбайдуллин атындағы ЖОМ
Күні:10.09.2016 Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаев.А
Сынып: 10 Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны:-
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
Сабақ соңында оқушылар тас дәуірін кезеңдерін анықтай алады, терминалогиялық мағынасын аша біледі, әр дәуірдің ерекшеліктерін ажырата алады, талдайды.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Ежелгі Қазақстанның тарихи кезеңдерін ажырата алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Тас дәуірінде өмір сүрген адамдардың әлеуметтік құрылысы жөнінде мәлімет алады.
Кейбір оқушылар: Қазақстанның тас дәуірі кезіндегі археологиялық ескерткіштерді ажырата біледі.
Тілдік мақсат: Оқушылар істей алады: ойын еркін жеткізеді, талдайды, анықтайды, қорытынды жасайды.
Негізгі сөздер мен тіркестер:/ палеолит, неолит, мезолит / 1.Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын ата. 2. Ежелгі тас дәуіріндегі адамдардың қоғамдық құрылысы туралы не білесіңдер? 3.Ежелгі тас дәуірі неше кезеңге бөлінеді?
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Жазылым: ертедегі археологтардың қазба жұмыстары нәтижесінде нақтыланған ой-тұжырымды жазады.
Оқылым: Алғашқы адамдардың тыныс-тіршілігі жайлы оқиды
Айтылым: Негізгі тірек сөздер, ұғымдар мағынасын анықтап айтады.
Алдыңғы оқу
«Ой қозғау» әдісі арқылы тас дәуірінің кезеңдерін жете түсіну үшін археологиялық деректерді білу.Өткен материалдар бойынша оқушылардың білім деңгейін тексеру.
Жоспар
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар
Басталуы
/3минут/



/5 мин/
Күтлетін нәтиже:
Оқушылар ежелгі Қазақстанның тарихи кезеңдерімен таныса алады.


/15 мин/
Дәуірлер атауымен ондағы негізгі өзгерістерге қорытынды жасай алады.


Ортасы
/10 мин/
Адамзат баласының шығу тегі мен қалыптасуының орта тарихы, заңдылықтарын білу


/7 мин/
Тарихты кезеңдердің ерекшеліктерін анықтай алады.

Аяқталуы
/5 мин/
ОҮБ- бағалау арқылы оқушылар өз деңгейлерін біледі, нені білу керектігін анықтайды. 1.Ұйымдастыру кезеңі :
1. Сәлемдесу.
2.Оқушыларды түгелдеу,оқу құралдарының реттілігін тексеру.Шаттық шеңберін орнату.
Оқушыларды топқа бөлу.Оқушылар альфавит бойынша топтарға бөлінеді.
1-топ «Палеолит»
2-топ «Мезолит»
3-топ «Неолит»
1. Миға шабуыл
1. Археологиялық және геологиялық тәсілдер арқылы кезеңдерді құрастырыңдар
2.Археологиялық деректерді пайдаланыңдар.
2.Зерттеушілік әңгіме
Тапсырма 1-топ «Палеолит дәуірінің ерекшеліктеріне тоқталады», 2- топ «Мезолит дәуірінің ерекшеліктерімен танысады», 3- топ «Неолит дәуірінің ерекшеліктерімен танысады»
1.Негізгі ой-ережені тұжырымдау
Оқушылар
Мұғалім
А) Адамзат баласының пайда болу жөніндегі көзқарасты діни, идеялистік жолмен түсіндіру
Ә) Әлемдік гуманоидтер жөніндегі көзқараспен түсіндіру
Б) Эволюциялық теория тұрғысында түсіндіру
3.Сергіту сәті «Сиқырлы сандық» ойыны
1-топқа «Епті адам»
2-топқаТік жүретін адам
3-топқа Неандерталь адамы
4.Пысықтау жаттығулары
А)Оқулықпен жұмыс
Б)Терминологиялық сөздіктермен жұмыс
В) Картамен жұмыс
Мұғалім оқушылар білімін топ басшылармен бірлесе отырып бағалайды.
«Ағаш өсіру» -кері байланыс орынату
Екі жапырақ, бір алма.
Мұғалімен сәлемдеседі.
Сабаққа зейіндерін бағыттайды.Жылулық шеңберінде бір-біріне жылы лебіздер білдіріп, сәттілік тілейді.
Оқушылар бөлінген тобына қарай орындарына жайғасады. Топ ережесімен танысады.
Топ басшыларын сайлайды.
Хронологиялық кестелерді анықтап жазады. Топ болып алғашқы еңбек құралдарының атауларына мән береді.
Тапсырманы орындау үшін топталып пікір алысады, критерийлерді басшылыққа алып, дұрыс шешімді анықтайды.Топтың әр мүшесінің ойы ескеріліп, қорытынды шешімді жазады.Әр топ берілен тапсырма бойынша постер қорғайды.
Оқулықтағы тапсырмаларды түсінгендері бойынша тұжырымдайды..
Әр оқушы тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін анықтап, тақырыптың мазмұнын ашуға ұмтылады.

