Урок з української мови. Тема уроку: Дієслово. Часи дієслів


Урок по темі: Дієслово. Часи дієслів. Правопис закінчень дієслів.
Мета:* відновити в пам'яті учнів, систематизувати та узагальнити відомості про дієслово;
*формувати вміння правильно писати дієслова в різних особових формах; *розвивати пам'ять, увагу, логічне та образне, творче мислення;
*розвивати навички пошуку та аналізу;
*вдосконалювати правописні навички;
*виховувати почуття колективізму, відповідальності за справу, яку виконуєш, *культуру поведінки та мовного спілкування;
Задачі уроку.
Учні знатимуть: загальне значення дієслова, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль;
Учні вмітимуть: знаходити дієслова серед запропонованого матеріалу, визначати їх граматичні ознаки; правильно записувати дієслова відповідно вивчених орфограм та аргументувати їх.
Хід уроку
І.Організаційний
ІІ. Повідомлення тими
Слово вчителя
Оголошення завдань уроку.
Виклик
Мотивація.
ІІІ. Опрацювання теми (фаза реалізації смислу)
Впіймай слово(помилку)
Лінгвістичне дослідження
Усне опитування
Перевір себе
(припущення на основі запропонованих слів)
(самоперевірка)
Творчий диктант
Взаємоперевірка
Творче конструювання.
Взаємоперевірка «хто перший»
Самостійна робота
Редагування
Культура мовлення)
Перевірка «Звіряй із зразком»
Тести
Самостійне підрахування результатів. Занесення їх до протоколу.
Підсумок уроку
Рефлексія
Слово вчителя момент
І завдань уроку.
-Ми закінчили вивчати тему «Дієслово» з великого розділу мовознавчої науки «Морфологія».
-Сьогодні урок узагальнення й систематизації знань із цієї теми. Ми повторимо та закріпимо вивчене, будемо розпізнавати дієслова, визначати їх граматичні ознаки, правильно використовувати дієслова в мовленні.
-Не лінуйтесь,
Дійте словом,
Адже ми вивчаємо «Дієслово».
-В результаті нашого уроку кожний з вас виводить власну оцінку за роботу і кожний отримає власне домашнє завдання. Оголошення плану уроку(на дошці)
1. Розминка
2 .Визначення за опорними совами
3. Лінгвістичне дослідження
4 Творчий диктант
5. Творче конструювання тексу(редагування)
6. Самостійна робота
7.Культура мовлення
8. Культура мовлення
9. Підбиття результатів за урок
Вірш написаний без дієслів, але в ньому є помилка. Ваше завдання: прослухати і впіймати помилку, без яких не змогла обійтися учениця.
За півгодини до уроку
Стеля. Стіни. Стіл. Вікно.
Сонце прямо очі.
Я дивилася кіно
До третьої ночі.
Швидко з ліжка. Кран. Вона.
На сніданок - кава.
Спати хочу. Не біда!
Така моя справа.
Ось і коледж. Двері. Клас.
Зошит. Олівець.
Українська мова в нас?!
Все. Мені кінець!
(відповіді учнів)
уроку
Порахувати дієслова(форми дієслів) в тексті. Хто більше!
1.Краще Різдво тріскуче, ніж пекуче.
2.У який день випало Різдво, у такий треба починати жнива.
3.На Водохреща йде лапатий сніг-на врожай.
4.Повечерявши на Святвечір, зв’язували ложки житнім перевеслом, щоб не губились корови в череді.
5.На Василів вечір день прибуває на курячий крок.
(Відповіді учнів, занесення результатів до протоколу. Кожне слово 0,5 балів)
Визначити відповідність. За визначенням з’ясувати всі дієслівні форми і поставити в тому порядку, як вони зазначені.
233235579375особові
00особові
6540560326-дія, стан;
-Що робить? що зроблю?
-вид, особа, час, спосіб, число, рід, перехідність
00-дія, стан;
-Що робить? що зроблю?
-вид, особа, час, спосіб, число, рід, перехідність
1.
2341880154940безособові
00безособові
93980164465-дія, процес без особи;
-що роблю?, зроблю?;
-вид, час, спосіб, перехідність(-но),-то)
00-дія, процес без особи;
-що роблю?, зроблю?;
-вид, час, спосіб, перехідність(-но),-то)

233235524765Неозначена форма
00Неозначена форма
7493034290-дія, стан;
-що робити? що зробити?
-вид, перехідність;
--ти(сь); -ть
00-дія, стан;
-що робити? що зробити?
-вид, перехідність;
--ти(сь); -ть
2303780166370дієприкметник
00дієприкметник
113030128270-ознака за дією;
-який? яка? яке? які?
-вид, час, рід, число, відмінок.
00-ознака за дією;
-який? яка? яке? які?
-вид, час, рід, число, відмінок.


