Открытый урок по биологии на тему: ?ан. ?анны? ??рамы. Эритроциттер (8 класс)


Пәні: Биология
Пән мұғалімі: Убайдуллаева М Тексерді:
Күні: Қатысқаны:
Сынып: 8 Қатыспағаны:
Сабақтың тақырыбы: Қан құрамы, қан жасушалары. Эритроциттер
Сабақ негізделген оқу мақсаты: Білімділік:Оқушыларға қанның құрамы мен қасиеттері, қан жасушаларының атқаратын қызметі туралы түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың ой -өрісін білімін тиянақтау. Ойлау қабілеттерімен танымдық ерекшелігін арттыру.
Тәрбиелік: Ұрпақ тазалығының ұлт болашағытекендігін ұғындыру, жаман әдеттен жиренуге, салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.
Оқу нәтижелері Қанның құрамын үйренеді. Қан ауруларын біледі. Организмнің тіршілік етуіндегі ішкі ортаның рөлін, оның химиялық құрамы мен физикалық қасиеттерінің тұрақты болуының маңызын түсінеді.
Әдіс-тәсілдер Түсіндіру, биологиялық диктант, сәйкестендіру тестісі, проблемалық сұрақтар, терминдермен жұмыс.
Алдыңғы оқу Қаңқа мен бұлшық еттер. Қайталау.
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
Басталуы:
Білім
Түсіну
Сергіту сәті: Сабаққа даярлау, түгендеу
Үй тапсырмасын пысықтау кестені толтыру арқылы үй тапсырмасын орындау.
Төмендегі термин сөздердіңтүсіп қалған әріптерін тауып жаз.
Үй тапсырмасын бекіту
Миға шабуыл. Проблемалық сұрақ.
Егер де адам аяқ және қолын кесіп алатын болса, оның ішкі ағзалары сау болса да, ол көп қан жоғалтқандықтан көз жұмады.
Сіз қалай ойлайсыз? Неліктен адам қансыз өледі?
Жаңа сабақ мақсатын ашып алу
ОТТегі және көмірқышқыл газын тасымалдайды.
Қоректік заттарды, гормондарды тасымалдайды.
Зат алмасу барысында түзілген қажетсіз өнімдерді алып кетеді.
Жасушаларды бір-бірімен байланыстырады.
Иммундық жауаптарда қызмет етеді.
Жасушалардың қышқылдық және су деңгейін қалыпта ұстайды.
Қанның ұю қасиеті бар.
Қан плазмасының құрамы
Қан жасушалары
Қанның ішкі ортасы
Эритроциттің құрылысы мен қызметі
Жетілген эритроциттерде ядро болмайды. 1 мм3 қанда 4,5 -5млн эритроцит болады.
Адам организмінде барлығы орташа есеппен 25 триллион эритроцит бар деп есептеледі.
Әр –бір секундта Қызыл теңізде миллиондаған кемелер апатқа ұшырап, теңіз суына батады. Бірақ миллиондаған кемелер қайта сүзу үшін теңіздің бетіне шығады.
Көңіл күйін реттеу
Өткен тақырып бойынша оқушылар үйге берілген тапсырманы кестені толтыру арқылы орындайды
Сабақ мақсатын ашу бүгінгі сабақта нені білу керектігін түсіну
Сабақтың ортасы:
Қолдану
Талдау
Сәйкестендіру тест. Термин сөздерді сәйкестір
1. Қан 1. Оттекті тасымалдайды
2. Эритроциттер 2. Қан ұйымайтын ауру
3. Гематолог 3. Қанның қызыл түсті жасушалары
4. Гемофилия 4. Организмнің айнасы
5. Гемоглобин 5. Қан ауруын емдейтін дәрігер
6. Глобулин 6. Қанның ұюын қамтамасыз етеді. 
7. Глюкоза 7. Иммунитет
8. Фибриноген 8. Ағзаны энергиямен қамтамасыз етеді 
9. Нәруыз 9. 7-8 %
«Бәйге» сұрақтар арқылы жаңа сабақты меңгеру.
1.Организмнің ішкі ортасы
2. Қаннаң құрамында қандай жасушалар бар?
3. Эритроциттер қадай қызмет атқарады?
4. Плазмадағы нәруыздар қайсылар?
5. Қанның құрамы неден тұрады?
6. Анемия қандай ауру?
7. Қанның қорғаныш қызметі?
8. Оксигемоглобин дегеніміз не? Сәйкестендіру тестпен жұмыс.
Сәйкестендіру тесті, слайд арқылы тексеру
Сұрақтардың жауабын слайд арқылы интерактив тақтадан тексереді.
Аяқталуы:
Жинақтау Деңгейлік тапсырмалар орындау
А деңгей: Есеп өз қаныңны мөлшерін анықта.Эссе жазу.
В деңгей: бүгінгі сабаққа тиісті термин сөздерді табу. Сенесін бе? Сенбейсің бе?
С деңгейі: Биологиялық диктант, термин сөздерді ретімен орналастыру Топ оқушылары деңгейлік тапсырмаларды орындайды:
Жауабын слайд арқылы интерактив тақтадан тексереді.
Бағалау
Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Тақырыпты меңгеруіне байланысты бағалау парағы арқылы оқушылар алдымен өзіндік бағалауларын қойып шығады, одан соң мұғаліммен оқушының ортақ бағасы қойылады.. Бағалау парағы арқылы оқушылар алдымен өзіндік бағалауларын қойып шығады.
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Өз жоспарымда қандай түзетулер енгіздім және неліктен? МЕН ТАҒЫ ДА ЖЕГЕН БОЛАРДЫМ…
МЕН АППЕТИТПЕН ТАМАҚТАНДЫМ…
МАҒАН ЕҢ ҰНАҒАНЫ...
МАҒАН БҰЛ КАФЕДЕ
ЕШТЕҢЕ ҰНАҒАН ЖОҚ… Қандай әсер алды не қызық болды?
Смайликке сабақтан алған әсері жайлы жазады
Қандай екі нәрсе табысты болды
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?Сабақ барысында сынып немесе оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім? Тақырыппен өзіндік іздене кестені қызыға толтыруы, деңгейлік тапсырмаларға, сұрақтарға нақты жауап беруі, сабақта барлық оқушылардың белсенділігі сабақтың тақырыбының ашылуына ықпал етті Топтық жұмыста бір-біріне үйрете отырып үйренуі
Келесі оқу
§29 Қан құрамы, қан жасушалары. Эритроциттер Күнделікке жаздырып баға қойдыру