Открытый урок Guy Fawkes Day (6 класс)

Муиципальное общеобразвательное учреждение
Вербилковская средняя общеобразовательная школа













План- конспект открытого занятия
по теме «Guy Fawkes Day»












Учитель английского языка
Фоминова Екатерина Павловна









План-конспект занятии
по теме: « Guy Fawkes Day»
( День Гая Фокса. Экскурс в историю 17 века)
Год обучения: 2014-2015
Дата проведения занятия: 19.11.2014г
Кто проводит занятие: Фоминова Екатерина Павловна, учитель английского языка МОУ Вербилковской СОШ
Цель:
знакомство с традициями Великобритании
развитие мотивационной сферы обучающихся, интереса к языку
развитие познавательной активности обучающихся
Задачи:
Образовательные:
познакомить с традициями Великобритании, с событиями в истории Англии XVII века; с возникновением праздника День Гая Фокса;
сформировать умения и навыки употребления специальных лексических единиц в устной речи;
совершенствовать слухопроизносительные навыки речи;
способствовать совершенствованию навыков самоконтроля и взаимоконтроля.
Развивающие :
развивать образное мышление, воображение, творческие способности; желание расширять кругозор;
развивать слуховую и зрительную память.
Воспитательные :
воспитывать толерантное отношение к стране и культуре изучаемого языка;
воспитывать чувство ответственности за конечный результат индивидуальной/коллективной работы;
способствовать здоровьесбережению учащихся.
Оборудование: мультимедиа проектор
Демонстрационный материал: презентация «Guy Fawkes Day», видео-ролик «British Holidays - Guy Fawkes Day» ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ])
Физкультминутка (http://www.youtube.com/watch?v=EKPR54N1QqE)
Раздаточный материал: текст «Guy Fawkes Day» (приложение1), задание к тексту 1 (приложение 2), задание к тексту 2 (приложение 3), задание к тексту 3 (приложение 4)





План занятия

Этап урока

1.
Организационный момент

2.
Введение в тему. Постановка задачи, вызов потребности и интереса учащихся

3.
Фонетическая зарядка. Формирование слухового и звукового образов новых лексических единиц

4.
Развитие лексических навыков по теме

5.
Формирование навыков перевода

6.
Развитие слуховой и зрительной памяти

Основная часть

7.
Развитие навыков чтения.
Выполнение заданий к тексту (работа в группах)

8.
Самопроверка и взаимопроверка учащимися правильности выполнения задания

9.
Физкультминутка

10.
Отработка изученной лексики в речи. Монологическое высказывание

11.
Ролевая игра с элементами театрализации

12.
Рефлексия. Подведение итогов. Домашнее задание






Эпиграф к уроку:
Remember, remember,
the 5th of November!
ХОД занятия:
1. Организационный момент
Формирование положительного эмоционального настроя при постановке задачи, повышение мотивации учащихся, указание на сферу разговора.
Good morning, dear boys and girls! I’m very glad to see you. You are welcome to our unusual lesson. I see that you are in a good mood today, aren’t you? (вопрос к обучающимся) How are you?
I’m fine, thanks, and you?
Oh, I am so tired, I have a lot of work but I suggest you travelling back in time and centuries. Are you ready, my dear?
2. Введение в тему. Постановка задачи, вызов потребности и интереса учащихся
I hope that you will be very active today and we will have an interesting lesson. Now look at the screen, please, and think what we’ ll speak about? (учащиеся просматривают видео-ролик видео-ролик «British Holidays - Guy Fawkes Day» и догадываются о том, какова тема урока).
Who has guessed my dear, colleagues?
Right you are. Today we are going to travel back i
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· Фонетическая зарядка. Формирование слухового и звукового образов новых лексических единиц посредством хоровой и индивидуальной отработки.
(Учитель показывает на экран, где написана новая лексика из стихотворения для фонетической зарядки). Read them after me, please.
Gunpowder [’g
·npa
·d
·r] – порох;
treason [’tri:z
·n] – измена;
plot [pl
·t] –заговор;
reason [’ri:z
·n] – причина;
bonfire night [’b
·n fa
·
·r na
·t – ночь костров;
time machine [taim m
·’
·i:n] – машина времени.
- Thanks. Now listen to the rhyme and translate it.
4. Развитие лексических навыков по теме.
Прослушивание стихотворения с опорой на текст.
Remember, remember the fifth of November,  Gunpowder treason and plot. 
We see no reason  Why gunpowder treason  Should ever be forgot! 
5. Формирование навыков перевода
-Who will try to translate the rhyme, please?
-We begin the competition. Who will be the best translator – will get a sweet prize.
-Is the task clear?
-Let's start.
-Wonderful!
Запомни ноябрь и день его пятый, Порох, измена и ложь. Героя отважного заговор правый
Из памяти ты не сотрешь.
(По итогам конкурса лучший переводчик получает сладкий приз)
6. Развитие слуховой и зрительной памяти
- Let's see whose memory is the best. I'm going to remove the rhyme from the screen, line by line. Try to memorize the first line now. Who can recite it? Who will have the best memory?
- And now I'm removing the second line. (Постепенно удаляются все строчки. Учащиеся запоминают всё стихотворение строчку за строчкой). Who wants to recite the whole poem?
- Do you want, Dima? Great. You've got a perfect memory. Let's recite it together. Very good! (По итогам конкурса лучшие учащиеся получают сладкие призы).
Основная часть урока
-And now fasten your seatbelts, our time machine is going to travel back in time to follow the history of the Gunpowder plot.
7. Развитие навыков чтения
Boys and girls, here you can see the text about Guy Fawkes. (учитель раздает трем группам учащихся тексты)
Your task is to read it very attentively.
Make groups of three.
The 1st
· group: after reading you should be ready to complete the sentences.
The 2nd group: after reading you should find all the words
The 3rd group: after reading you should answer the questions of the quiz
- Is the task clear? Let’s do it.
8. Самопроверка и взаимопроверка учащимися правильности выполнения задания.
I am sure that you are ready. (учитель показывает правильные ответы на слайдах, учащиеся сверяют свои ответы)
- Put up your hand if you were right!
- Excellent.
9. Физкультминутка.
My dear, I know that you are tired and I offer you to relax! Let’s do some exercises. Look and repeat the actions http://www.youtube.com/watch?v=EKPR54N1QqE
10. Отработка изученной лексики в речи. Монологическое высказывание.
- During the lesson we have learnt new words and information. Now it’s time to use it. I’d like you to tell the story in 5-10 sentences.
- Who wants to be the first to speak up?
- Thanks for the answer. Who else? You are welcome.

