Урок по истории на тему Великие географические открытия

Узагальнюючий урок з теми «Великі географічні відкриття»
Мета: - закріпити, систематизувати знання учнів з теми «Великі географічні відкриття»; - розвивати вміння працювати у групі, аналізувати події, характеризувати ;
історичну особу;
виховувати толерантність;
розвивати монологічне мовлення,поповнювати
словниковий запас учнів, контролювати вимову звуку «р».
Тип: урок-узагальнення.
Обладнання: карта, підручник, мультимедійний підручник.
Словник: Колонія, метрополія, колоніальна імперія, конкіста, конкістадори, факторія, мануфактура, «революція цін», астролябія, каравела, компас, портолан.

Хід уроку.
Організаційний етап. 1. Перевірка готовності учнів до уроку. 2. Перевірка наявності та роботи апаратів.
Психолого-емоційний настрій. Сьогодні ми здійснимо мандрівку в країну, якої нема на карті,але подорож до якої завжди цікава і несподівана. Це - країна знань.А щоб подорож наша принесла кожному задоволення, треба бути уважними, активними.
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а й бачити,
Не просто міркувати, а відповідати.
Дружно й плідно працювати.
Рушаймо у вирій країни знань.
Фонетична зарядка. 3.1. Повторіть фрази: 1. Моя Батьківщина – Україна.
2. Я повинен бути гідним громадянином України.
3.2. Який у нас контрольний звук? «р»
3.3. Прочитайте слова.
А
ф
р
и
к
а






м
е
р
и
к
а





м
с
т
е
р
д
а
м



с
т
р
о
л
я
б
і
я

І
м
п
е
р
і

 
 
я

Ф
а
к
т
о
р
і

 


В
і
д
к
р
и
т
т



П
о
р
т
у
г
а
л
і










3.4. Встановіть відповідність:

Ельдорадо укріплена
імперія невідома
відкриття колоніальна
Америка великі
факторія казкове

3.5. Складіть речення: .

Астролябія – прилад для визначення довготи й широти.
Факторія – торговельне поселення, організоване купцями в колоніях.
Амстердам – місто у Нідерландах ,яке стало центром світової торгівлі у XVI ст.
Португалія – країна, яка у XV – XVI ст мала флот з каравел.
3.6. Підсумок фонетичної зарядки.
Підготовка учнів до узагальнення. 4.1. Для роботи об'єднаймось у дві команди. Згадаймо правила роботи у групі. 4.2. Умови оцінювання.
Оцінюватись буде участь у кожному виді змагань всіх членів команди. Повна правильна відповідь 1 бал, творчі завдання 2 бали, за урок ви можете заробити 12 балів.
4.3. Пояснення теми уроку.
2 скрині допоможуть вам здогадатись, про що йтиметься на уроці, якщо ви відгадаєте загадки?
Слухайте уважно, я пропоную вам підказки. Відгадайте загадки. 1.Я росла в темній темниці, Як зросла – взяли в світлиці. З мене шкуру всі деруть, Мене варять, мене труть, Пироги з мене печуть, Відгадайте, хто ж я є, Скажіть ім'я ви моє. 2. Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла. 3. Печуть мене, варять мене, Їдять мене, хвалять мене; А як буде моя ласка, То буде з мене і паска.

Що за країна, де видно міста, ріки і моря, гори і озера; але моря, озера і ріки всі без води, гори і міста без землі.
Країна без будинків, місто без людей, море без води, ліс без дерев. Що це таке?
Де суть села без хат, ріки без води, гори без лісів, а міста без людей.
Оцінювання

А тепер подумайте, з якою темою пов'язані ці слова, згадайте завдання фонетичної зарядки, чи об'єднані вони однією темою?
Метод – прес.
Я вважаю, що всі завдання об'єднані однією темою «Великі географічні відкриття», тому що слова фонетичної зарядки, відгадки до загадок пов'я зані з цією темою.
Таким чином, тема уроку «Великі географічні відкриття».
Задачі уроку.
Закріпити, систематизувати знання з теми «Великі географічні відкриття».
Вчитися аналізувати події, факти, робити висновки.
Вчитися працювати у групі.
Контролювати вимову звуку«р».
Етап узагальнення і систематизації знань.
5.1. «Снігова куля» - словникова робота
Слово
Словосполучення
Речення

1. Піраміда
Ступінчаста піраміда
Ступінчаста піраміда - храм племені ацтеків.

2. Імперія
Колоніальна імперія
Колоніальна імперія Португалії .

3. Конкістадори
Жорстокі конкістадори
Конкістадори - жорстокі завойовники Америки.




4. Колонія
Іспанська колонія
Колонія - залежна від іншої держави територія.

5. Метрополія
Могутня метрополія
Метрополія - держава - володар колоній.

6. Мануфактура
Велика мануфактура
Мануфактура - підприємство, де використовували ручну працю і був розподіл праці між робітниками.


