Конспект по українській мові Однорідні члени речення


Уманська загальноосвітня школа I-III ст. № 11 ім.М.П.БажанаУманської міської ради Черкаської області
УКРАЇНСЬКА МОВА 4 КЛАС
Вчитель: Мацнєва Н.Л.
Тема. Однорідні члени речення
Мета:розширити знання учнів про члени речення; формувати поняття однорідні члени речення; розвивати вміння визначати однорідні члени речення та складати речення з ними; розвивати увагу, мовлення учнів; виховувати охайність та культуру оформлення письмових робіт.
Обладнання. Підручник, зошит, презентація
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (вправа 62, с.33)
2.Індивідуальне опитування:
-основа речення;
-зв’язок слів у реченні.
3.Каліграфічна хвилинка
У у У к Україна
-Виконати звуко-буквений аналіз слова Україна.
-Скласти речення із словом Україна.(Україна – …,… країна).
-Що для вас є Україна?...(відповіді учнів).
4.Робота за текстом В.Сухомлинського «Зайшло сонечко»
Прочитати текст, замість крапок вставити слова із довідки.
Зайшло сонечко
Сонечко зайшло.Потемніло поле. З яру розповзається присмерк по полях і по
… . Розтікається, як річка. А на верхівці тополі спалахнули золоті іскорки. Це сонечко послало своє привітання. Спалахнули і погасли …, …, … .
Довідка: луках, теплі,промінчики,яскраві.
(Бесіда за реченнями) Записати в зошит
5.Постановка проблеми
-Ви вже знаєте, що в реченні є головні та другорядні члени речення. Всі вони важливі, бо кожен виконує свою роботу. Всі члени речення пов’язані між собою.
-Виявляється, у реченнях можуть бути однорідні члени (схожі)
-Замисліться над змістом слова «однорідні».
-Як ви думаєте ці однорідні члени речення близькі чи далекі за своєю роботою в реченні?
III.Повідомлення теми та мети уроку
-Сьогодні на уроці ми дізнаємось, які члени речення називаються однорідними; будемо вчитися визначати їх на письмі та вимовляти з правильною інтонацією.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Робота за таблицею
2.Первинне закріплення. Вправа 63, с.33-34
-Прочитати речення.
-Визначити головні члени речення.
-Назвіть ті, що повторюються.
-На яке питання відповідають?
-Яким членом речення вони є?
-З якою інтонацією читаються?
3.Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с.34)
-Ознайомлення із схемою речень з однорідними членами
4. Робота в групах (за картками)
Прочитати речення, знайти однорідні члени речення, підкреслити їх, визначити до якої частини мови належать. Скласти схему до речення.
Ми – українці. Мова наша українська. Вона прекрасна, багата, мелодійна.
Тому не дивно, що нашу мов називають солов’їною.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V.Узагальнення і систематизація отриманих знань
1.Вибіркове списування. Вправа 64, с.34
Читання тексту учнями.
-Про кого ви дізналися з тексту?
-Що використовувала художниця у своєму малярстві?
Підказочка. Зверніться за допомогою до словничка на с.35.
-Якою нагородою була відзначена творчість майстрині?
-Про що йдеться у другому завданні вправи?
Виконання завдання за зразком на с.35
2. Гра «Хто швидше?» (Робота в парах)
-Скласти і записати речення за моделлю.
1 варіант. Хто? , хто?, хто?,хто? Що роблять? Де?
2 варіант. Хто? Що роблять?, що роблять?, що роблять? Де?
VI.Підсумок уроку
-Що називається однорідними членами речення?
-Які члени речення можуть бути однорідними?
-Як вимовляють однорідні члени речення?
-Як на письмі передається перелічувальна інтонація?
VII.Домашнє завданняВправа 65, с.35, правило с.34
ДОДАТОК
Прочитати текст, замість крапок вставити слова із довідки.
Зайшло сонечко
Сонечко зайшло.Потемніло поле. З яру розповзається присмерк по полях і по
… . Розтікається, як річка. А на верхівці тополі спалахнули золоті іскорки. Це сонечко послало своє привітання. Спалахнули і погасли …, …, … .
Довідка: луках, теплі,промінчики,яскраві.
(Бесіда за реченнями) Записати в зошит
Прочитати речення, знайти однорідні члени речення, підкреслити їх, визначити до якої частини мови належать. Скласти схему до речення.
Ми – українці. Мова наша українська. Вона прекрасна, багата, мелодійна.
Тому не дивно, що нашу мов називають солов’їною.
Гра «Хто швидше?» (Робота в парах)
-Скласти і записати речення за моделлю.
Хто? , хто?, хто?,хто? Що роблять? Де?
Гра «Хто швидше?» (Робота в парах)
-Скласти і записати речення за моделлю.
Хто? Що роблять?, що роблять?, що роблять? Де?