?асым Аманжолов ?зім туралы та?ырыбына презентация (7 сынып)


ТүйіндемеАты-жөні : Жаниязова Анаргүл ЕлемесқызыТуған жылы : 16. 03. 1988 жылыТуған жері: Батыс Қазақстан облысы, Тасқала ауданы, Ынтымақ ауылыБілімі : ЖоғарыЛауазымы : Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі, Тәрбие ісі жөніндегі орынбасарыБітірген оқу орны және жылы : Батыс Қазақстан инженерлік- гуманитарлық университетіМамандығы : Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғаліміСанаты : ІІАттестаудан өткен жылы : 2010 жылПедагогикалық өтілі : 5 жыл Жұмыс орнындағы пед. өтілі : 5 жыл Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов «Өзім туралы» өлеңіСабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: ақынның өзіндік мұратын таныту, «Өзім туралы» өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу; 2. Дамытушылығы: оқушылардың сөйлеу мәдениетін, дүниетанымын кеңейту, даралап деңгейлеп оқытуда өз бетімен жұмыс істеуге, шығармашылыққа дағдыландыру; 3. Тәрбиелігі: Қасым поэзиясы арқылы оқушыларды Отанды, туған жерді сүюге, қастерлеуге, қайсарлыққа, табандылыққа, қаһармандыққа тәрбиелеу;Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту.Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру, шығармашылыққа баулу.Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, әңгімелеу, баяндау, талдау.Сабақтың көрнекілігі: компьютер, өлең жолдары, тірек- схемалар, үнтаспа. Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:а) сәлемдесу; ә) оқушыларды түгелдеу; б) оқушылардың назарын сабаққа аудару. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Ғабит Мүсіреповтың «Боранды түнде» әңгімесі бойынша мазмұнын сұраймын, қосымша сұрақтар қоямын.ІІІ. Жаңа сабақ. «Дүниеге келер әлі талай Қасым, Олар да бұл Қасымды бір байқасын». (Қасым Аманжолов) «Ақынның адал, шыншыл мінезі өзімен бірге өлген жоқ, тамаша өлеңдерінде жүр». (Тахауи Ахтанов) Қасым Аманжолов зайыбыСақыпжамал және қызымен бірге Сақыпжамал! Атың қандай!Сәпен дейміз қысқартып.Жар бола гөр айтылғандайСенен қайсы қыз артық. Әбділда Тәжібаев, Әбекеңнің жары Сара, Ғали Орманов, Мәриям Хакімжанова және Қасым Қайдасыңдар шіркін, достар! Қасымның жанындағы Сырбай Мәуленов. Орал қаласындағы Александр Карев көшесі Сол қақпа, сол үй, сол терек... Сандығым- тән азығы, жан азығы,Сандығым- қуат, жігер, қан азығы.Сүйдірген өз заманын, өз қоғамын,Сандығым- сана- сезім, ар азығы.Сандығым- жас жүрегім, тілім кілті,Сұлулап сырдан құйған іші- сырты.Сақталған көкірегімді сыр- сандығым,“Сенікі”, “менікі” емес, көптің мүлкі. Неге мұнша, сорлы жүрек, соғасың?Неге күйіп, неге мұздап тоңасың?Арпалысып тыныш жатпай ұяңда,Неге мұнша мазасыз сен соғасың?Сабыр етші, қолға қалам алайын,Толғанайын, ой құдығын қазайын.