Топбасшылары сандықшадағы тапсырманы алып алғашқы адамдардың атын іштерінен оқып тобына іс-қимыл (мимика)арқылы сипаттайды.
Әр топ сабақта алған білімдерін жинақтайды,қорытынды жасайды.
Топбасшылары жиынтық ұпайларын оқып,бағасын айтады.
Оқушылар жапырақсыз және жеміссіз ағашты жапырақ, алма стикерлеріне «нені білдім», «нені үйрендім» «не білгім келеді» сөздерін жазу арқылы ойларын білдіреді. Оқулық,оқу құралдары
Топ ережесі,бағалау парағы,үлестірме қағаздар
А4 парағы, пламастер,
карта,интер- белсенді тақта
АКТ
Фливчарт
карта
Интербелсенді тақта,слайдтар, электронды оқулық.
Бағалау парағы
«Білім ағашы» макеті, стикер.
Қосымша ақпарат АКТ пайдалану
Саралау- Сіз қо- сымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз ? Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ—мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
А,В,С тапсырмалары.
Екі жақты күнделік.
СТО, АКТ. Кері байланыс арқылы:
1.Екі жұлдыз, бір тілек.
2.Бағдаршам.
3.Бес саусақ География
Биология
АКТ-электронды оқулық
Рефлексия.
Сабақ, оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
Мен бүгінгі сабағымның негізгі мақсаты ретінде «Тас дәуірінің кезеңдерін, археологиялық ескерткіштерін біледі » -деп алдым
және бұл мақсатым шынайы деп айта аламын. Себебі мақсат қояр алдында ең алдымен оқушылардың білім деңгейі мен қабілеттерін ескердім.
Бұл сабақта оқушылар тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныса отырып, сол жаңа сөздерге қатысты сөйлемдер құрап өз ойларын айту дағдыларының артқанын байқадым.
Сыныптағы ахуалға келсем, оқушылар бір-бірімен пікір алмасып, талқылауда белсенділік танытты.
Бүгінгі сабағымда жоспарланған балаларды бағалау мақсатында қолданылатын «Бағдаршам» әдісін сәтті қолдандым.
Келесі сабақта мен ескеретін және түзететін нәрселер ол оқушыларды нақты регламентті сақтай отырып уақытты тиімді пайдалану және оқушыларды бағалау мен кері байланыс алуда іскер болу.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1: Ой қозғау әдісі
2: Зерттеушілік әңгіме
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз ?)
1: Пысықтау жаттығулары
2:Топтық жұмыс
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім?
Оқушылардың интернет желісін сауатты пйдалана алатындығын, топтық жұмыста бір-біріне түсіндірудің,алған білімдерін тәжірибеде қолданудың тиімділігін білдім.