?аза? тілі п?нінен саба? жоспары Мені? жаз?ы демалысым 7 сынып


Қазақ тілі 7 сынып --------------
Тақырыбы Менің жазғы демалысым
Есім сөз таптары
Сілтемелер: Оқу бағдарламасы, күнтізбелік жоспар, оқулық
Мақсаттары: Білімділік: оқушылардың грамматикалық білімдерін тереңдету, жаңа мәтінді меңгеру, жаңа сөздерді дұрыс қолдана білу;  сөйлеу мәдениетін арттыру, өзін-өзі бағалай білуге, басқалардың көзқарасын тыңдап, сыйлай білуге тәрбиелеу;
Дамытушылық: шығармашылық қабілеттерін, ойларын дамыту, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру;
Күтілетін нәтижелер Өз беттерімен мәтінді оқып, сөздік қорларын молайтады, грамматикалық тақырыпты игеруде ережені шығарып, бекітеді
Сабақтың мазмұны
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Сабақтың мақсатын жеткізіп, жоспарымен таныстырады.
Бағалау парақшалары үлестіріледі.
Тест тапсырмалары таратылады
1. Жаз  деген  не?
а) көктемнің жалғасыә) күздің басы
б)қыстың ортасы2.  Берілген сөйлемді дұрыс аяқтаңдар. Біз жазда  саяхатқа ...
а)түсемізә)көремізб)шығамыз3. Жазғы демалысты қайда өткіземіз?
а) мектептеә) сыныптаб)атам мен әжемде4.  Жазда болатын табиғат өзгерістерін табыңдар.
а)қар жауып боран боладыә)қар еріп, күн жылидыб) айнала гүлдеп күн ысиды5. Жаз мезгіліне  қатысы жоқ сөздерді табыңдара)жайлауә)боранб)ыстықҚолайлы психологиялық жағдай туғызу мақсатында «Мен жаздан Қандай әсер алдым?»тренингі өткізіледі. (шеңбер бойымен тұрып айтады)Айтылым
Топта жұмыс жасау ережелерімен танысады1.  Бірігіп жұмыс жасау.
Дауыс көтеріп, айқайласпау.
Мұғалімді тыңдау.
Мәтінмен жұмыс.Оқылым
Оқулық бойынша 59 б-гі мәтінмен жұмысЖаз мезгілін бала атаулының бәрі де ерекше күтеді. Нағыз демалыс жазда болады.Сондықтан балалар бұл уақытты ерекше өткізгісі келеді. Балалар жазда түрліше демалады. Бірі жазғы лагерьлерде демалса, енді бірі ауылдағы ата- әжелерінің сағынышын басып қайтады. Кейбірі ата- аналарымен қалаларды аралап, шет елдергеде қыдырады. Мезгілдің бұл маусымы бой жазып, еркін тынығуға әбден қолайлы.
Сондықтан жаз мезгілі балалар үшін ерекше мезгіл болып табылады. 3 топ өздеріне жүктелген тапсырмаларды орындайды.
I-сұрақтар құрайды. Жазылым
Кім жаз мезгілін ерекше күтеді?
Олар қалай демелады?
Неге мезгілдің бұл маусымы демалуға қолайлы?
II- негізгі ойын анықтайды.Тілдесім
Мезгілдің бұл маусымы тынығып,демалуға қолайлы. Сондықтан жаз мезгілі балалар үшін ерекше мезгіл болып табылады.
III- кластер құрады тынығуға  Қолайлы Жазғы демалыс Ерекше                           
Демалады ауыл, шетелдерге қыдырады Дәптерлеріне жазып отырады. Кеңесшілер бағалау парақшаларын толтырады 5мин слайд Тақтада  жазылған екі сөзге назар аударады.
«Нағыз»  және  «жазғы»
Мұқият қарап әуелі ұқсастығын, содан кейін айырмашылығын табуды сұрайды.
Тақта арқылы оқушылар сын есімнің туынды және негізгі түрі туралы ережені шығарып оқиды 4мин
 
Мұғалім  тақырыпты түсіндіреді.
Сұрақтар қойылады:
  есім нені білдіреді? Есім сөздер құрылысына қарай қандай  екі түрге бөлінеді?
Сұрақтарға жауап беріп, мысал келтіріп отырады. 5мин Семантикалық карта үлестіріледі
 
Ой толғау Тақтадан
Күн және сәулелерін алып, топтарға үлестіреді. 
Сонымен біз бүгін не туралы айттық?
Жазғы демалысЖазғы демалысымыз пайдалы да қызықты болу үшін оны қалай өткізуге болатыны туралы біз келесі сабақта айтамыз.
 
Үйге тапсырма ,63 беттегі мәтінді оқып келесіңдер. Мен нені білдім?
 
Ортасына лексикалық тақырып бойынша сөз, сөзтіркестерін жазып, шеңбердің сыртына грамматикалық тақырып бойынша алған жаңа ұғымдарды жазады. Күннің сәулелеріне сабақтан алған әсерлерін Және сынын айтып жазады. Жазғандарын тақтаға іледі. Кеңесшілер бағалау парақшаларын толтырады Қосымша тапсырмалар