Францияны? шаруашылы?ына арнал?ан ашы? саба? жоспары


Маңғыстау облысы
Мұнайлы ауданы
№2 орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Францияның шаруашылығы.Сыртқы экономикалық байланыстары»
География пәні мұғалімі: Бекниязова Л.А.
2016-2017 оқу жылы
Күні, сыныбы 06.12.2016 ж. 11 а сыныбы
Тақырыбы Франция шаруашылығы. Сыртқы экономикалыө байланыстары
Мақсаты Оқушыларға Францияның өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік жүйесі, экономикалық байланыстары туралы білім беру.Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
Жалпы мақсат Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтиже А.Франция өнеркісібі туралы біледі.В.Шаруашылыұ түрлерінің орналасуын картаға түсіріп, көрсете алады.С.Сыртқы экономикалық байланыстары мен ерекшеліктерін ажыратып, талдай алады.
7 модульдің қолданылуы АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер «Географиялық диктант», ЖИГСО , Топтастыру, «Сұрақты ұстап ал»
Қолданылатын ресурстарТаұырыпқа байланысты слайд., флипчарт, маркерлер, портреттер, стикерлерУақыты
Сабақ
кезеңдері Жоспар мазмұны. Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Бағалау Ресурстар: Бұл іс-әрекеттер үшін маған не керек?
Кіріспе
Психологиялық ахуал . Сыныптың топқа бөлінуіне ықпал жасау.
Мұғалім оқушылармен амандасады.
Оқушылардың көңіл күйлерін сұрау.
Топ аттарына байланысты сөйлемді оқи отырып топқа бөлінеді.
Назарларын сабаққа аудару.
Бүгінгі күндегі көңіл-күйлерін басбармақ, бес саусақ, үш саусақ арқылы білдіреді.
Топқа бөлінеді. Нәтижесінде: оқушылар сәлемдеседі, көңіл күйін басбармақ, бес саусақ, үш саусақ арқылы көрсетеді, топқа бөлінеді. Өте жақсы!

Топтың аты жазылған парақша
Ұйымдастыру кезеңі Білу
Үй тапсырмасы
«географиялық диктант» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру Үйге «Франция» оқып келуге берілді. Географиялық диктант жазады.
Франция жерінің ауданы Ұлыбританиядан екі есе үлкен.
Француз қоғамдастығы деп аталатын бірлестікке алты шалғай департамент және шалғай аумақтар жатады.
Француздар өз елін атын парламент«гексагон» деп атайды.
Францияның солтүстігінде Бельгия мен Люксембург мемлекеттерімен шектеседі.
Францияның теңіздік шекаралары Жерорта теңізі,Бискай шығанағы және Ла-Манш бұғазы арқылы өтеді.
Франция мемлекеттік құрылымы жөнінен федерациялық республика болып табылады.
Заң шығарушы орган – бір палатадан тұр.
Ел тұрғындарының өмір жасының орташа ұзақтылығы ер адамдар үшін 74 жас, әйелдерде 78 жас.
Халқының ұлттық құрамы салыстырмалы түрде біркелкі.
Экономикалық аудандарының орталықтары: Лион, Марсель, Виши, Ницца
1.Жерінің ауданы 551-мың км2, халықы 64,1 млн адам;
2. Францияның шығыстағы көршілері;
3. Францияның теңіздік шекаралары;
4. Па-де-Кале бұғазы; Оқушылар географиялық диктантқа жауап береді.
Иә
Жоқ
Иә
Иә
Иә
Жоқ
Жоқ
Жоқ
Иә
Жоқ
Нәтиже: Оқушылар өз білімдерін және бірін-бірі тексереді. Оқушы мен оқушы, мұғалім арасында диалог құрылады.
Франция мемлекеті
Германия мен Швейцария
Жерорта теңізі, Бискай шығанағы, Ла-Манш бұғазы
Ұлыбритания мен Франция аралығы Өте жақсы!

Дәптер, қалам
Негізгі бөлім
Түсіну, қолдану,
сипаттау ЖИГСО
Атлас картамен жұмыс Әрі қарай қызығушылығын ояту мақсатында Францияның шаруашылығы туралы тақырыпшалар беріледі.
Жаңа сабақ «Францияның шаруашылығы» тақырыбын оқу.
«Жұптас, әңгімеле» оқушылар оқығанын бір-біріне әңгімелеп береді.
Мәліметтерді жинақтайды және өз ойлары туралы қысқаша тізім жасайды. Жұппен жұмыс жасау, топпен жұмыс жасау.
Оқулықта айтылған мәліметтерді оқи отырып картамен жұмыс атқару.



«Метальді карта» әдісі бойынша мәліметтерді толықтырады, бір-бірін тексереді, жұмыс жүргізеді.
Нәтиже:Оқушылар мәтінді оқиды. Тақырып бойынша мағлұмат алады, бірін – бірі толықтырады, пікір алмасады. Жұмыстарын талдайды, қорғайды. Атлас картамен жұмыс атқарады. Өзін-өзі бағалауы
Оқулық, түсті маркер, А4 қағазы.
Қорытынды:
талдау «Сұрақты ұстап ал» әдісі Картаны және оқулық мәтінін пайдаланып, оқушыларға топтастыру арқылы тақырыпшалырын қорытындылау. Мұғалім оқушылардың ой-пікірін, талдауын тыңдап, кеңес береді. Өнеркәсібі

Ауыл шаруашылығы


Көлік географиясы


Сыртқы байланыстары



Нәтижесінде: Тапсырма орындау барысында қызығушылықтары артады, ізденеді, өз ойын білдіреді.
Өзін-өзі бағалауы Оқулық, карта, дәптер
Рефлексия:
Бүгінгі сабақты түсінгендігі жайында кестені толтырады.
Нәтижесінде: Өз ойларын дәптерге түсіреді
стикер
Үй жұмысы
Параграфты оқу. Кескін картамен жұмыс Бағалау Бағалау:
Критериалды бағалау
Елде 500 СЭС, 19 АЭС жұмыс жасайды. Аса ірі СЭС тер Рона өзені бойында орналасқан.
Елде жүзімнің 550 дей түрі өсіріледі, олар көбінесе шарап өндірісіне жұмсалады Дүниежүзіне әйгілі француз шараптары көбінесе өндірілген жерінің атымен аталады. Мысалы: Бордо
Халықаралық жүк тасмалында теңіз көлігінің маңызы зор. Бір ғана Марсель портының жүк айналымы 90 млн тоннаға жетеді.
Франция халықаралық туризм орталығы. Қазіргі кезде Франция 80 млн-дай шетель туристерін қабылдайды соның ішінде үлесі жоғары қала бұл Париж
Топ аты:
Аты жөні: Үй тапсырмасын орындауы Жаңа сабаққа қатысы Топтағы белсенділігі Жалпы ұпайы
Жоғары «жасыл түс» - «5»
Орта «сары түс» - «4»
Төмен «қызыл түс» - 3
«5»- 15 ұпай
«4»-10-14 ұпай
«3» - 6-9 ұпай
Өнеркәсіптері
Көлік жүйесі
Ауыл Шаруашылығы
Сыртқы экономикалық байланысы