Урок з основ здоровя в 2 класі з теми Безпека на дорозі


Безпека на дорозі
Урок з основ здоров’я, 2 клас
Ольга Михайлівна Мирошниченко,
вчитель початкових класів
Слобідського навчально-виховного комплексу
Первомайського району Харківської області
Тема уроку. Безпека на дорозі.
Мета уроку: поглиблювати знання учнів про правила дорожнього руху;
вчити уникати небезпеки на дорозі, визначати напрямок руху транспортних засобів;
розвивати вміння контролювати свою поведінку
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: конверти; малюнки казкових героїв - Буратіно, Незнайка, Вовки, Червоної Шапочки; малюнки світлофора та його сигналів; слайди; мультфільм «Уроки тітоньки Сови. Азбука безпеки на дорозі»; тести; схеми; весела музика для фізкультхвилинки.
Хід уроку
I.Організаційний момент
-Доброго дня! Приємно бачити вас всіх здоровими, з усміхненими
обличчями. Сподіваюсь, що наше спілкування на уроці буде приємним. Отже давайте побажаємо один одному успіхів, гарного настрою перед тим, як вирушити в мандри стежинкою знань.
-Сьогодні у нас дуже важливий урок, тому я хочу, щоб ви: (Слайд №1)Не просто слухали, а чули.
Не просто дивились, а бачили.
Не просто відповідали, а міркували,
Дружно й плідно працювали.
II.Актуалізація опорних знань.
1.Робота в парі
- До нас завітали казкові герої з мультфільмів. Вони просять допомогти їм вивчити правила дорожнього руху. А кому саме необхідна допомога, дізнаємось, коли складемо їх з квадратиків.
2.Бесіда.
Повторення правил дорожнього руху.
- З деякими правилами дорожнього руху ми вже знайомі. Давайтепригадаємо їх.
-Які ви знаєте правила світлофора?(Виступ дітей)
Зелений сигнал - дозволяє рух транспортних засобів і пішоходів.
Жовтий сигнал - запобігає про зміну сигналу світлофора і забороняє рух транспортних засобів і пішоходів.
Червоний сигнал - забороняє рух транспортних засобів і пішоходів.
3.Проведення гри «Світлофор»
-А тепер перевіримо наскільки ви були уважними і пограємо у гру«Світлофор».
(Діти стоять. Ведучий - із трьома кружечками - посередині. Колір кружечків відповідає кольорам світлофора. Діти ходять. Піднятий жовтий кружечок - ходьба уповільнюється, червоний - зупинка, зелений - можна йти.)
4.Продовження бесіди.
-Молодці. Якщо є світлофор, треба керуватися його сигналами. А десаме переходити дорогу?
(На переходах пішохідних).
-Які бувають переходи?
(Наземні, підземні, надземні). (Слайди № 2-4).
-Є вулиці, де немає світлофорів, перехідних переходів. Як же тодіпереходити дорогу?
(Спочатку подивитись вліво, а потім вправо чи немає машин і спокійно переходити дорогу).
Ще дорогу треба переходити під прямим кутом у місцях, де дорогу добре видно в обидві боки.
А як треба переходити дорогу, якщо туман, ожеледь, опади - тобто складні дорожні умови?
(Подивитися спочатку вліво, а потім вправо, щоб не було машин і переходити не поспішаючи).
-На вулиці вже сутінки, або темний час?
(Треба мати предмети білого кольору, вони відбивають світло фар
машини).
-Молодці. Ми з вами пригадали правила дорожнього руху, які вчили
раніше.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
-Дорогами України рухаються різноманітні автомобілі. їх налічується
більше 10 мільйонів. їдуть вони з великою швидкістю і з невеликими інтервалами та створюють щільні потоки.
Під колеса автомобілів на наших дорогах потрапляють дорослі та діти.
Постраждалі часто нехтують важливими правилами. І наше завдання сьогодні поглибити свої знання про правила пішохідного руху з метою запобігання небезпеки на дорозі.
IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
-По дорозі завжди дозволяють рухатись машинам і пішоходам. А кого
називають «пішоходами»? (Діти читають визначення на с. 78 підручника).
(Слайди 5-8)
Кожна людина, коли йде вулицею пішки, є пішоходом, а тому повинна
дотримуватись установленими для пішоходів правил дорожнього руху.
-Щоб почуватися на вулиці безпечно, потрібно їх знати і виконуватияк водіям, так і пішоходам.
2. Рух уздовж доріг.
-Пішоходи повинні ходити лише тротуарами і пішохідними доріжками,тримаючись правої сторони. (Слайд №9)
-А що означає слово «тротуар»? (Дорога для пішоходів).
- Як треба йти по тротуару? (Спокійно, тримаючись правого боку)
-Але за містом, в селах тротуарів немає. В такому випадку пішоходи
повинні йти узбіччям з тієї сторони дороги, якою транспорт рухається назустріч. (Слайд №10)
-Якщо тротуару, пішохідної доріжки чи узбіччя немає, дозволяється йтикраєм проїжджої частини в один ряд назустріч транспорту (Слайд №11)
V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Дидактична гра «Допоможи Данилкові»
-Я думаю, що ви запам'ятали як вести себе на дорозі.
-Зараз потрібна ваша допомога одному хлопчику, який вирушив дошколи. І, на мою думку його поведінку не можна назвати безпечною. Аби зним нічого лихого не сталося, давайте йому допоможемо. Слухайте уважно, ярозказуватиму вам історію про Данилка, як тільки ви почуєте, що він робитьщось правильно - плескайте в долоні, а якщо неправильно - тупайте ногами,тобто попереджайте його.
Історія про шлях до школи
Данилко взяв ранець і вирушив до школи. Всі люди йшли по тротуару, він теж. (Діти мають відреагувати оплесками)
Пішоходи зупинилися, підійшли до проїжджої частини. На невеликій відстані, повільно рухалася вантажівка і Данилко вирішив, що встигне перебігти. (Діти мають відреагувати тупотом ніг).
-Діти, а чому ви попереджаєте Данилка?
Рухаючись далі Данилко вирішив читати назви на всіх вивісках, які йому зустрінуться. Та йому не дуже це вдавалося, бо він весь час на когось або на щось натикався.
-Чому так відбувалося?
Часу до початку уроків залишилося мало і Данилко вирішив поспішати. А попереду ще одна дорога. Хлопець стрімко направився до пішохідного переходу. Світлофор привітно всім моргав своїм червоним оком. Данилко оглянув дорогу - машин не було видно. Побіжу, - вирішив хлопець. (Діти мають відреагувати тупотом ніг).
А зараз що неправильно робив Данилко?
А ось і школа! З вашою допомогою Данилко безпечно добрався до
школи. А могла би статися і біда.
2.Робота в зошитах.
Діти розв'язують завдання на с. 42-43 зошита.
3.Допомога казковим героям.
- Діти, наші казкові герої уважно слухали нас. А чи навчились вони виконувати правила дорожнього руху? Що ж, перевіримо.
(Діти виходять до столу і допомагають казковим героям розв'язати дорожні ситуації на малюнках).
VI. Підсумок уроку.
1. Ось і набігає кінця наш урок. Я пропоную розв'язати тести, щоб ще раз ви перевірили ваші знання , які отримали на уроці.
Тест.
1.Як повинні пішоходи йти тротуаром?
А) дотримуючись лівої сторони; Б) дотримуючись правої сторони.
2.Яке речення правильне?
А) «Якщо немає тротуару, треба йти назустріч транспорту по узбіччю» Б) «Якщо немає тротуару, треба йти за рухом транспорту по узбіччю»
3.Червоний сигнал світлофора командує пішоходові:
А) «Стій! Зупинись!»
Б) «Іди!»
4.Переходь вулицю тоді, коли:
А) транспорт рухається поблизу;
Б) коли транспорт дуже далеко або його зовсім немає на дорозі.
5. Перегляд мультфільму «Уроки тітоньки Сови. Азбука поведінки на дорозі»