Оцінювання

5.2. Подивіться уважно уривок з мультимедійного підручника.
5.3. Заповніть таблицю, використовуючи наведені положення.
«Передумови і причини Великих географічних відкриттів».
Передумови
А
Причини
Б


Бажання збагатитися на торгівлі з Індією. (Б)
Утворення в Європі держав, які виділили кошти для спорядження морських мандрівок. (А)
Потреба в золоті і сріблі, з яких карбували гроші. (Б)
У результаті Реконкісти виникло багато дворян, військовий досвід яких поєднувався з прагненням наживи. (А)
Технічні винаходи: каравела, астролябія, компас, портолан (Морська компасна карта). (А)
Бажання позбутися посередників у торгівлі зі Сходом. (Б)
Визнання твердження, що земля має форму кулі. (А)
Загарбання турками – османами морських шляхів Середземного і Червоного морів.(Б)
Правильна відповідь:
А – 2, 4, 5, 7 Б – 1, 3, 6, 8
Оцінювання

5.4. Установіть хронологічну послідовність діяльності мореплавців.
Х. Колумб
Б. Діаш
Ф. Магеллан
Васко да Гама

Правильна відповідь:
Б. Діаш 1488
Х. Колумб 1492
Васко да Гама 1498
Ф. Магеллан 1519-1522
5.5. Покажіть на карті напрямки подорожей цих мореплавців.

Оцінювання

5.6. А тепер ви покажіть свої знання про цих людей, виконавши графічний
диктант.
Колумб організував своє плавання під іспанським прапором, проте народився в Італії.
Колумб володів латиною, був знайомий з геометрією, астрономією та умів креслити географічні карти.
Відкриття Колумба справило на короля і королеву Іспанії величезне враження.
Ф. Магеллан, здійснивши навколосвітню подорож, повернувся до Португалії.
Син Колумба Дієго після смерті батька сімнадцять років керував іспанськими колоніями в Америці.
Фантастична «золота країна» Ельдорадо існує і сьогодні.
Васко да Гама привіз у Лісабон вантаж, який у 60 разів перевищив витрати на організацію його експедиції.
Кораблі для експедиції Васко да Гами підготував Б. Діаш.
Б. Діаш у 1488 р., обігнувши Африку досяг Індії.

Оцінювання

5.7. Яки риси характеру притаманні цим мореплавцям?
Вправа «Асоціювання»
- цілеспрямованість
- наполегливість
- працьовитість
- хоробрість
- мужність
- рішучість
- витривалість
- вміння долати перешкоди
- вміння працювати у команді.

Оцінювання

5.8. Самостійна робота з підручником. Впарва «Хто більше»
Відкрийте підручник на сторінках 15, 19-21 і виділіть наслідки Великих географічних відкриттів кінця XV – сер. XVII ст.
Одна команда назве негативні наслідки,а друга більш позитивні наслідки.
Виникнення колоніальних імперій Іспанії, Португалії, Нідерландів, Франції.
Работоргівля.
Перший колоніальний поділ світу між Іспанією і Португалією.
Перервано розвиток доколумбових цивілізацій майя, інків, ацтеків.
«Революція цін» - знецінення грошей унаслідок падіння вартості золота і зростання цін на товари першої необхідності.
Унаслідок подорожі Ф.Магеллана було вперше доведено, що земля є кулею і отримано загальні відомості про її розміри.
Європейці пізнали нові культури: кукурудзу, картоплю, какао, томати, соняшник, квасолю, чай,прянощі, запозичили звичку палити тютюн, грати з каучуковим м'ячем (попередник баскетболу і волейболу)
Індіанці – жителі Америки – колесо, плуг, вогнепальну зброю, коней.
Виникла світова торгівля.
Виникли мануфактури.

Оцінювання

5.9. Ми з вами закріпили знання з теми.Наскільки вам це вдалося покаже тестування.

Оцінювання

VI. А може хтось з вас складе сенкан?
Х. Колумб.
Цілеспрямований, наполегливий.
Вивчав, керував, відкривав
Х. Колумб відкрив новий материк Америку.
Мореплавець – мандрівник.

Конкістадор.
Жорстокий, підступний.
Завоював, знищив, збагатів.
Іспанський конкістадор Кортес вбив вождя акцтеків.
Окупант Нового Світу.

Америка
Нова, невідома.
Приваблює, манить, збагачує.
Америка – новий континент, відкритий Х. Колумбом.
Зустріч двох цивілізацій.

Васко да Гама.
Цілеспрямований, жорстокий.
Плавав, вбивав, грабував.
Васко да Гама, обігнувши Африку, відкрив шлях до Індії.
Засновник колоній.

Оцінювання

VII. Сучасні мандрівники.
Що вам відомо про сучасних мандрівників? Хто може розповісти?
7.1. Федір Конюхов.
Народився 12 грудня 1951 р. у селі Чкалово Запорізької області України. Навчався в Одеському морехідному і Ленінградському полярному училищах.
Єдиний у світі підкорювач п'яти полюсів планети Північного, Південного, полюсу відносної недосяжності у Північно Льодовитому океані, полюсу висоти Евересту, полюсу яхтсменів мису Горн.
Він не тільки мандрівник, а й художник, поет, композитор, письменник.

