Туынды практикалы? есептерді шы?аруда ?олдану


Сабақтың мақсаты: 1 Білімділік мақсаты: Туынды тарауы бойынша алған білім мен білік дағдыларын практикада қолдана білуін қадағалау.2. Тәрбиелік мақсаты: Пәнге қызығушылығын арттырып , өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отыра, ой-өрісін кеңейтіп , жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.3. Дамыту мақсаты: Әр деңгейдегі оқушылардың белсенділігін арттыру, логикалық ойлау дәрежелерін жетілдіру . Сабақтың типі: Қайталау сабағы. Сабақтың әдісі: Дамыта деңгейлеп оқытуСабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелі тапсырмалар.Оқушылардың бііліміне және біліктілігіне қойылатын талаптар :Нені білу керек:- Туынды анықтамасын, формулаларын білу.Жанаманың теңдеуін табу, функцияның сындық нүктелерін, өсу,кему аралықтарын, экстремумдерін таба білуНені меңгеру керек: - Түрлендіру формулаларын күрделі функцияның туындысын табуда қолдана білу.Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:а) Сынып оқушыларының зейінін жинақтап , сабаққа ынтасын аудару.ә) Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
Қайталау:
Мысал. Мына функцияны экстремумға зерттейік.
Шешімі. Функцияның бірінші ретті туындысы . Осы туындыны нольге теңеп (қажетті шарт) стационар нүктелерін анықтайық .
енді жеткілікті шарттарын қолданып стационар нүктелерінің маңайындағы бірінші туындының таңбаларын анықтайық. Яғни болғандықтан, егер функция максимум мәнін қабылдайды
ал болғандықтан х=3 болғанда функция минимум мәнін қабылдайды

25-ші сурет
х
7/3
1
2
1
0

2
3
1


Абсциссасы x=-болатын нүктеде y=cos2x қисығына жүргізілген жанама Ох осіне қандай бұрышпен көлбеген? 600
3 Абциссасы х =3 нүктесінде болатын f(x)=2ln(x-1) функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз Х-3+2ln2
4 f(x) = 6x +2.5×2–x3/3 функциясының
f ’(x) > 0 теңсіздігін шешіңіз (-1;6)
5 Абциссасы x = — болатын нүктеде y = қисығына жүргізілген жанама Ох осіне қандай бұрышпен көлбеген? 2π/3
2. Тірек тапсырмалары. 1. Туынды анықтамасы2. Аргументтің өсімшесі3. Функцияның өсімшесіу4. Дифференциалдау дегеніміз не?5. Тұрақты функцияның туындысы6. Туындының физикалық мағынасы7. Туындының геометриялық мағынасы8. Функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін жаз9. Туынды ережелері10. Күрделі функцияның жалпы түрі11. Күрделі функцияның туындысын есептеу формуласы12. Тригонометриялық функциялардың туындыларын табу формулалары13. Функцияның өсу, кему аралықтарын табу алгоритмі14. Функцияның сындық нүктелері деген не?15. Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритміАуызша есептер арқылы бекіту1. f(x) =х9-3х6-х+52. f(x) = х2+8х3. у = 6х-54. у = х20+7х3. Алгоритмдік деңгей. 1. f(x) = (1+2x) (2x-1)Табу керек; f’ (-2)а) - 16 в) 15 с) – 15 д) -17 е) 172. f(x)= 4 sin xТабу керек: f’ ( )а) - 2 в) -2 с) 2 д) 2 е) 3. (x)= Табу керек: ’ (-1)а) 5 в) 1 с) -5 д) -1 е) -34. f(x)= (1-2x)3f’ (х)=0 теңдеуін шеша) - в) 3 с) д) 6; е) 3; 5. f’(x)>g’(-1) теңсіздігін шешу керек, егер f(x)= (2x-3)(3+2х); g (x)= ; 4. Деңгейлік тапсырмаларІ деңгей1. f(x)= (х4+1/х3)х4 функциясының туындысын тап2. f(x)= (х7 -3х4)120 функциясының туындысын тапІІ деңгей1. f(x)= (7х6 -3х5)17+(8 -3х4)12 функциясының туындысын тап2. f ’(х)=0 теңдеуін шеш, егер f(x)=х3+3х2+3х+13. f ’(х)>0 теңсіздігін шеш, егер f(x)=х3+3х2+3х+1 ІІІ деңгей1. Функцияның x0 нүктесіндегі туындысын тап.f (х)=sin4x-cos4x , x0=П/122. у= f (х) функциясының графигіне x0 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. у=соs 2x х0= П/4
Б нұсқасы
ҰБТ
нұсқаларынан Тапсырма Жауабы
7788-12
А) В) С) D)
E)
6781-27 А) В) С) D) E)
1780-13 А) В)
С) D) E)
9785-25 А) В)
С) D)
E)
В нұсқасы
ҰБТ
нұсқаларынан Тапсырма Жауабы
0030-15 А) В) С) D) E)
6788-29 А) В) С) D) E)
5780-28 А) В) С) D) E)
1450-28

А) В)
С) D)
E)
7. Сабақ қорытындысы
Оқушылар сабақтың қорытындысын жасайды,білім есебінің парағымен журналға баға қойып, толтыра тапсырады.«Маған ұнады....»“Ұсыныс жасаймын …”. “ Бүгін сабақта білдім…”“Мен сабақта үйрендім…”“Мен бүгін сабақта қайталадым... ”“Мен бүгін сабақты бекіттім....…