2332355112395дієприслівник
00дієприслівник
9398055245-додаткова дія;
-як? що роблячи?
-вид, час, перехідність;
--учи-,-ачи-,-ши,-вши-;
00-додаткова дія;
-як? що роблячи?
-вид, час, перехідність;
--учи-,-ачи-,-ши,-вши-;


Занесення результатів до власних протоколів. Кожна правильна відповідь 0,5 балів.
Записати слова в Н.ф., добираючи до них антоніми, які утворені за допомогою префіксів
Зачинив-відчинити, розсипав-пересипати, замкнув-вимкнути, Роз’єднали-під’єднати; приїхав-від’їхати; замалював-розмалювати; розкрутив-закрутити; замовкнув-перемовчати; розпрягає-запрягти,береш-віддати.
Занесення результатів до протоколу. Кожна правильна відповідь-1б.
Всі дієслова в тексті подані у початковій формі, Необхідно замінити дієслова так, щоб дієслівні закінчення були узгоджені.
Передріздвяні дні вельми клопітні. Тому із важливими турботами намагатись упоратись до свята Настасії (4 січня). Адже за кілька днів приходити у гості найповажніші свята, під час яких святкувати і відпочивати, Різдво, Василя, Старий Новий рік, Водохреща. Саме ці Свята і складати Різдвяно-новорочну обрядовість із численними дійствами і обрядами. Оскільки на свята заборонялось працювати ,то з оселі виносити всілякі виробничі знаряддя. У хаті оселитися святковий настрій.
Учні, які першими справились із завданням ,перевіряють у інших.
Результати заносять до протоколу. Кожне правльно записане слово-1б.
Записати дієслова в усіх особах і числах майбутнього часу.
Одн. Множ.
Я запам’ятаю ми запам’ятаємо
Ти запам’ятаєш ви запам’ятаєте
Він запам’ятає вони запам’ятають
Пишу пишемо
Пишеш пишете
Пише пишуть
Говорю говоримо
Говориш говорите
Говорить говорять
Мрію мріємо
Мрієш мрієте
Мріє мріють
Записати правильно
Мова йде про навчання -йдеться про навчання
Розкрити очі після сну-розплющити очі
Я пам’ятаю і не забуваю про вас-Я пам’ятаю про вас
Я вибачаюсь-Вибачаюсь
Підстрікати- підбурювати
Хвилююча зустріч- зворушлива зустріч
Наступаюче свято- прийдешнє свято
Водоплаваючі птахи- водоплавні птахи
Приваблююча пропозиція- приваблива пропозиція
Обезболюючий засіб- знеболювальний засіб
Діючий закон- чинний закон.
Кожна правильна відповідь-1б.
1.Дієслова минулого часу означають дію, що
А) вже відбулась, завершилась, і відповідають на питання: що робить? що зробить?
Б)вже відбулась або відбувається, і відповідають на питання: що робив, що зробив?
В)відбувається або відбулась, і відповідають на питання: що робив? що зробив?
2.Дієслова минулого часу змінюються за
А)особами і числами;
Б)особами і родами;
В)числами і родами(в однині)
3.Дієслова минулого часу творяться від основи інфінітива додаванням
А)суфіксів-в-(ч.р.),-л-(ж.р.у мн)
Б)суфікси –м-та особових закінчень
В)допоміжного слова бути
4.Дієслова теперішнього часу означають дію, що:
А)відбулась до моменту мовлення, і відповідають на питання: що зробив, що робив?
Б) відбувається на момент мовлення або постійно, і відповідають на питання: що робить?, що зробить?
В) відбувається на момент мовлення або постійно, і відповідають на питання: що робитиме, що буде робити?
5. Дієслова у формі теперішнього часу :
А)завжди недоконаного виду і змінюються за числами і особами;
Б)мають форму доконаного виду і змінюються за числами і особами;
В)мають форму недоконаного виду і змінюються за числами, особами і родами.
6. Майбутній час дієслів означає дію, що
А) можливо вже колись відбувалась;
Б) не відбудеться за жодних умов;
В)відбувається після того, як про неї повідомлять
7. Майбутній час дієслів має форми
А)доконаного і недоконаного виду
Б) доконаного виду
В)недоконаного виду
8. Дієслова майбутнього часу мають форми
А)просту, складну в складену
Б)просту і складену
В)просту і складну
9. Дієслова майбутнього часу змінюються за:
А)особами і числами
Б)особами і родами
В)родами і числами
Висловіть свої відчуття від уроку і власних результатів
За допомогою смайлів
295148014478000
165608036195003321053619500
задоволений байдужий сердитий
Всі висловили свої відчуття від отриманих результатів, кожен отримав власне домашнє завдання.
-Урок закінчено
індивідуальний протокол
№ завд Назва завдання Макс. к-ть К-ть балів оцінка
1 Визначення за опорними совами 5 78-75=5
75-70=4
70-60=3
60-50=2
50 =1
2 Лінгвістичне дослідження 9 3 Творчий диктант 10 4 Творче конструювання тексу(редагування) 9 5 Самостійна робота
24 6 Культура мовлення
11 7 тести 10 78