7.2. Тур Хейєрдал.
Народився 6 жовтня 1914 р. у Норвегії.
Він – археолог, мандрівник, вчений.
Здійснив подорож у 1970 р. на човні, зробленому з очерету з Африки у Мексику, таким чином довів, що давні єгиптяни могли плавати до Нового Світу. Екіпаж човна «Ра» був багатонаціональний ,з 8 людей один росіянин Юрій Сенкевич плавав лікарем, тим самим довели, що люди різних національностей, релігій, політичних поглядів можуть плідно співпрацювати і жити у згоді.
Подорожей було здійснено багато, вони доводили, що давні люди могли плавати на далекі відстані.
7.3. Подорож яхти «Скорпіус»
26 жовтня 2012 р. у Севастополі закінчилась навколосвітня подорож яхти «Скорпіус» під керівництвом росіянина Сергія Низовцева, яка розпочалася 18 жовтня 2011 р. За цей час яхта пройшла через усі океани, 33 моря, більше десятка проток. Російсько-український екіпаж у складі чотирьох росіян і трьох українців Олександра і Людмили Стасюкевичів із Маріуполя і Михайла Мороза з Чернігівщини.
Під час подорожі виконали наукові програми з біології.
Головна мета експедиції нагадати, що дух епохи великих географічних відкриттів живий.
12 жовтня 2012 р. виповнилося 520 років з часу відкриття Америки Колумбом.
7.4. Гордієнко Сергій Іванович.
Народився 30 січня 1958 р. у місті Дніпропетровськ – професіонал-мандрівник, спеціаліст з екстремального (одиночного) виживання, історик, етнограф, філософ, письменник.
У 1996 – 1997 р.р. був інструктором з техніки виживання у складі Першої наукової української експедиції в Антарктиду.
У 2002 р. один здійснив експедицію «Біле і чорне» (на шляху із «Варяг у Греки»)
З грудня 2003 р. розпочато навколосвітню пішохідну експедицію «Солотрансглобал», яка продовжується і сьогодні.

7.5. Владислав Кетов.
Народився 10 лютого 1949 р. у Башкирії.
Йому присвоєно звання «Видатний мандрівник Росії» за здійснення унікальної, першої в історії людства подорожі «навкруг землі вздовж берегової лінії континентів».
7.6. Які риси притаманні сучасним мандрівникам?
7.7. Скажіть, а людині, яка хоче бути успішною в житті знадобляться такі риси характеру?

Оцінювання

VIII. Домашнє завдання.
Використовуючи наведені факти, складіть коротку біографію кожної з указаних у таблиці осіб.
Х.Колумб
Васко да Гама
Ф. Магеллан

А
Б
В


Був сином бідного італійського ткача.
Придворний португальського короля Маноеля.
Португальський моряк із небагатих дворян.
Командував флотилією з трьох каравел («Санта-Марія», «Пінта», «Нінья»),яка через 33 дні після відплиття підійшла до острова Сан-Сальвадор («Святий рятівник»)
Перетнув Атлантичний океан
Досяг індійського порту Калікут.
Дав назву океану – «Тихий».
Відкрив північне узбережжя південної та східної частин Центральної Америки
Переселився до Іспанії й став адміралом. Очолив експедицію з п'яти іспанських кораблів, яка тривала три роки.
Керував чотирма подорожами до нового континенту.
На чотирьох кораблях вперше обігнув південь Африки та вийшов в Індійський океан.
Організатор і керівник першої навколосвітньої подорожі, досяг Філіппінських островів.
Оселився в столиці Португалії Лісабоні.
Відкрив протоку, яку згодом назвали його ім'ям.
У 1485 році переселився до Іспанії.
Обігнув Південну Америку.

Підсумки.
9.1. Чи виконали ми задачі уроку?
Оцінювання.
9.3. Відкрийте щоденники.
9.4. Чому відкриття називають Великими?
Великі географічні відкриття – це не тільки історія європейців, але й подія, котра змінила життя усіх людей на планеті.
Великі географічні відкриття порушили ізоляцію двох світів, наблизили два суспільства – індустріальне і традиційне.
Великі географічні відкриття стали початком Нової історії тому, що відбувається швидкий розвиток європейської цивілізації, зароджується індустріальне суспільство, Західна Європа здійснювала вплив на долі життів далеких країн і народів.

Гей, нові Колумби й Магеллани!
Напнемо вітрила наших мрій.
Кличуть нас у мандри океани,
Гасла вже відомі і нові.
Кораблі! Шикуйтесь до походу!
Мрійництво! Жаго наша! Живи!
І веди всіх нас у невідоме,
Клич гучніш вперед ти нас завжди!
Відключить апаратуру. Урок закінчено.








13PAGE 15


13PAGE 141215