Відкритий урок Написання й відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ,6 клас


Тема: Написання й відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ
Мета: Повторити і поглибити знання учнів про правопис не з іменниками , з’ясувати особливості творення,написання й відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові,виробляти навички грамотного письма,розвивати творчі вміння утворювати і доцільно використовувати чоловічі і жіночі імена по батькові в усному і писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати світогляд учнів,виховувати культуру мовлення,інтерес до наслідків власної праці
Обладнання: підручник,зошити,презентація,гаджети
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок
Правопис: написання та відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ
Перебіг уроку
3714750137795I Емоційне налаштування на урок
Давайте усмішки всім дарувати
І друзям,і гостям,і мамі,і татові.
Хай радість злітає у небо,як птах
І добрі слова у всіх вас на устах.
-Доброго дня. Я дарую вам свою усмішку,тепле слово та гарний настрій!
Дзвінок покликав на урок,
Тож працювати час.
Цікаві вправи і завдання
Уже чекають вас!
I I Актуалізація опорних знань
На минулому уроці ми опрацюваи тему «Написання не з іменниками».
Перевірка знань теорії.
Перевірка виконання домашнього завдання.
Колективна робота
До іменників з не дібрати синоніми:
Неволя-
Неправда-
Незалежність-
Нещастя-
Неділя-
Небилиця-
Недруг-
Незрячість-
Робота з гаджетами
За ссилкою sum.in.ua діти переходять на сайт «Академічний тлумачний словник» і шукають значення слів :
Неук,невіглас,нечема,непам’ять,нектар.
Гра « Так чи Ні»
Я вам пропоную гру « Так чи Ні». Якщо ви згодні з моїми словами,то піднімаєте зелений світлофор,а якщо ні- червоний.
1. Не з іменниками пишемо разом,коли слово без не не вживається ?(Так).
2. Не з іменниками пишемо разом,коли є протиставлення? (Ні).
3. Не з іменниками пишемо окремо,коли його можна замінити іменником без не (синонімом)?(Ні)
4.Іменники з префіксом недо- ,що мать значення неповної дії,пишуться разом? (Так)
-Чи здолали ми невгамовну часточку не-?
I I I Цілевизначення та планування навчальної діяльності
501904086360
Подивіться,чиста сторінка,
Ні теми нема,ні мети,
Лише знак питання великий,
Спробуй відгадку знайти.
-Якщо є знак питання,треба дати відповідь на запитання і таким чином сформуємо тему нашого уроку.
А відгадайте-но,що я таке?
Всі хочуть,як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина. (Ім’я)
- А чи знаєте,що означають ваші імена?
- А чиє ім’я поряд із вашим буде іти все ваше життя?
- Кожна людина має не тільки ім’я,а ще й по батькові.
По батькові- це офіційне ввічливе звертання.
-А чи зможете ви звернутись чи написати про відому,шановану людину,не знаючи,як правильно утворити її ім’я по батькові?
- Чи здогадалися ви про що буде йти мова на уроці?
1565910561340- Так от сьогодні ми з вами з’ясуємо особливості творення,написання та відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ. Запишемо тему уроку.
- Які цілі ви поставите для себе на цьому уроці?
- Ця тема буде для вас корисною?
- Чи знадобляться отримані сьогодні знання у вашому подальшому житті?А де саме?
I V Основний зміст уроку
Дослідження
Прочитайте імена по батькові. Визначте,від яких імен їх утворено. Який суфікс мають слова першої колонки,а який- другої?
1624330149225
Творення імен по батькові. Робота за таблицями.
154305186055
266636551435
88265121920
V Закріплення здобутих знань в процесі виконання практичних завдань
Усно
102870017780
Письмово
Виконання вправ ( 301,302,304)
Робот в парах
795020177800
Робота з підручником ( с.117 теорія)
Виконання вправи 307 за варіантами.
Виконання вправи 308. «Життєва ситуація»
Класний керівник звернулася до Іринки:
Поклич , будь ласка,Петренко.
Іринка задумалася, кого саме покликати.Адже в класі є і Петренко Жанна і Петренко Сергій.
Поміркуйте, кого має покликати Іринка-Сергія чи Жанну?
V I Узагальнення й систематизація зробленого на уроці
Рефлексія
Що нового ви для себе сьогодні дізналися?
Оцінювання
Домашнє завдання