Конспект уроку з української мови Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові


Урок № 576
Тема. Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові
Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, з’ясувати особливості написання й відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові; розвивати творчі вміння утворювати й доцільно використовувати чоловічі й жіночі імена по батькові у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до відомих постатей українського народу, а також виробляти навички культури мовлення.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(привітання, організація класу)
Перевірка Д.З.
Вправа 319
Кл.в. Олеже (Олегу) Васильовичу, Ольго Кирилівно, Миколо Семеновичу, Олено Микитівно, Юліє Юріївно, Валерію Ігоревичу.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Кмітливці». На дошці у 2 стовпчики дівчата і хлопці записують свої імена по батькові. Виграє та команда, яка не має помилок.
Перевірка учнями класу правильності записів, перевірка вчителем. Визначення переможців
Показ презентації (Фото молодого І.Франка)
Запитання до учнів
Діти, погляньте на фото і скажіть, чи пізнаєте ви когось на фото?
Так правильно, це Іван Франко! Пригадайте, які твори Івана Яковича ви вивчали?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ШЕСТИКЛАСНИКІВ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ Й ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
1.Слово вчителя. Любі діти! Ми з вами продовжуємо працювати з розділом «Іменник» і сьогодні будемо розглядати тему «Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові». Ми з вами повинні з’ясувати і запам’ятати, яким чином утворюються чоловічі і жіночі імена по батькові, звернути увагу на закінчення імен по батькові при їх відмінювані. Будемо вчитися правильно використовувати імена по батькові у власних висловлюваннях. Доцільно буде згадати видатних діячів української культури, зокрема приділити увагу постаті геніального українського письменника – Івану Яковичу Франку, бо, як ви знаєте, цей рік в Україні присвячений вшануванню пам’яті цієї визначної особистості.
2.Спостереження над мовним матеріалом (колективна робота з текстом)
 Прочитати текст. Визначити тип і стиль (публіцистичний) мовлення. Дібрати заголовок, який виражав би основну думку тексту.
Україна багата талановитими художниками, письменниками та поетами. Один з яскравих представників — Іван Франко. Всю біографію письменника ви зможете легко знайти у книжках з літератури або в інтернеті, але насправді цікавих фактів з біографії письменника не так багато.
160 років тому народився видана особистість, український майстер пера Іван Якович Франко. Життя поета було тісно пов’язано з  Західною Україною, проте Київ в житті поета відбився дуже яскравим штрихом. Саме в столиці він зустрів ту, яка стала супутницею життя до кінця його днів.
Вперше Франко прибув до Києва в лютому 1885, щоб попрацювати в бібліотеці Колегії Павла Галагана. Наступний раз Франко відвідав Київ у квітні 1886 Він зустрічався з композитором Миколою Віталійовичем Лисенком, драматургом Михайлом Петровичем Старицьким і матір’ю Лесі Українки Оленою Пчілкою. В цей час і відбулася ключова подія в житті поета, він обвінчався з Ольгою Хурожинською. Молодята ще деякий час пожили в Києві, а потім поїхали до Львова, де побудували будинок.
Цікаво знати, що на честь Івана Франка в Києві названі вулиця, площа, театр, бібліотека та школа. На площі, поруч з театром, що носить його ім’я, встановлено бронзовий пам’ятник поетові. У бібліотеці АН України зберігається 12 тис. томів зібраних ним книг. У столиці живуть нащадки Івана Яковича — онук Роланд Тарасович Франко і внучка Дарина Тарасівна Франко.
 Виписати лише імена по батькові. Виділити суфікси і закінчення.
 З’ясувати правопис власних назв.
 До виділених слів дібрати синоніми (усно).
ІV. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Робота з підручником (с.140) (читання учнями теоретичного матеріалу вголос)
Пояснення теоретичного матеріалу на результатах гри «Кмітливці».
Назвати суфікси, які допомогли при утворенні імен по батькові, до яких основ вони додаються.
Робота коло дошки з прийомом взаємоперевірки
 Переписати, уставляючи на місці крапок потрібні суфікси. Аргументувати свій вибір.
Батьківщина — це твоє рідне слово. Бережи і вивчай мову українську. Це мова великого народу. Українською мовою написані безсмертні твори Івана Петров... Котляревського, Тараса Григор... Шевченка, Івана Яков... Франка, Ольги Юліан... Кобилянської, Олександра Євдоким... Корнійчука, Максима Тадей... Рильського, Миколи Платон... Бажана, Івана Кіндрат... Микитенка, Михайла Панас... Стельмаха, Олеся Терентій... Гончара.
Українська мова живе у прекрасних піснях твого народу (М. Стельмахович).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Щось не хочеться сидіти
Щось не хочеться сидіти, /встати і вийти з-за парти
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз, /потягування
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки. /ходьба на місці
Вище руки підніміть /підняти руки, прогнути спини
І спокійно опустіть. /назад
Плесніть, діти, кілька раз. /поплескати у долоні
За роботу - все гаразд.
