Ми. Миды? с?р ж?не а? заттары, миды? ?ыртысы ж?не ядролары, мидан шы?атын 12 ж?п ж?йкелер. Миды? б?лімдері, оларды? ??рылысы мен ?ызметі: сопа?ша ми, к?пір, мишы?, орта??ы ж?не аралы? ми, ?лкен ми сы?арлары


Уақыты: 22.10.2015 ж Биология 8 сынып
Мұғалім: Утешова З Бекітемін:__________БҮО директоры Р.ЖасақоваСабақтың тақырыбы: Ми. Мидың сұр және ақ заттары, мидың қыртысы және ядролары, мидан шығатын 12 жұп жүйкелер. Мидың бөлімдері, олардың құрылысы мен қызметі: сопақша ми, көпір, мишық, ортаңғы және аралық ми, үлкен ми сыңарлары.
Сабақтың мақсаты: Мидың адам ағзасының тіршілік етуіндегі маңызы туралы түсінік қалыптастыру.
Сілтеме: 8-сынып биология оқулығы
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Биология оқыту әдістемесі
Үлестірме материалдары
Оқыту нәтижесі: Тақырыпты меңгереді.
Өз бетімен ізденіске бейімделеді.
Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады.
Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді.
Сынып оқушыларының қарым-қатынастары өрбиді.
Сабақта қолданылатын материалдар: Диалог,жеке жұмыс, топтық жұмыс, «Ыстық орындық» әдісі, «Жигсо» әдісі, «Түртіп алу» әдісі, «Сәйкестендіру» әдісі, «Өрмекшінің торы» әдісі, «Миға шабуыл» әдісі.
Қамтылатын модульдер: 1.Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер (диалогтық әңгіме)
2.Сыни тұрғыдан ойлау.
3.Талантты және дарынды балаларды оқыту.
4.Көшбасшылық.
5.Бағалау.
Тапсырмалар Топтастыру. 3. Топтық тергеу.
Сұрақ-жауап 4. Бағалау
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
І. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
А) амандау
Ә) түгендеу
Б) топтастыру
В) сергіту сәті.
Түстерді таңдай отырып, оқушылар төрт топқа бірігіп топтасып отырады.
1-топ. Сопақша ми
2-топ. Ортаңғы ми
3-топ. Аралық ми
4-топ. Мишық ми
ІІ. Үй тапсырмасы: Қызығушылықты ояту
«Ыстық орындық» әдісі «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Әр топтан бір оқушыдан шығып сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз білімдерімен бөліседі.
ІІІ. Жаңа сабақ Мағынаны тану «Жигсо -1» әдісі Жаңа сабақты «жұмбақ» арқылы ашамын.
Сырты қара орман, іші жазық құрлықты,
Араласаң, табасың үш бөлікті. (ми және мидың үш бөлігі)


Мәтін бойынша жұмыс жасау «Жигсо» әдісі бойыншаМәтін бойынша жанұя мүшелеріне бөлініп беріледі, әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен оқып, өз ұяластарына жеткізе алулары керек. Сараптау топтарына бөлініп, сол топтарда талқылау, күрделі жерлері мұқият түсіндіріліп, сараптау тобында бір-бірінен түсініп келгендерін бір-біріне үйретеді.1-топ Сопақша ми,көпір2-топ Ортаңғы ми3-топ Аралық ми
4-топ Мишық
«Түртіп алу» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс жасау барысында негізгі терминдер мен тақырыпқа қатысты сандарды тауып жазады.
«Сәйкестендіру» әдісі Ми бөлімдері
Атқаратын қызметі
Сопақша ми
Қимыл- қозғалысты, тепе-теңдікті сақтайды.
Көпір
Су мен тамақ ішуді реттейді.
Ортаңғы ми
Сопақша миды ортаңғы мимен жалғастырады.
Аралық ми
Жарық пен дыбысты қамтамасыз етеді.
Мишық
Жұлынның жалғасы
Ми бөлімдерінің қызметінің сәйкестігін көрсетіңдер
Сопақша мидың рефлекстері
Сопақша ми рефлекстері Қандай рефлекстер болады?
Асқорыту
Тыныс қозғалысын реттейтін,тыныс орталығы.
Қорғаныш
Жүрек іс-әрекетін реттейтін,тамыр қозғалтқыш.
Тыныс алу
Жөтелу,түшкіру, құсу.
Жүрек – қан тамырлары Сору, жұту, асқорыту безінің қызметі.
Түсіну
Ойлан тап Жүйке жүйесі ауруларын қандай дәрігер анықтайды?
1865 жылы ешкімге таныс емес француз дәрігері Марк Дакс Монпелье медициналық қоғамның отырысында қысқаша баяндамасын оқыды. Онда ол өзі емдеп жатқан қимыл-қозғалысы бұзылған 40 ауру адамды сипаттады. Олардың барлығында не зақымданған?
Денесіне қарағанда миы үлкен жәндік?
Сабақты бекіту
«Өрмекшінің торы» әдісі
« Өрмекшінің торы » әдісі арқылы сабақты бекіту.
1. Ми қайда орналасқан?
2. Ми қандай бөлімдерден тұрады?
3. Ересек адамның миының орташа салмағы қанша?
4. Ми діңінің қүрамына қандай бөлімдер кіреді?
5. Ми неше жасқа дейін өседі?
6. Сопақша ми қызметі қандай?
7. Көпір қандай қызмет атқарады?
8. Орталық ми қызметін атаңдар?
9. Аралық мидың қызметін атаңдар?
10. Мишық қандай қызмет атқарады?
Үйге тапсырмасын беру Адам миымен байланысты болатын ауруларды жазып келу. Олардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары.
Бағалау Өзін-өзі бағалау (білім ағашы арқылы өзінің деңгейін анықтауы)
Рефлексия Толық ай – сабақты толық түсіндім;
Жарты ай - мен жартылай түсіндім;
Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.
Кері байланыс сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы қысқаша ой пікірін жазады.