Геометрия п?нінен ашы? саба? «Тікт?ртб?рыштарды? ауданын табу?а есептер шы?ар» (8- сынып ) Математика п?ні м??алімі: Макатова Г.К.


Пәні: геометрия Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: Тіктөртбұрыштардың ауданын табуға есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Оқушылардың тіктөртбұрыштардың ауданы тақырыбынан алған білімдерін тереңдету, жүйелеу.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, білім, білік дағдыларын дамыта отырып, интеллектуалдығын қалыптастыру, геометрияға деген қызығушылығын арттыру.
б) Тәрбиелік: Оқушыларды өзін - өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың әдісі:сатылай сабақты талдау, тест, топпен жұмыс, сұрақ – жауап, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.(Оқушылармен амандасу,назарларын сабаққа аудару)
Үй жұмысын тексеру.( Оқушылар үй жұмысын тақтаға жазады.)
«Алғашқы қадам» (Сатылай сабақты талдау)
«Біліктілік» (Әр топқа тапсырмалар беру)
«Алғырлық кілті» (оқулықпен жұмыс)
«Шешуші сәт» (Сематикалық карта мен альтернативті тестін беру)
Сөзжұмбақ «Тіктөртбұрыш»
Қорытындылау(Синквейн әдісі арқылы)
Үйге тапсырма
Бағалау
Рефлекция
І. Ұйымдастыру. (Оқушылармен амандасу,түгендеу, назарларын сабаққа аударту)
Оқушыларды ортаға шақырып шаттық шеңберін құрып, оқушыларды фигураларды таңдату арқылы үш топқа бөлемін. Олар: «Ромб», «Тіктөртбұрыш», «Параллелограмм» топтары.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.( Оқушылар үй жұмысын тақтаға жазады.)
№ 247 есеп
Бер: АВСД тіктөртбұрыш
Р =96 дм, S =540 дм2
Т/к: АВ,ВС
Ш:
Жауабы: 18дм, 30 дм
№ 245 есеп
Бер: АВСД тіктөртбұрыш
S = 80 га = 0,8 км, ВС=2 км
Т/к: Р - ?
Ш: S=АВВС
АВ = 0,8:2=0,4( км)
Р =4,8( км) Жауабы: 4,8 кмІІІ. «Алғашқы қадам» (Сатылай сабақты талдау технологиясы)

1. Анықтама
2. Тану
3. Маңызды түйін
4. Тіктөртбұрыштың түрлері
5. Қасиеттері
6. Формулалар
Қандай төртбұрыш түрлерін білесің? (тіктөртбұрыш, квадрат, паралелограмм, ромб, трапеция)
Тіктөртбұрыш дегеніміз не? Оның қасиеттері (Барлық бұрыштары тік болатын параллелограмды тіктөртбұрыш дейміз. )
Тіктөртбұрыштың дербес түрі қалай аталады және оның анықтамасы қалай? (Квадрат. Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрышты квадрат деп атаймыз.)
Тіктөртбұрыштың периметрі дегеніміз не? (Р=2(а+в))
Тіктөртбұрыштың ауданы дегеніміз не? (S=ав )
ІҮ. «Біліктілік» (Әр топқа жеке –жеке тапсырмалар беру)
І – топ: «Ромб» тобына кесте толтыру
Р/с а в S
1 12 м9 м?
2 1,5 см? 13,5 см2
3 6 дм 6 дм ?
4 ? 9 мм54 мм2
5 3 м 6 дм ? м2
ІІ – топ: «Параллелограмм» тобына «Топтастыру стратегиясы»
Тіктөртбұрыш
4 қабырғасы
4 бұрышы Диагональдары қиылысады
Р=2(а+в)
S=ав


Қарама – қарсы бұрыштары тең Қарама – қарсы қабырғалары параллель
ІІІ – топ: «Тіктөртбұрыш» тобына Венн диаграммасы


Ү. «Алғырлық кілті» (оқулықпен,тақтамен жұмыс)
VІ. «Шешуші сәт» (Сематикалық карта мен сәйкестендіру тестін беру)
«Ромб» тобына . Сематикалық карта
р/с S а Жауаптар
в=0,25 м в=6м в=3 м в=9 м в=55 м
1 24 м24 м+ 2 9 м2 3 м+ 3 0,125 м20,5 м+ 4 3025 м255 м+
5 9,36 м21,04 м+ 2. «Параллелограмм» тобына
Математикалық диктант
1.Кез-келген төртбұрыш параллелограмм бола алама? (жоқ)
2. Кез-келген параллелограмм төртбұрыш бола алама? (ия)
3. Кез-келген квадрат тіктөртбұрыш бола алама? (ия)
4. Кез-келгентіктөртбұрыш квадратомбола алама? (жоқ)
5. Кез-келген ромб параллелограмм бола алама? (ия)
6. Кез-келген ромбпараллелограмм бола алама? (жоқ)
7. Кез-келгентөртбұрыш квадратбола ала ма, егердеоныңдиагональдарытеңжәне өзара перпендикуляр болса?(жоқ)
8. Кез-келген төртбұрыш квадрат бола ала ма, егерде оның диагональдары өзара перпендикуляр және ортақ қиылысу нүктесі болса?(жоқ)
9. Кез-келген төртбұрыш квадрат бола ала ма, егерде оның диагональдары өзара перпендикуляр және тең, қиылысу нүктесінде қақ бөлсе? (ия)
жауаптар Сұрақтар
1 2 3 4 5 6 7 8 9
ия жоқ 3. «Тіктөртбұрыш» тобына
Қасиеттеріне сәйкес кестеден белгіле

1.Қарама-қарсы қабырғалары параллель + + + +
2.Барлық қабырғаларытең. + +
3.Қарама-қарсы бұрыштары тең, іргелес бүрыштарының қосындысы 1800 + + + +
4.Барлық бұрыштарытік. + +
5. Диагоналдары қилысып, қилысу нүктесінде қақ бөлінеді. + + + +
6. Диагоналдарытең. + +
ҮІІ. Сөзжұмбақ «Төртбұрыш»
            Т         Ө              
Р       Т              
Б           Ұ                                 Р             Ы          
 
Ш           Барлық қабырғасы тең тіктөртбұрыш? (Квадрат)
Барлық бұрышы тік болатын төртбұрыш? (Тіктөртбұрыш)
Барлық қабырғасы тең паралелограмм? (Ромб)
Екі қабырғасы параллель төртбұрыш? (Трапеция)
90 градус.(Бұрыш)
Орта Азиядағы «ғалымдар атасы» аталған ғалым? (Ұлықбек)
Арестотельден кейінгі «екінші ұстаз» аталған ғалым?(Әбу Насыр Әл-Фараби)
Қазақтың байырғы өлшем бірлігі.(Шақырым)
Айналдырса оны егер,
Шар болады кемеңгер.
Ерекше нүктесі бар,
Ол қай нүкте демеңдер.(Шеңбер)
ҮІІІ. Қорытындылау: Синквейн құрастыру(Бес жолды өлең )
ІХ. Үйге тапсырмасы: № 264,266
Х. Бағалау
Аты-жөні Үй тапсырмасы Алғашқы
қадам Біліктілік Алғырлық
кілті Шешуші
сәт Сөзжұмбақ
ХІ. Рефлексия