ХХІ ?асырды? к?шбасшысы (6 сынып)


« ХХI - ғасырдың көшбасшысы » Сабақтың мақсаты: Кештің мақсаты: Оқушылардыңдің білім – білік дағдыларын байқау, олардың қабілетін ашу, алған білімдерін өмірде қолдана білу шеберліктерін арттыру. Кештің дамытушылық мақсаты: Оқушыларға ана тілінде еркін, таза математикалық тілде көркем сөйлеуге, жылдам ойын қорытып жауап беруге жаттықтыру, логикалық математикалық тілді дамыту.Кештің тәрбиелік мақсаты: Оқытудың өмірмен, ғылымның практикамен байланысын нығайтуға мүмкіндік туғызатын ғылыми диалектикалық көзқарасты тәрбиелеу, математиканы оқып үйретуге қызығушылықты арттыру, дәстүрін және мәдениетін құрметтеу. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.ІІ. Топқа бөлу кезеңі.І топ- « Қыран »ІІ топ- « Тапқырлар » Сайыстың жоспары:1. Жүргізушінің кіріспе сөзі.2. Топтарды таныстыру.3. 1-тур «Бәйге» «П», «С» әріпімен басталатын математикалық атаулар.4. 2- тур «Логикалық» сұрақ.5. 3- тур « Кім тапқыр » ойыны.6. 4- тур « Баспалдақ » ойыны.7. 5 – тур «Әріптер сөйлейді» 8. 6- тур «Көкпар» жаңылыспаймын ойыны.9. 7- тур «Кім ұшқыр» ойыны. 10. Қорытынды. «П»«С»1-тур «Бәйге» «П», «С» әріпімен басталатын математикалық атаулар. ( планиметрия)( параллель) ( перпендикуляр) ( параллелограмм ) ( процент ) ( периметр) ( Пифагор ) (призма, пирамида, параллелпипед ) 1.Геометриялық жазықтағы денелерді зерттейтін бөлім. 2.Жазықтағы қиылыспайтын екі түзу. 3.Тік бұрыш жасап қиылсатын екі түзу. 4.Төртбұрыштың бір түрі. 5.Санның жүздің бір бөлігі. 6.Көпбұрыштың барлық қабырғаларының қосындысы. 7.Тік бұрышты ұшбұрыш туралы теорема кімнің атымен алады. 8.Көпжақтың түрлері. « П » әріпімен басталатын математикалық атаулар. 







( стереометрия) ( Сүйір)( синус ) ( сектор, сегмент, сәуле )( синусоида ) ( сыбайлас, сүйір )( стандарт ) ( сынық сызық ) « С » әріпімен басталатын математикалық атаулар.1.Геометрияның кеңістіктегі денелерді зерттейтін бөлімі. 2.Бұрыштың түрлері. 3.Тригонометриялық функция. 4.Геометриялық терминдер. 5.Тригонометриялық функцияның графигі. 6.Бұрыштың шамасына байланысты түрі. 7.Көпмүшенің қалыпты түрі. 8.Сызықтың түрі.







 1.Жұмадан кейін 4 тәуліктен соң қандай күн келеді? Жексенбіден 3 тәулік бұрын қай күн келеді? 2 тур Логикалық есептер ( Сейсенбі,Бейсенбі ) ( Жоқ 72 сағат - 3 сөтке ) 2.Түнгі сағат 12 – де жаңбыр жауып тұрды. 72 сағаттан кейін күн көруге болады ма?

3-тур «Кім тапқыр » 201010203030 «Математика-ғылымдардың патшасы» авторы кім?Карл Гаусс
(a+b)²=a²+2ab+b²(Екі өрнектің қосындысының квадраты)
Қарама-қарсы екі қабырғасы параллель болып келген төртбұрышты не деп атайды?(трапеция)
Столдың 4 бұрышының бір бұрышын кессек қанша бұрыш қалады?(5 бұрышы қалады)
x²-6x+8=0 теңдеуінің түбірлерін айтып бер(x1=2 , x2=4)
Түбірден тек қана қандай сандар шығады?Оң сандар
4– тур. «Баспалдақ» ойыны. 20 ∙ 5 110 ∙5 40 ∙ 2 22 ∙ 4 63-24   88 - 12 7 ∙ 9 8 ∙ 7 42 ∙ 6 7 ∙ 14 100:25 49 : 7 25 -17 70 - 21 5 тур «Әріптер сөйлейді»{D7AC3CCA-C797-4891-BE02-D94E43425B78}АӘБВГҒДЕЁЖЗИЙКҚЛМНҢОӨПРСТУҰҮФХҺЦЧШЩЪЫІЬЭЮЯ 6-тур.«Көкпар» ойыны.Бұл сайыста 1-ден 20-ға және 20-дан 1-ге дейінгі 2-ге бөлінетін сандардың орнына «жаңылыспаймын» деп тез-тез айту керек.(5 минут ) уақыт. 12208244060120::::::7 – тур. Кім ұшқыр!Қырандар тобы:120 санының бөлгіштерін тап. 122010244060120:10:12:2:3:5:6жауабы


Тапқырлар тобы: 7 санының еселіктерін тап7*9*2*5*8*10*11 6377147056357*9*2**5*8*10*11Жауабы


С а у б о л ы ң ы з д а р !