Українська мова. Зимовий одяг людини і природи.


Українська мова
Тема. Зимовий одяг людини і природи.
Мета: збагачення знань дітей про одяг людини й природи взимку, розвивати зв'язне мовлення, продовжувати вчити складати розповідь з допомогою наочного матеріалу; активізація і збагачення словника; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, зорове сприймання, виховувати дбайливе ставлення до одягу, любов до природи.
Тип: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: таблиці на тему «Зима», предметні малюнки, ілюстрації підручника, кольорові олівці.
Хід уроку
І. Організаційний момент. 
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Оголошення теми уроку.
1. Чистомовка.
Ма-ма-ма – надійшла до нас зима.
Ди-ди-ди – вже настали холоди.
Іг-іг-іг – на землю пада перший сніг.
2. Гра «Перекладач».
3. Слухання вірша-загадки.
Чотири пори року віталися – про колір домовлялися:
                               Літо – в червоному, Осінь – у жовтому.
                               Весна – в зелененькому, Зима – в біленькому.
                               Як обрали кольори – підійшли до дітвори.
                               Хай тепер вони гадають, хай за  кольором впізнають.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Слухання вірша.
В білих валянках, в білім кожусі,
ходить зимонька в полі і в лузі.
Носить зимонька білий мішок,
трусить з нього на землю сніжок.
2. Дидактична гра «Одягнись на прогулянку» (Діти з допомогою предметних малюнків вибирають одяг ляльці для прогулянки взимку).
3. Бесіда.
- У далекі часи люди жили в печерах і одяг шили з шкури тварин.
- Як ви думаєте, якщо б ми зараз з вами ходили в такому одязі, щоб з нами сталося? /Замерзли/
- Чому б ми замерзли?
- Якби ви зустріли людину одягненого в одежу з шкури тварин, що б ви порадили йому одягнути, щоб не замерзнути?
4. Відгадування загадок.
- А тепер вгадайте, щоб я запропонувала вдягнути нашому первісній людині. Я загадаю загадки, а ви відгадайте.
* Довге, тепле з хутряним коміром та рукавами. \ Пальто \
* Два барила днем повні, вночі порожні. \Черевики \
* П'ять пальців, як у людей, але пальці у неї без нігтів. \ Рукавичка\ * Загадка – с. 58.
5. Робота за малюнком, с. 58.
- Який одяг і взуття люди носять взимку? Для чого потрібні рукавички? Що захищає від морозу рослини?
Фізкультхвилинка.  
Морозець, морозець, не щипай нам щічки:
Теплі валянки у нас, шубки й рукавички. (Діти імітують дії)
Морозець, морозець, плещемо в долоні:
У дівчаток і хлоп`ят носики червоні.
6.Дидактична гра «Згрупуємо речі»
        Шуба, кожух, пуховик, пальто – зимовий верхній одяг.
        Шапка, вушанка, капор – зимові головні убори.
        Валянки,чоботи, унти – зимове взуття.
7. Робота з приказок та прислів’їв - Про зиму та зимове вбрання є багато народних приказок та прислів’їв.
-  Тому лиха зима, в кого кожуха нема.     
- Кожух лежить, а дурень дрижить.
-   Місяць лютий спитає, чи взутий.
-   Взимку з черевика користь не велика, а валянки у пригоді всім.
8. Слухання віршів.
ЛютийЛиш з’явився місяць лютий –
запитав, чи Льоня взутий,
Чи пухова хустка в Олі,
чи пальто на ваті в Колі,
А чи тепло у кожусі,
нашій Тані – щебетусі... (В. Шевчук)
Мишка
Вийшла з нірки сіра мишка,
щоб погратися у сніжки.
Та без валянок, без шапки –
мерзнуть вушка, мерзнуть лапки.
Їй сіренький кіт-дружок 
пропонує кожушок.         
    (О. Плавенчук) Мамо, стало холодно
-   Мамо стало холодно, надворі зима,
    А в Кота Котовича – рукавиць нема.
-    Мамо, стало холодно, надворі зима,
    А в Кота Котовича – валянок нема.
-   Тож Коту Котовичу, гірко цілий день...
    Хай в мої озується –
і на двір іде.          (Є. Гуцало)
«Біла шубка»
Є у киці шубка біла –
де, кицюню, ти купила?
Не купила шубку цю –
біла я від морозцю.
Ще й від снігу, од завії,
білі вуха й білі вії.
 - Що станеться з людиною, яка взимку вийде на вулицю без теплого зимового вбрання? (Вона змерзне, застудиться і захворіє) -         Кому ще дуже холодно взимку? (Лісовим звірятам, пташкам)
-         Діти, згадайте і скажіть, в якій народній казці лісові тварини намагалися зігрітися від холоду, оселившись в теплій рукавичці? (Рукавичка)
-         Я прочитаю вам загадку Г. Бойко, а ви відгадайте, про що йдеться:
Невеличкі дві хатинки, в них м’які і теплі стінки.
По п’ять братиків малих, прожива в хатинах тих.    (Рукавички)
  9. Слухання віршика П. Воронька «Казка про рукавичку»
Вчора Галочка – сестричка, казку прочитала.
Як у лісі рукавичка, звірам домом стала.
Покинув рукавичку, за городом, там, де ліс.
Та ні зайчик, ні лисичка й вовк у неї не заліз.
Мабуть, дуже замала в мене рукавичка.
                           Взяв у мами зі стола, з ліжка у сестрички,
                           Рукавичок, мабуть, з п’ять, в ліс відніс –
                           Хай звірі сплять, я не знаю, як було,
                           Що у лісі сталось, а мені не повезло –
                           Від усіх дісталось.
- Що хотів зробити хлопчик? Чиї рукавички він  відніс до лісу? Як ви думаєте, що сказали хлопчику вдома? 
10. Вправа «Поміркуй!»
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Що вивчали на уроці? Чому навчилися? 
– Що особливо сподобалося? Чому?