Урок по английскому языку Средства массовой информации


Конспект урока по английскому языку в 8-м классе по теме "Средства массовой информации. Роль радио в нашей жизни" (УМК Биболетовой М.З.“Enjoy English”)Учитель: Ананьева Ирина Николаевна
Цели урока:Образовательная - развитие грамматических навыков: исчисляемые и неисчисляемые существительные; развивать навыки аудирования, чтения и диалогической речи.
Развивающая - развивать логическое мышление: учить детей самостоятельно анализировать, классифицировать и делать выводы.
Практическая - практиковать учащихся в употреблении исчисляемых и неисчисляемых существительных, произношения, говорения Воспитательная - формировать терпимое отношение и уважение к мнениям другого человека, повышать мотивацию к изучению английского языка.
Оформление доски: дата, эпиграф к уроку “A man having information possesses the world”(N. Rothschild) - («Если владеешь информацией, ты владеешь миром», Н.Ротшильд)
Оснащение: компьютер, проектор, комплект мультимедиа,
презентации, аудиозапись,Smart презентация.
Тип урока: комбинированный
Методы организации и осуществления учебно-познавательной деятельности: словесный, наглядный, метод самостоятельной работы, ИКТ
Формы и способы применения ИКТ на данном уроке: используются учебные презентации, которые демонстрируются на большом экране с помощью проектора.
Тип учебного занятия: систематизация и обобщение изученного материала.
Методы обучения: словесный, наглядно-иллюстративный, репродуктивный, частично-поисковый.
Формы организации учебно-познавательной деятельности: фронтальная, парная.УМК:
М.З.Биболетова, Н.Н. Трубанева Английский язык.8 класс.
Учебник для общеобразовательных учреждений. Титул 2 012.
Рабочая тетрадь к учебнику для 8 класса общеобразовательных учреждений. Титул, 2012.
Обучающая, компьютерная программа по английскому языку. 8класс.
Steps:
Review our mass media.
What kind of viewer are you? (quiz)
Review countable and uncountable nouns
Listen and read dialogues
Listen to the song about radio
Ход урока
1. Приветствие и организационный момент:
Определение уровня готовности учащихся к уроку и создание комфортной ситуации на уроке.
а)Приветствие.
б) Беседа с дежурным, определение отсутствующих.
Т: Good morning, children! I'm glad to see you again. How are you?
T: Let’s start our lesson.
Look at the screen and try to guess the theme of our lesson. What do you think? What is the theme of our lesson?
P: The theme of our lesson is «About mass media and radio»
- Today we are are going to discuss countable and uncountable nouns, learn to use them in our speech. Besides, you will listen to a song about radio and learn to sing it.
2. Фонетическая разминка
T: First let's review the words on our topic "Mass Media". Look at the blackboard {slide 1). Let’s read and pronounce the words correctly: Read them in whisper, to each other and then loudly
Radio
Telephone
ProgrammeVideo
Information
Forecast
Report
Reporter
documentarytalk show
channeldetailstationinternationaladvertisementeducational2. Речевая разминка
T: Please answer the questions:
What kinds of mass media do you know?
Which mass media is the most popular in your family?
Have you got a radio?
What television or radio programme do you like best?
How many TV channels do you have?
Have you got a Satellite TV?
Say which of the Mass Media doyou like best of all and why?
T: let’s read and guess the quiz: (slide 2)
You can turn it on/ off,
You can listen to it,
It broadcasts a lot of information,
It informs you about everything,
It sends spoken messages...
what is it? (the answer- It’s radio)
Let’s do the quiz (slide 3)
When was the radio invented?
In 1920 by Thomas Edison
In 1930 by Michael Faraday
In 1895, by A. Popov
When do we celebrate the Radio Day? (slide 4)
On the 7th of May
On the 4th of July
On the 1st of September
3) How many radio stations are there in the Russian Federation? (slide 5)
1000
400
4989
The answers:
с
a
с
3. Проверка домашнего задания: ех.З, ех.4 р.86
Презентация «Исчисляемые и неисчисляемые существительные»
Совершенствование грамматических навыков.
Работа со Smart доской.
Drag the nouns from the list which are uncountable to the yellow- and countable to the pink.
Can you give your own examples of uncountable nouns?
(Friendship, space, love, milk, beauty, happiness)
Open your workbooks at p. 37. Do ex. 5 orally. Use the right word.
Keys: 1. some; 2. much; 3. little; 4. some; 5. a lot of.
Now give your own examples with these words using the sentences of ex.5 as models

5. Обучение диалогической речи и аудированиюT.;Look at the dialogues in ex. 15, p.66. Listen, read them in pairs.
Choose one of the dialogues. Think how you can change it. Learn it and act out.
T. : Do you know the famous English singer Freddy Mercury?
Have you ever heard his famous song “Radio ga-ga” ?Read the text of the song about the radio.
Let’s listen to the song, and then sing it together.
7. Подведение итогов урока.
Do you like the song about radio?
Т.: I'm very satisfied with your work at the lesson. I'm pleased with your answers.
Today we have spoken about Mass-Media.
We can hardly imagine our life without TV, radio, newspapers, the Internet. They are important for us. They offer us different programmes to satisfy all tastes. If the lesson was interesting you show the red card. Thank you for today's lesson.
8. Домашнее задание : уч. Упр. 13,14, 15, стр.87