Функцияны? ?суіні?, кемуіні? ж?не та?бат?ра?тылы?ыны? белгілері.


Сабақтың тақырыбы: Функцияның өсуінің, кемуінің және таңбатұрақтылығының белгілері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Туындының көмегімен функцияның өсу, кему және таңбатұрақтылық аралықтарын табу дағдысын есептер шығару арқылы меңгерту.
Тәрбиелік: Әр студентті өздігінен еңбектенуге, ізденпаздыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу;
Дамытушылық: Есептер шығару барысында студенттердің ойлау, есте сақтау қабілеттерін және пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: Білім мен икемділікті кешенді пайдалану сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ойландыру, талдау, ой қорыту
Пәнаралық байланыс: Сызу
Сабақтың көрнекілігі: «PowerPoint» бағдарламасында жасалған слайдтар
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)
ІІ. Сөйлесу бөлімі. (35 минут)
а) «Қайталау оқу анасы» өткенді пысықтау. (5 мин)
1. «Адасқан алгоритмдер» ретімен орналастыр.
2. Слайдтағы графиктермен жұмыс.
ә) Практикалық жұмыстар. (30 мин)
1. №218; 221. (Кітаппен жұмыс).
2. Деңгейлік тапсырмалар.
ІІІ.Үйге тапсырма. (3 мин)
§17. №219. 115 бет («Алгебра және анализ бастамалары» 10 сынып, А.Е.Әбілқасымова және т.б.).
ІV. Рефлекция. (5 мин)
1. Слайдтағы графиктермен жұмыс.
2. Бүгінгі сабақта:
Не білдік? Не түсіндік?
V. Бағалау. (1 мин)
Сабақтың барысы:
ІІ. Сөйлесу бөлімі.
а) «Қайталау оқу анасы» өткенді пысықтау.
1. «Адасқан алгоритмдер» ретімен орналастыр.
«Адасқан алгоритмдер» ретімен орналастыр.
берілген теореманың тұжырымдамасы бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын жазу, яғни соңғы теңсіздіктер шешімдері функцияның өсу, кему аралықтары болады. 1) Функцияның анықталу облысын табу;
f/(x)>0 немесе f/(x)<0 теңсіздігін шешу; 2) функцияның туындысын табу
функцияның анықталу облысын табу; 3) f/(x)>0 немесе f/(x)<0 теңсіздігін шешу;
функцияның туындысын табу; 4) берілген теореманың тұжырымдамасы бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын жазу, яғни соңғы теңсіздіктер шешімдері функцияның өсу, кему аралықтары болады.
2. Слайдтағы графиктермен жұмыс.
-8445533655y=f(x) функциясының графигі берілген. Функцияның туындысы а) оң таңбалы ә) теріс таңбалы болатын аралықтарды көрсетіңдер.
-8445552705y=f(x) функциясының графигі берілген. Суретті пайдаланып, y=f(x) функциясының а) өсу ә) кему аралықтарды көрсетіңдер.
-1174115386715
y=f(x) функциясының графигі берілген. Функцияның туындысы а) оң таңбалы ә) теріс таңбалы болатын аралықтарды көрсетіңдер.
-12827032385y=f(x) функциясының графигі берілген. Суретті пайдаланып, y=f(x) функциясының а) өсу ә) кему аралықтарды көрсетіңдер.
ә) Практикалық жұмыстар.
1. №218. (Кітаппен жұмыс).
fxфункциясының бірсарынды өспелі және бірсарынды кемімелі аралықтарын табыңдар.
а) fx=x+4 ә) fx=3x+x2 б) fx=2x2-x в) fx=1x+1№221.
fxфункциясының өсу және кему аралықтарын анықтаңдар.
а) fx=x3-3x+5 б) fx=x5+5ә) fx=x3-4x+7 в) fx=x4-4x 2. Деңгейлік тапсырмалар.
І деңгей:
fx=-2x+1fx=3-12xІІ деңгей:
fx=5x2-3x+1fx=x2(x-3)ІІІ деңгей:
fx=12+3x2-2x3fx=x3+3x2-9x+1ІІІ.Үйге тапсырма. §17. №219. 115 бет
ІV. Рефлекция.
-3810473075 y=f(x)функциясының графиктері берілген. Графикті қолданып, өсу, кему және таңбатұрақтылық аралығын тап.
14795501733553176905933458509027305

Бүгінгі сабақта:
Не білдік? Не түсіндік?
Студенттер жауабы:
«Тыңдағанымды – ұмытпаймын,
Көргенімді – есімде сақтаймын,
Қолыммен істегенімді - түсінемін»
V . Бағалау.
Деңгейлік тапсырмаларды бағалау шамалары:
І деңгей есептерінің әрбірі 1 ұпайдан;
ІІ деңгей есептерінің әрбірі 2 ұпайдан;
ІІІ деңгей есептерінің әрбірі 3 ұпайдан;
«3» – 4 ұпайдан кем емес;
«4» – 6 ұпай немесе одан жоғары;
«5» – толық 12 ұпай