Тау суындай сөз шығарып кеудеден,Сырыңды мен жырға тізіп жазайын. Ұлы адаммен ұлы адамның қоштасқаны да ауыр- ау! Өкінмен мен де бір күн өлемін деп,Өкінем ұқсата алмай келемін деп.Күніне жүз ойланып, мың толғанам,Өзіммен бірге өлмесін өлеңім деп. Ақын Сазгер «Дариға сол қыз», «Туған ел», «Өзім туралы», «Жас дәурен», «Ақ сәуле», т.б. Аудармалары:«Ләйлі- Мәжнүн» поэмасындағы хаттар, «Полтава», «Маскарад», т.б. Поэмалары:«Ақын өлімі туралы аңыз», «Құпия қыз», «Естай- Қорлығайын» драмалық дастаны, «Бикеш», «Қытай қызы» Өлеңдері:«Сарыарқа», «Ертіс», «Жайық», «Орал», «Мен- табиғат бөбегі», т.б. Қасым Аманжолов Қасым ақын аудармашы дастаншы сазгер әнші патриот жауынгер қоғам қайраткері Лирика Саяси лирика Махаббат лирика Табиғат лирика Көңіл-күй лирика б) Ұжымдық жұмыс. Лирикалық кейіпкер өршіл ақын өлең құдіретіне берік сенеді өз елін, жерін сүйеді өмір жайлы толғанады биік мақсатты ұрпаққа сенеді жаны нәзік «Дүние, жалт- жұлт еткен кең мекенім», «Сен неткен бақытты едің, келер ұрпақ» 5, 18, 7, 8, 18... 4. Туған елі, жері туралы толғанысы «Жүзінде кәрі жердің әжімі көп», «Ризамын туғаныма адам болып», «Өкінбен мен де бір күн өлемін деп», «бір күні от өмірім қалса өшіп» 7, 8, 9, 10, 11, 21, 22, 23 3. Өмір мен өлім жайындағы толғанысы «Барым да, бақытым да осы өлеңім», «Құя алман үгітілген балшық өлең» 11, 12, 13, 14... 2. Өлең туралы толғанысы «Аманжол Рақымжанның Қасымымын», «Ежелден ерке бұлан Қасым едім», «Қасыммын, сол баяғы бір Қасыммын» 1, 2, 15, 19 1. Ақынның өзін таныстыруы Тақырыпшалар Шумақтар Негізгі мәселелер І деңгей. Ақынның поэтикалық тіліне талдау жасатамын. Лебізім- күй, кеудем- көрік, адамзат сапарының мейманымыз, жүзім- жаз, т.б. Атын сарай, ақ көңіл, ала құйын заманалар, қап- қара түнек, т.б. Бөбегіндей, торқадай, найзағайдай, қанатындай, өртке тиген дауылдай, т.б. Метафора Эпитет Теңеу ІІ деңгей. Өлең құрылысына талдау. Шұбыртпалы ұйқас 2 Аааа Шалыс ұйқас 14 Аәаә Қара өлең ұйқасы 1, 3, 5, 9, 15 Ааәа Шумақтары Ұйқас түрлері А/ман/жол //– Ра/хым/жан/ның // Қа/сы/мы/мын, 11 аМен қал/ған // бір а/та/ның // ға/сы/ры/мын. 11 аБі/реу/ге // жұрт/та қал/ған // жа/сы/ғы/мын, 11 а Бі/реу/ге // ас/пан/да/ғы //а/сы/лы/мын. 11 а1 шумақты, 4 тармақты, 3 бунақты, 11 буынды, шұбыртпалы ұйқас ІІІ деңгей. Шығармашылық деңгей.Тебірініс немесе эссе жазу. «Берейін өмірімнен өлең жасап»2. «Өртке тиген дауылдай өлеңімді, Қасымның өзі емес деп кім айтасың?» ІҮ. Сауалнама Алған әсерім Неге үйрендім? Нені меңгердім? Өлеңнен өздеріңе ұнаған үзінділерді жаттау;Өз қалауларыңмен орындау үшін:2.Қасым өлеңіңдегі:«Оқырсың сонда мүмкін бұл жырымды,Досың да, туысың да біздерміз деп»,- деген жолдар мен Мұқағалидың «Шаң басқан архивтерден табылармыз» деген жолдарындағы ұқсастықты өз түсінік, пайымдауларыңша дәлелдеп, қысқаша шығарма жазу. Назар қойып тыңдағандарыңыз үшін рахмет!