Математикадан саба?тар Шы?ымдылы??а берілген есептерді шы?ару .?ш та?балы сан?а жазбаша б?лу т?сілі (4-сынып)


Сабақтың
тақырыбы Шығымдылыққа берілген есептерді шығару
Сабақтың мақсаты: «Шығымдылық» деген түсінікті енгізу,шығымдылыққа берілген есептерді шығарып үйрену.
Өнімділікке берілген әртүрлі есептерді шығару дағдысын қалыптастыру.
Топта жұмыс істей отыра, ұйымшылықдыққа тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже * Топта жұмыс істеу арқылы ортақ шешімге келу;
* Шығармашылық қабілеттерін дамыту
* Тапсырмаларға өз ойын айта білу
* Топта бірін-бірі бағалай білу
Сабақ түрі Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекіліктері: интербелсенді тақта,оқулық.
Сабақтың әдісі: ауызша, жазбаша жұмыс, сұрақ-жауап,ой шақыру,топпен жұмыс,эссе, диалог құру, ашық сұрақ, жабық сұрақ.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезең.
Психологиялық жағдай
Үй жұмысын тексеру
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Кіріспе Психологиялық дайындық
Әрбір адам досым, сыныптасым,
Әрбір ісің, тірлік,тірек,адамдық
Әрбір сөзің,шындық,бірлік,адалдық
Әрбір сабақ, үйрену, оқу, іздену
Ендеше,үйрену үшін бәріміз бір адамдай бүгінгі сабаққа қатысуымыз керек. зейін қою

Үй жұмысын тексеру № 4 теңдеуді тексеру диалог құру арқылы талдау
жауапкершілікті сезіну
Қызығушылығын ояту
Мына формулалар жайлы не білеміз?
А= U*t U=A: t t = A :U
Әр топқа есептер беру
Есептерді шығарып талдау ой шақыру
ауызша жауап
Мағынаны ашу
№ 2 Есепті талдау
І топ шебер 6 бөлш/сағ*6сағ=36
ІІ топ шәкірт 15бөлш: 3 бөлш/сағ=5
ІІІ топ 180 бөлш:1сағ=180 бөлш Сабақтың тақырыбын жазу
Бүгінгі күнді жазу
Топпен жұмыс
Дәлелдеу
Есепті талдау кездегі белгісіз шаманы табу.
Көйлек 17м: 3м = 9 дана k= Р: n
Белдемше 10м:5= 2м n= Р: k
Сейсеп 4м*3= 12м Р= n* k ойлану
топта формула құрастыру
түсіндіру
Сергіту сәті
№3 есепті шығару
Бидай 100г*6ц/г=600ц M= m* S
Мақта 1500ц:15ц/г=100г S= M: m
Картоп 500ц:50г=10ц/г m= M: S
Шығымдылық-аудан бірлігінен жиналып алынған өнімнің саны ережемен танысу
топпен жұмыс
талдау

№4
400+600=1000екі гүлзарға пиязшық
1000:50м2=200 п/м2 шығымдылық
400:200=20м2 І гүлзар ауданы
600:200=30м2 ІІ гүлзар ауданы топта талдап шығару
ашық жабық сұрақ арқылы талдау
№6 Уақытқа есептеп шығару
45 689+392816=438505
500001-13295=486705
236800-49879=186921
89358:281=318
91653:223=411
215292:132=1631 өзара тексеру
№5 тиімді тәсілмен есептеу
І топ ІІ топ
5*31+25*31= 930 17*23-7*23=230
19*35+1*35=700 315*6-15*6=1800
17*14+13*14=420 4*129-3*129=489
ІІІ топ
47*6-7*6=240
9*21-11*9=90
5*24+5*16=180 топқа бөліп шығару

