Конспект занятия по внеурочной деятельности В гостях у сказки (5 класс)

Тема: В гостях у казки.
Мета: освітня: узагальнити та систематизувати знання учнів про українські народні казки та казки народів світу; формувати уміння і навички аналізувати, робити висновки з прочитаного.
Розвивальна: розвивати культуру мовлення, образне мислення, уяву, фантазію;
Виховна: виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної творчості та творчості письменників – казкарів, бажання поповнювати свої знання.
Завдання заняття.
Особистісні: потреба зберегти чистоту української мови як явище національної культури.
Регулятивні: вміння створювати усні тексти різних типів, стилів мови вміння перевтілюватися, вживатися в образ.
Пізнавальні: вміння створювати в уяві художні образи казкових героїв; збагачувати активний та пасивний словник;
Комунікативна: вираження своїх думок, аргументація своєї думки, облік різних думок.
Засоби навчання: ноутбук, презентація «Телепередача «Хочу все знати», кросворд, вислови про казку, «чарівні предмети» із казок, виставка книжок, костюми казкових героїв.
Хід заняття
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель. В ефірі – дитяча телепередача «Хочу все знати». З вами постійна її ведуча – Лілія Павлівна. Я рада вітати всіх присутніх у нашій студії.
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго – вчора, сьогодні, щодня
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаю.
Всіх вас шановні щиро вітаю!
Вчитель. До мене в редакцію телепередачі постійно надходить безліч листів. Наші глядачі часто задають запитання «Яка тема наступної передачі»?
Давайте розгадаємо кросворд, щоб з’ясувати, це питання. Я читатиму завдання – уривки з казок, а ви будете відгадувати назву казки.
«Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку» («Ріпка»).
«Уліз і ведмідь – стало семеро» («Рукавичка»).
«Я не пила, я не їла: тільки бігла через місточок, та вхопила кленовий листочок» («Коза – Дереза»).
«А лисичка його гам! Та й проковтнула».(«Колобок»).
«А мишка бігла, хвостиком зачепила і розбила яєчко.» («Курочка Ряба»).
Вчитель. Яке слово утворилося у виділених клітинках? (Казка). І так мова у нас сьогодні піде про казку.

Вчитель. Діти, сьогодні ви станете учасниками нашої передачі і можливо у майбутньому будете постійними ведучими цієї програми.
Вчитель. Наша передача монтуватиметься з різних телестудіях. Отож, сьогодні у передачі: інформація про прочитані казки із «Інформаційної» студії, розвиток навичок правильного і виразного мовлення із студії «Юних дикторів», робота над виробленням умінь перевтілюватися в студії «Акторської майстерності» .
(Діти розподіляються на дві команди, сидять разом по групах.)
Робота в «Інформаційній» студії.
«Мозковий штурм».
-Як називають художній твір, у якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне, фантастичне, нереальне? (Казка)
(Відгадати, яка це казка).
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
(«Червона Шапочка»)
До школи прямує хлопчак дерев’яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
В пригодах яких побував цей хлопчак?
(«Пригоди Буратіно»)
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти ви
Встигли відгадати?
(«Ріпка»)
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк – не наша мати.
Ой, набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.
(«Колобок»)
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці,
Є така у мене звичка –
Десь губити черевички. («Попелюшка»)
Гра «Додай слово»
Діти ходили, діти гуляли,
Дружно у парку казкушукали
Може, під кущиком, чи під місточком,
Може, накрилась кленовимлисточком
Хлопці гасали, бешкетували.
Що ви? Це казку вонидоганяли
Казко, постій, гей, озвися
Та не жартуй з нас, в класповернися
Казка із сонечком в небо злетіла,
Ні, нашу казку кізоньказ’їла
Та, слава Богу, казка знайшлася
Будем старатись, щоб гарнавдалася
ІІ. Робота в студії «Юних дикторів».
1. Художнє читання
Вчитель. Якщо ви хочете бути справжніми акторами, працювати будемо за всіма акторськими правилами. Актори, ведучі повинні багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова. Адже по телебаченню вас не тільки бачать, але і чують. Завдання для юних дикторів приготувала Білосніжка.
( погляд уривка з мультфільму «Ріпка»)
2.Практична орфоепічна вправа
Виразне читання продовження казки «Ріпка» в особах.
Фізкультпауза.
Буратіно потягнувся
Раз зігнувся, два зігнувся,
Три присів, чотири встав,
П’ять – вперед закрокував.
Буратіно покрутився,
Раз схилився, два схилився.
Потім далі він пішов,
Але ключик не знайшов,
Щоби ключика дістати,
Треба нам навшпиньки стати
Вчитель: Вчора, повертаючись додому, я зустріла поштаря Пєчкіна і віддала йому листи-запрошення для казкових героїв. Ви ж, напевно, звернули увагу, що на телепередачі часто запрошують гостей. Давайте подивимось, що вони нам відповіли?
2. «Телеграми від поштаря Пєчкіна».
Вчитель. В нашу телепередачу надходить багато телеграм. Але ж ці - без підпису. Допоможіть, впізнайте, хто не зміг потрапити до нас своєчасно, а хто погодився.
-«Дуже засмучена, Мишка випадково розбила моє яєчко, прийти не зможу». (Курочка Ряба з однойменної української народної казки).
- «З’їв семеро козенят, болить живіт». (Вовк із казки «Вовк та семеро козенят»).
- «Ніяк не витягнемо ріпку, тому прибути не зможемо». (Дід та баба з української народної казки «Ріпка»).
«Обов'язково прибудемо, ще пиріжків привеземо. Мишенята мені допоможуть». (Півник і Круть та Верть з казки «Колосок»)
Вчитель: На жаль, лише троє героїв погодилося.
Але де ж вони? Давайте заглянемо до студії «Акторської майстерності», можливо, вони вже там.
ІІІ. Робота в студії «Акторської майстерності».
(Інсценування казки «Колосок»)
Конкурс «Ярмарок емоцій»
Вчитель. Кожен ведучий повинен вміти передавати голосом, жестами, мімікою безліч емоцій. Перевіримо, як це вийде у вас. Передайте свої емоції від виступу наших акторів
2. Робота з деформованим текстом «Гра збери прислів’я»
Вікторина «Чарівний кошик».
Вчитель. У кошику знаходяться речі з казок. Я буду по черзі діставати якусь річ, а ви говоритимете, у якій казці вона зустрічається.
Бинт – («Айболить»)
Яйце – («Курочка Ряба»)
Ключ – («Пригоди Буратіно»)
Пір’я – («Кривенька качечка»)
Рукавиця – («Рукавичка»)
Капелюшок – («Червона шапочка»)
Цибулина – («Пригоди Цибуліно»)
Колосок – («Колосок»).
Підсумок заняття.
1. Заключне слово вчителя.
Вчитель. Дорогі діти! Я вам дуже вдячна за любов до української мови, за уважне читання казок. Бажаю вам подальших успіхів у навчанні.
Швидко спливають хвилинки,
От і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров’я, добра.
2. «Скринька вражень» (Емоційна рефлексія уроку).
Учні малюють смайлики (складають в скриньку) свої враження від заняття.
15