Во время 9 и 10 этапа занятия трое учащихся выходят из класса для подготовки к ролевой игре.

11. Ролевая игра
Стук в дверь. These people will help us know more about Gunpowder treason. Listen to them attentively. (Трое учащихся - рассказчик и исполнители ролей Гая Фокса и Роберта Кейтсби - повествуют о событиях Порохового заговора с элементами театрализации).
Author: James the First became King of England in 1603. He was a Protestant and didn't like Catholics.
In 1604, Robert Catesby, an English nobleman, and a group of other Catholics decided to kill the King. Guy Fawkes was one of the plotters.
Robert Catesby: Guy, let's blow up the Houses of Parliament!
Guy Fawkes: Why?
Robert Catesby: You are a Catholic, I'm a Catholic and our king hates Catholics. We'll blow up the Houses of Parliament and destroy the King and his family!
Guy Fawkes: When and where?
Robert Catesby: On the 5th of November, at the opening of the Parliament.
Guy Fawkes: Excellent! What must I do?
Robert Catesby: You'll help to smuggle the gunpowder to the cellar under the building, guard it, and: finally, light the fuse! (подает Гаю Фоксу спички, оба смеются)
12. Рефлексия. Подведение итогов
- Our lesson is almost over. Let’s make a conclusion. What did we do?
What did you like or dislike? What was difficult for you? And easy?
Boys and girls, draw the smile depending on your mood, please. (Учитель раздает смайлики, где нужно будет нарисовать улыбку)






-Raise up your hands, who has drown the 1. smile?
-Excellent!
-Raise your hands, who has drown the 2. smile?
- Good!
- Raise your hands, who has drown the 3. smile?
-Nobody!
Домашнее задание
-Your homework is to draw a picture about Guy Fawkes Day.
Our lesson is over. I liked this lesson very much.








Приложение1
Guy Fawkes (1570 to 1606), also known as Guido Fawkes, was one of a group of Catholic plotters who planned, but failed, to blow up Parliament - now known as the Gunpowder Plot of 1605.
At the time, King James I was on the throne. England had broken away from the Catholic faith and the Church of Rome in Henry VIII's reign (by 1536), but there were still many Catholics in the country. Guy Fawkes joined up with a group of thirteen  Catholic plotters, led by Robert Catesby, who planned to overthrow the King and put a Catholic monarch back on the throne.
The plotters rented space in the cellars of the House of Lords and filled it with gunpowder. Guy Fawkes was put in charge. They planned to set of the gunpowder during the opening of Parliament, on 5th November 1605. One or more of the plotters, however, were worried that some of their fellow Catholics and friends would be at the opening and get caught in the explosion, and must have written to warn them not to be there that day. We know that a certain Lord Monteagle received a letter warning him to go to the country because Paliament would "receive a terrible blow". Lord Monteagle showed the letter to the King, and the cellars were thoroughly searched and Guy Fawkes caught.
After several days of horrible torture, Guy Fawkes gave up the names of his fellow plotters and eight of them went to trial in January 1606. All were found guilty and executed in the terrible fashion of the times.


Приложение 2
Complete the sentenses:
1. Guy Fawkes is also known as
2. He planned, but failed, to blow up
3. At the time, King was on the throne.
4. Guy Fawkes joined up with a group of thirteen  Catholic plotters, led by
5. The plotters rented space in the cellars of the House of Lords and filled it with
6. They planned to set of the gunpowder during the opening of Parliament
7. A certain received a letter warning him to go to the country because Parliament would "receive a terrible blow".














Приложение3


Приложение4
1. Who became King of England in 1605?
Henry VIII
Edward VI
James I
2. Why did the plotters want to kill the king?
The king was unkind.
The king was unkind to Catholics.
The king was unkind to Protestants.
3. What did the plotters want to blow up?
The Tower of London
The Houses of Parliament
The King's Palace
4. How many catholics plotters were in a group?
13
30
23
5. When did the plotters want to blow up the Houses of Parliament?
On the 4th of November, 1605
On the 5th of November, 1604
On the 5th of November,1605
6. Why were Guy Fawkes and his men found out?
A guard saw Guy Fawkes with the gunpowder
The King heard a noise in the cellar
Someone in the government got an anonymous letter
7. Why do English people celebrate Guy Fawkes Night?
Guy Fawkes successfully blew up the Houses of Parliament.
James I wasn't killed.
They like displaying fireworks.


























13 PAGE \* MERGEFORMAT 14315




15