Ха?назар хан 7-сынып ?аза?стан тарихы


«Бекітемін»
Мектеп директоры: Ж.Жанасбаев
Сабақ: 2 Мектеп: №221Аққұм мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Байдулла Мөлдір Ерманқызы
Сынып: 7 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы: Хақназар хан
Сабаққа негізделген оқу мақсаты Хақназар ханның қазақ тарихындағы орынын анықтау. Хақназар хан тұсындағы Қазақ хандығының жағдайын талдау. Хақназар хан саясатына баға беру
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады: Хақназар хан кезіндегі тарихи оқиғаларға шолу жасайды
Оқушылардың көпшілігі істей алады: Хақназар хан тұсындағы қазақ хандығының жағдайын талдайды
Кейбір оқушылар істей алады: Хақназар ханның саясатын Қасым ханмен салыстырырады
Тілдік мақсат Оқушылар: Мәтіннің мазмұнын біледі,берілген тапсырмаларды орындайды, сұрақтарға жауап береді.
Негізгі сөздер мен тіркестер: ойраттар, ант беріскен шарт, достық одақ
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Хақназар қай жылы билікке келді?
2. Хақназар ханмен өзбек ханы ІІ Абдаллахпен және Баба сұлтанмен екі жақты «достық одақ» құруда не мақсат көздеді?
3.Хақназар ханның сыртқы саясатына баға бер
Неліктен Хақназар хан Жетісу жерін уысынан шығарып алды ?
Хақназар ханның замандастары кімдер болған?
Алдыңғы оқу
5 мин Қазақ хандары 5-сынып Қазақстан тарихы
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) Қалыптастырушы бағалау.
Ресурстар
Басы
Жеке жұмыс
1мин
4мин
8 мин
Мұғалімнің сөзі.
Сыныпқа ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сынып оқушыларын смартфон бейнеленген парақшалар арқылы екі топқа бөлу.
Сабақтың оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен
таныстыру. Смартфон парқшаларының артындағы тапсырмалармен таныстыру. Бағалау лайк басу арқылы жүргізіледі
«Динамикалық шеңбер» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын.
Бағалау парғындағы критерий арқылы жұбының бағасын қояды.Ашық журналға қойылады Смайликтер, бағалау парақтары
Ортасы
Топтық жұмыс
15 мин
«Миға шабуыл» «Қазақ елі» бейне ролигін көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашады.
Құрылымдалған тапсырма арқылы 1 топ «Халықаралық қатынастар» тапсырмасын орындайды
2 топ Хақназар хан мен Қасым ханға Бенн диаграмасын жасайды «Смайлик» арқылы бағалау, бейне ролик плакат
Соңы
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс 6 мин
7 мин
«Тұлғаны таны» оқушылар жұптасып суреттегі бейнені анықтап талқылайды, сипаттама береді
«Дискуссиялық карта» оқушылар жеке тапсырманы орындайды
р/с Тапсырма Ия Жоқ
1 ІІІ Иван Строгановтарға қазақстармен ешбір баж салығынсыз сауда жасауды бұйырған 2 Бұхар ханы Абд-ар-Рашид пен Хақназар «ант беріскен» шарт жасасты 3 Хақназар хан Шайбани хан әулетімен қатынас орнатуға ұмтылды 4 Абдалалх хан жансыздары арқылы Хақназар ханмен сұлтандарды өлтірді 5 Ойраттар Батыс Монғолияны мекендеген тайпалар.Олар жоңғар деп те аталады. Суреттер
Бағалау парағы арқылы бағаланады
Рефлексия» Мұғалімге коментарий 4мин Бүгінгі сабақтан не білдім?
Маған қиын болды?
Ұсыныс Стикерлер
Ашық журналда бағалау
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
Топтық жұмыс «Оқы Ойлан Бөліс»
Жұптық жұмыс «Тұлғаны таны»
Жеке «Дискусиялық карта» 1.Өзін-өзі бағалау
2.Критерий арқылы бағалау
3.«Смайликпен бағалау»
4. Өзара бағалау
5.Ашық журналға бағалау
Бейне ролик, презентация, суреттер
Топтық жұмыста, жеке жұмыста бәр-бірінің пікірлерін тыңдау, қолдау
Рефлексия 663044
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?