Конспект урока по ураинскому языку на тему: Прикметник. Значення, питання, звязок з іменником. Ступені порівняння (без терміна).(4 клас)

УКРАЇНСЬКА МОВА4 клас Урок №43 Дата: 21.02.2014

Тема: Прикеметник. Значення, питання, зв'язок з іменником. Ступені порівняння (без терміна).
Мета: навч.:повторити вивчені раніше відомості про прикметник; учити спостерігати за роллю прикметників у мовленні; ознайомити зі ступенями порівняння прикметникоів(без введення терміна).
розв.: розвивати мовленнєве чуття, культуру мовлення, спостережливість.
вих.:виховувати інтерес до мови, навчання.
Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, програма «Українська мова.4клас», дерево, листочки, «шість капелюхів».
ХІД УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ :
Ось дзвінок сигнал подав, до роботи час настав.
Зараз сядуть лиш дівчата, а за ними – і хлоп'ята.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1) Рефлексія настрою
- Діти, я сподіваюся, що сьогодні ми з вами добре попрацюємо, і спочатку давайте оберемо для себе настрій, з яким ми починаємо урок.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


2) Оформлення зошитів. Хвилинка каліграфії
Для початку оформимо зошити.
а с н е в
-Що треба зробити, як гадаєте?(весна). Щоб весна прийшла до нас у клас, треба плідно попрацювати.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Вправа «Закінчи речення».
Мова і Суржик теорія №1
Яка це частина мови?
Отже, тема нашого уроку «прикметник»
Рефлексія змісту навчального матеріалу.
Що ми знаємо про прикметник? Щого ще не знаємо?(2 колонки)

Формулювання мети уроку.
-Аналізуючи цю табличку, яку ставимо перед собою мету?
- Що допоможе у досягненні мети?(увага, працьовитість, підручник, Мова і Суржик)
- Протягом уроку будемо з вами складати схему, якою потім будемо користуватися.
ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Бесіда.
-Що вже зараз можемо записати у схему з лівого стовпчика?
ІМЕННИК – Ч.МОВИ
ЯКИЙ?ЯКА?ЯКЕ? ОЗНАКА ПРЕДМЕТА
2. Робота з підручником.
Впр.200.- Вчитель читає, усно. Діти продовжують.
- Отже, прикметник ще відповідає на питання чий?
ЧИЙ?
3. Опис предмета
Суржик №3 ч.2
Хто спробує загадати таку загадку? Яка роль прикметника?(опис предмета)
ОПИСУЄ ПРЕДМЕТ.
4. Робота з підручником.
Впр.199. Усно
Колір розмір смак
Письмово
Лимон кислий. Лимон кисліший за яблуко. Лимон – найкисліший фрукт.
-Порівняйте три прикметника.
На що вони вказують? (на різний прояв ознаки).
БІЛЬША АБО МЕНША МІРА ОЗНАКИ
прикметник
прикметник+іш
най+прикметник+іш

кислий
кисліший
найкисліший

-Спробуймо утворити форми прикметників.
Білий
Малий
Великий
5. Рухлива хвилинка.
6. Робота з роздатковим матеріалом.
а)Вправи на визначення роду.
Випишіть тільки прикметники у стовпчик.
густо світлий
сонячне дзюркотить
м'яка весна
З одного боку ці слова однакові - прикметники, з іншого – їх можна віднести до різних груп. Доведіть це. (різні питання, рід). Що вказує на рід прикметника?(закінчення)Допишіть іменники, визначте їх рід.
Висновок: Від чого залежить рід прикметника? Іменник має постійний рід, прикметник – змінює, в залежності від іменника.
Допишіть іменники, надпишіть рід.
ЗМІН. ЗА РОДАМИ
б) Вправи на визначення числа.
-Прочитайте текст.
Гарячий промені сонця нагріли землю. Виглянули перший квіти. На яблуні з'явилися маленький квіточки.
-Що треба зробити? Випишіть словосполучення прикм+ім, надпишіть число
Ми змінили число прикметника. А чому? Число прикметника залежить від іменника.
ЗМІН.ЗА ЧИСЛАМИ.
в) Вправи на визначення відмінка.
-Прочитайте речення.
Стоїть у лісі зелена (_____) берізка.
Ми побачили зелену (_____) берізку.
До зеленої (________) берізки я тихенько підійду.
На зеленій (_______) берізці з'явилися бруньки.
-Що повторюється? Іменники однакові? Ні, мають різні закінчення. (змінилися за відмінками). А прикметники?
Чи можемо ми визначити відмінок прикметника, коли ми ще цього не вчили?(за іменником)
ЗМІН.ЗА ВІДМІНКАМИ.
7. Зарядка для очей
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з роздатковим матеріалом.
- Ми багато записали в табличку, але це ще не все.
Прочитайте.
Дзвенить струмок, щебече синичка, шумить річка. Все заповнює шум, піднімається до неба. Ще не розтанув сніг, але вже з'явились квіти.
Що можете сказати про цей текст? (сухий). Що треба зробити? Додати прикметники з довідки:
лісовий,широка, весела, весняний, блакитне, перші, останній.
- Яку ще роль виконує прикметник, окрім опису ознаки?(роблять наше мовлення більш точним і виразним)
ВИРАЗНЕ МОВЛЕННЯ.
2. Прикметник як член речення.
Програма теорія №3
3. Визначення роду, числа, відмінка прикметників в другому реченні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
Рефлексія настрою.
З яким настроєм ми закінчуємо урок?
Рефлексія діяльності «Дерево успіху»
Прикріпіть до дерева листочок, який відповідає тому, як ви працювали на уроці:
Зелений – повністю задоволений
Жовтий – частково задоволений
Жовтогарячий – незадоволений.
Рефлексія змісту навчального матеріалу «Шість капелюхів»
Ми досягли мети, яку ставили перед собою на початку уроку?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Впр.203 (на вибір)А-списати, позначити закінчення прикметників; Б-Придумати відсутню частину тексту, підкреслити прикметники.

Якщо буде час:
Усно
-добери спільнокореневі пикметники за зразком:
Весна – весняний, весняне, весняна.
Радість –
Сонце-
Зелень –
Письмово
Запиши прикметники в потрібній формі
Дівчина(гарний) озеро(глибокий)
Сонце(яскравий) майдан(широкий)
Пісня(чудовий) дощ(сильний)
15