Дослідження-моделювання
 Провідміняти чоловічі й жіночі імена по батькові. Позначити закінчення.
Н.в. Іван Васильович, Тетяна Сергіївна
Р.в.
Д.в.
Зн.в.
Ор.в.
М.в.
Кл.в.
 Скласти 3–4 речення, щоб імена по батькові були в родовому й орудному відмінках.
VІ. Узагальнення й систематизація зробленого на уроці1. Бесіда. Подумати і дати відповіді на питання:
1. Як утворюються чоловічі імена по батькові? Навести приклади.
2. Як утворюються жіночі імена по батькові? Навести приклади.
3. Як відмінюються чоловічі й жіночі імена по батькові? Довести на прикладах.
2. Робота в парах
 Скласти діалог, використовуючи імена й імена по батькові та слова ввічливості.
«Сторінками казок Івана Франка»
 Прослухати діалоги, складені вашими однокласниками. Указати на недоліки у репліках текстів і шляхи їх подолання.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
«Незакінчене речення»
Сьогодні на уроці ми вивчали…і я дізнався…
VІІІ. Домашнє завдання
§ 25, вправа 320
Додаткова вправа
Творча робота
Записати у вигляді генеалогічного дерева імена та імена по батькові членів свого роду.
 Скласти 3–4 речення із записаними іменниками про улюблені справи членів вашої родини.
 Усно визначити морфологічні ознаки використаних іменників та їх синтаксичну роль.
Роздатковий матеріал
1.Спостереження над мовним матеріалом (колективна робота з текстом)
 Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Дібрати заголовок, який виражав би основну думку тексту.
Україна багата талановитими художниками, письменниками та поетами. Один з яскравих представників — Іван Франко. Всю біографію письменника ви зможете легко знайти у книжках з літератури або в інтернеті, але насправді цікавих фактів з біографії письменника не так багато.
160 років тому народився видана особистість, український майстер пера Іван Якович Франко. Життя поета було тісно пов’язано з  Західною Україною, проте Київ в житті поета відбився дуже яскравим штрихом. Саме в столиці він зустрів ту, яка стала супутницею життя до кінця його днів.
Вперше Франко прибув до Києва в лютому 1885, щоб попрацювати в бібліотеці Колегії Павла Галагана. Наступний раз Франко відвідав Київ у квітні 1886 Він зустрічався з композитором Миколою Віталійовичем Лисенком, драматургом Михайлом Петровичем Старицьким і матір’ю Лесі Українки Оленою Пчілкою. В цей час і відбулася ключова подія в житті поета, він обвінчався з Ольгою Хурожинською. Молодята ще деякий час пожили в Києві, а потім поїхали до Львова, де побудували будинок.
Цікаво знати, що на честь Івана Франка в Києві названі вулиця, площа, театр, бібліотека та школа. На площі, поруч з театром, що носить його ім’я, встановлено бронзовий пам’ятник поетові. У бібліотеці АН України зберігається 12 тис. томів зібраних ним книг. У столиці живуть нащадки Івана Яковича — онук Роланд Тарасович Франко і внучка Дарина. Тарасівна Франко.
 Виписати лише імена по батькові. Виділити суфікси і закінчення.
 З’ясувати правопис власних назв.
 До виділених слів дібрати синоніми (усно).
2.Робота коло дошки з прийомом взаємоперевірки
 Переписати, уставляючи на місці крапок потрібні суфікси. Аргументувати свій вибір.
Батьківщина — це твоє рідне слово. Бережи і вивчай мову українську. Це мова великого народу. Українською мовою написані безсмертні твори Івана Петров... Котляревського, Тараса Григор... Шевченка, Івана Яков... Франка, Ольги Юліан... Кобилянської, Олександра Євдоким... Корнійчука, Максима Тадей... Рильського, Миколи Платон... Бажана, Івана Кіндрат... Микитенка, Михайла Панас... Стельмаха, Олеся Терентій... Гончара.
Українська мова живе у прекрасних піснях твого народу (М. Стельмахович).
3.Дослідження-моделювання
 Провідміняти чоловічі й жіночі імена по батькові. Позначити закінчення.
Іван Васильович, Тетяна Сергіївна.
 Скласти 3–4 речення, щоб імена по батькові були в родовому й орудному відмінках.
4.Робота в парах
 Скласти діалог, використовуючи імена й імена по батькові та слова ввічливості.
«Сторінками казок Івана Франка»
 Прослухати діалоги, складені вашими однокласниками. Указати на недоліки у репліках текстів і шляхи їх подолання.
5.Додаткова вправа
Творча робота
Записати у вигляді генеалогічного дерева імена та імена по батькові членів свого роду.
 Скласти 3–4 речення із записаними іменниками про улюблені справи членів вашої родини.
 Усно визначити морфологічні ознаки використаних іменників та їх синтаксичну роль.
6. Домашнє завдання § 25, вправа 32