Саба? жоспары.Математика 4 сынып. Фигураны? ауданын табу


4 сынып
Математика
Мұғалім: Оразалина Жанаргул
Сабақтың тақырыбы: Фигуралардың ауданын табу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Фигураның ауданын палетканың көмегімен анықтау. Тәсілдерін үйрету.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Аудан бірлігін пысықтау.
1 см
──── ─────────────────────
1 см - ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см.


1 см─ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
1. Дәптеріңде 4 тор көзді тұйықталған сынық сызықпен қорша. Қандай фигура шықты?
Неліктен? Оның қабырғаларының ұзындығын тап. Периметрін тап. Ауданын тап.
Аудан және оның өлшем бірлігі. Квадрат сантиметр. Палетка.
Геометриялық фигураларды қайталау.


1. а) Фигуралардың ауданын табу үшін палетка (квадрат сантиметрлерге бөлінген мөлдір пластина) пайдаланылады. (Суретте ол фигураның үстіне қойылған.)
Толық квадрат сантиметрлердің саны ─ 9, толық емес квадрат сантиметрлердің
саны ─ 16. Толық емес квадрат сантиметрлер санын 2- ге бөлеміз. Сонда шамамен
8 толық квадрат сантиметр аламыз.
Демек, 9 + 8 = 17 Жауабы: 17 см/кв.
2. Кез келген тұйықталған сынық сызық жүргіз. Сонда шыққан фигураның ауданын
палетканы пайдаланып есептеп тап.
ә) Палетканы пайдаланып, фигуралардың аудандарын тап.

б) Фигурада неше кв/см бар?
3. 5 буыннан тұратын кез келген тұйықталған сынық сызық жүргіз. Осы фигураның
ауданын палетканың көмегімен есептеп тап.
4. Есептердің шартын‚ сұрағын‚ шешуін және жауабын салыстыр.
Тік төртбұрыштың ені 4 см‚ ал Тік төртбұрыштың ені 4 см‚ бұл оның
ұзындығы одан 8 см артық. Тік ұзындығынан 8 см кем. Тік төртбұрыштың
төртбұрыштың ауданын тап. ауданын тап.
4×(4+8)=48 (см2) 4×(4+8)=48 (см2)
Ж: Ж:
Жанама тұжырымдалған есеп


5. Есептердің шартын‚ сұрағын‚ шешуін және жауабын салыстыр.
Тік төртбұрыштың ұзындығы 12 см‚ Тік төртбұрыштың ұзындығы 12 см‚
бұл оның енінен 8 см артық. Тік ал ені одан 8 см кем. Тік төртбұрыштың
төртбүрыштың ауданын тап. ауданын тап.
Жанама тұжырымдалған есеп

6. а) Тік төртбұрыштың ұзындығы х см‚ ал ені 5 см. Оның ауданын өрнек түрінде жаз.
Х см×5 см;
ә) Шаршының қабырғасы х см. Оның ауданын өрнек түрінде жаз.
Х см×4;
7. Есепті шығар.
Екі бекеттің арасын жүк машинасы сағатына 60 км жылдамдықпен 4 сағат жүрді.
Қайтар жолда ол осы аралықты 5 сағат жүрді. Жүк машинасының қайтар жолдағы
жылдамдығын тап. Осыған кері есеп құрастыр және оны шығар.
60×4:5=3 (сағ) – қайтар жолға кеткен уақыт.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 8,9 және шығармашылық тапсырма