Шығармашылық жұмыс «Мен жеке кәсіпкер болсам...» эссе жазу
Ой толғау Бүгінгі сабақтан алған әсеріңмен топта бөліс. өз ойларын ортаға салу
Үй тапсырмасы № 7. Есептеп қатесін табу
Формулаларды қайталау Бағалау «5»- сабақта белсенді болып, бәрін түсінсе:
«4» кім толық жауап бере алмаса
«3» сабақта аз жұмыс істедім,бірақ келесі сабақта міндетті түрде тырысам десе: өздерін бағалайды
топ басшысы тобын бағалауды қорытындылайды.
Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларды үш таңбалы санға жазбаша бөлу және оны шығарудың амалдарымен таныстыру.
2. Әртүрлі есептерді шығару қабілетін жетілдіру,жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін меңгеру деңгейін анықтау. Өз бетімен ,топпен,жұппен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру
3.Өзара сыйластық, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: оқулық, кеспе сандар,бор, сілтеуіш.
Сабақ әдіс тәсілдері: өздік, жұптық,топтық жұмыстар, сұрақ-жауап, ой шақыру, түсіндіру, ауызша, жазбаша жұмыс, диалогтік әдіс.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезең.
Үй жұмысын тексеру.
«Өз қатеңді тап» айдарымен тексеру. (Топқа үй жұмысынң жауабын беру, олар өздері тексеріп, өз қателерін таба білу.)
5256:584= 9 6183:687=9 1358:194= 7
65076:986=66 93765:987= 95 13533:347= 39
І. Қызығушылығын ояту
Математикалық диктант
Бір өркешті түйе 3 сағ-150км жүгіріп өтті. Түйенің жылдамдығы қандай (50км/сағ)
Заузақоңызы 11км/сағ жылдамдықпен 2сағ ұшты. ? қашықтықты ұшып өтті? (22км)
Ақ аю 30км-ді 3 сағ жүзіп өтті. Ақ аюдың жылдамдығын тап (10км/сағ)
70км/сағ жылдамдықпен қозғала отырып, машина 280 км қашықтықыты жүріп өтті . Ол ? жолда болды. (4сағ) Қалай шығардыңдар ? Формулаларды жазу
ІІ. Мағынаны ашу
№1. Ауызша жұмыс
(Әр топ тез арада қандай бір әдісті пайдалана отырып, есептемей салыстырып беру керек.
4219*26 26*4219 60*523 670*523 3700*540 540*3600
4200 :70 4200*2 5480:2 5480:20 2800*38 28* 21 800
№2.
Тақтамен жұмыс 1505: 301 = 5 1940:485 = 4
Оқулықпен жұмыс 1072:134= 8
Үш таңбалы санға бөлу тәсілдері туралы не айта аласыңдар?
Бөлуді қалай орындадыңдар?
Ә) (Бұл есепті жұппен шығару,топта тексеру)
1206:134=9 1188:132=9 2528:316=8
1960:245=8 2097:233=9 1107:123=9
№4. Бірнеше тәсілмен шығару. Тақтамен жұмыс.
Қайың ағашы туралы қысқаша мәлімет. Сұрақ-жауап:
-Неге сөз қайың туралы болып тұр?
-Қайың туралы не білдіңдер?
-Қайыңның суретін салу
Есеппен танысу
Бір күнде-67л су 1) (19+35)*67=3618л су
І саяжол-19қ ? л су 2) (67*19)+(67*35) =3618л су
ІІ саяжол-35 қ
Сергіту сәті
№6. А) Топпен жұмыс (ауызша жұмыс)
«Бәйтерек» сәулет құрылысының көру алаңының диаметрі: 22 м—2200см; (1м=100см) 22м---22000мм (1м =1000мм)
Ә) Бейбітшілік пен келісім сарайы-62 м
«Бәйтерек» кешені-350дм артық
62м ---620дм (1м =10дм) 620дм+350дм = 970дм
№3. Өрнектің мәнін табу. Өздері қалаған есептерді шығару (1қиын,1 оңай)
(13968-9756): 234 = 18 7791: (10000-9629) =21
15953:53+29080*18-490076=33 665 59993+616528: (21851-21763) =66 999
№5. Мұны білу пайдалы
5г -- су бетіне 50м2 жайылады. Еске түсіру : 1км2 --1 000 000 м2
Егер --10 км2 алып жатса 1т – 1 000 000 г
? су бетіне төгіледі
Ш: 50м2 : 5 г = 10м2
1 000 000 м2 :10 м2 = 100 000 г = 1 ц
Ой толғау
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңмен бөліс (жұппен ,топпен жұмыс)
Үй жұмысы №7 , №3
Өзін өзі бағалау.
Өзіңді –өзің
бағала Мен үшін оңай Мен үшін қиын Не істеу керек? Баға
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша бөлу тәсілдері
Сабақтың мақсаты:
1. Жазбаша бөлу тәсілдеріне арналған есептер шығаруды үйрену.
2. Өз бетімен жұмыс істей білу, есепті шығару қабілетін,есептеу дағдыларын жетілдіру.
3. Ұжымда өз ойын еркін білідре білу және достарын сыйлай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: оқулық,
Сабақ әдіс тәсілдері: жұптық жұмыс, сұрақ-жауап, ой шақыру,түсіндіру,ойын
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезең.
І. Қызығушылығын ояту
Ойын «Тез есепте »
204 саны қандай санның ¼ бөлігін құрайды (816)
56 саны қандай санның 1/8 бөлігін құрайды (448)
560 санының1/7 бөлігін тап (80) 792 санының 1/9 бөлігін тап (88)
ІІ. Мағынаны ашу
№.1.Тез есептеу жолын түсіндір.
45*99=4455 101*89=8989 6*999=5994 40*25=1000
99+115=214 37*101=3737 50*999=49950 800*25=20000
№.2 Есептеп шығару
27200:320=85 22400:64=35 132500:5300=25
17920:280=64 16720:440=38 252000:7200=35
№3. Түсіндіре отырып, шығар
4207*36=151452 4027*36=144972 1232:56=22 91350:15=6090
4270*36=251620 4007*36=144252 4116:42=98 169960:28=6070
№4. Есепті теңдеудің көмегімен шығар
Шыққаны-23 бала Ш: х-23= 5+8 х=36 (барлық бала)
Қалғаны-5қыз және 8 ұл х-23=13
Барлығы -? бала х=23+13
№5. Әртүрлі тәсілмен шығар.
3 машинамен –7068 кг жем 7068:4=1767 (І машина)
І машина-1/4 бөлігі 1767кг+672кг =2439 (ІІ машина)
ІІ машина-672 кг артық 7068-(1767+2439) =2852 (ІІІ машина)
ІІІ машина- ? кг жем
№6.
Карамель-12 Әр қалташа-? кәмпит
Шоколад-24 5400: (12+24) =150 (кәмпит)
Кәмпит-5400
№7.
570*х-4700=13540 340*х-416*2=18208 (223440-130*х):35=6020
570*х=13500+4700 340*х-832=18208 223440-130*х=6020 *35
570*х=18240 340*х=18208+832 130* х=223440-210700
х=18240:570 340*х=19040 х=12740:130
х=32 х=56 х=98
Ой толғау. Сен үшін не қай есеп қиын болды?
Сен үшін не қай есеп оңай болды?
Үй жұмысы
№ 7. қалғаны. №4 ә)
Бағалау.