Солт?стік Американы? жер бедері мен пайдалы ?азбалары


Күні:17.02.17ж.
Сабақтың тақырыбы:
§30. Солтүстік Американың жер бедері мен пайдалы қазбалары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Солтүстік Американың жер бедері мен пайдалы қазбалары туралы білім беру.
Дамытушылық:Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.Өз ойларын еркін де сауатты,нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік:Жан-жақтылыққа,ізденпаздыққа баулу,тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Күтілетін нәтиже:
Солтүстік Американың жер бедері мен пайдалы қазбалары туралы білімдерін толықтырады. Өз ойларын айтып картамен жұмыс істеу шеберлігі артып жан-жақты ойлап, топпен жұмыс жасау қабілеттері дамиды.
Қолданылатын модульдер:
Сыни ойлауды дамыту, оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, оқу және оқыту үшін бағалау, АКТ.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
«Миға шабул» әдісі, «Түртіп алу» әдісі, «cұрақ-жауап» әдісі, «Лездік сұрақтар», «Мәтінді оқы және талқыла»тәсілі, «Үш тұжырым» әдісі.
Ресурстар (Әдебиеттер,сілтемелер,құрал-жабдықтар)
Материктер мен мұхиттар географиясы.
Түрлі- түсті стикерлер, Солтүстік американың физикалық картасы, атлас карта,кескін карта, интерактивті тақта, бағалау парағы,қосымша материалдар.
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс – әрекеті.
Сабақтың кезеңдері:
1.Ұйымдастыру.(2мин.)
2.Үй тапсырмасын сұрау.(15мин.)
3.Жаңа сабақ.(18мин.)
4.Сабақты бекіту.(5мин)
5.Бағалау.(3мин.)
6.Үйге тапсырма беру.(2мин.)
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. Психологиялық ахуал орнату. Оқушыларды тексеру.Топтарға бөлу.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
«Үш тұжырым» әдісі. (екі өтірік,бір шындық)
1.Жерінің ауданы 24,2 млн.км.
2.Дүние жүзіндегі аса ұзын әрі енді тау жүйесі- Анд.
3.Ең үлкен аралы-Гренландия.
4.Ең биік ағашы-Виктория.
5.Ең суық жері-Гренландия аралының орталығы.(-70 ℃).
6.Ең ыстық жері-Өлім аңғары(+57℃).
7.Кордилер тауының ең биік шыңы- Мак-Кинли,оның биіктігі 6960метр.
8.Солтүстік Америка-Жер шарындағы ең ылғалды және жасыл материк.
9.Материктің солтүстік шеткі нүктесі-Марьято.
10.Солтүстік Американы Еуразиядан бөліп жатқан- Беринг бұғазы.
11.Материк оңтүстігінде сүйірленіп,Панама мойнағы арқылы Оңтүстік Америкамен жалғасады.
12.Солтүстік Америка мен Оңтүстік Америка батыс жарты шарда орналасқан Америка дүние бөлігін құрайды.
2-тапсырма: 1-топ тапсырмасы.
«Кестемен жұмыс».
Зерттелу тарихы.
Жылдар және ғасырлар Зерттеушілердің аты жөні Ашқан және зерттеген жерлері
1492жылы Материктің оңтүстік жағалауын ашты
Джон Кабот Ньюфауленд аралы мен Лабрадор түбегі жағалауын ашты
Генри Гудзон
Александр Макензи Материктің солтүстікжәне шығысжағалауында жаңа жерлерді ашты
1741 жылы Витус Беринг
Алексей Чириков 2-топ.
Ресурстармен жұмыс. «Қатені тап!».
Берілген сөйлемдердің ішінен қатесін анықтау қажет.
1 сұрақ:Солтүстік Америка көлемі жөнінен 4 орын алады.××-ғасырдың басында Панама мойнағы арқылы Материктің батысымен шығысындағы Тынық мұхит пен Атлант мұхитын жалғастырып тұратын Суэц каналы салынған.
Дұрыс жауабы: Солтүстік Америка көлемі жөнінен 3 орын алады.××-ғасырдың басында Панама мойнағы арқылы Материктің батысымен шығысындағы Тынық мұхит пен Атлант мұхитын жалғастырып тұратын Панама каналы салынған.
2сұрақ:Солтүстік Американың жалпы ауданы 24,2млн.км. Солтүстік Американың шеткі нүктелері. Солтүстік нүктесі - Марьято м. Оңтүстік нүктесі - Мерчисон м. Батыс нүктесі – Ханзада Уэльс м. Шығыс нүктесі – Сент – Чарльз м .Солтүстік Американың Ресей шекараларына көршілес орналасқан Аляска жерін ашу мен оны зерттеп , игеруде испан саяхатшылары үлкен үлес қосты.
Дұрыс жауабы: Солтүстік Американың жалпы ауданы 24,2млн.км. Солтүстік Американың шеткі нүктелері. Солтүстік нүктесі - Марьято м. Оңтүстік нүктесі - Мерчисон м. Батыс нүктесі – Ханзада Уэльс м. Шығыс нүктесі – Сент – Чарльз м .Солтүстік Американың Ресей шекараларына көршілес орналасқан Аляска жерін ашу мен оны зерттеп , игеруде орыс саяхатшылары үлкен үлес қосты.
3.Жаңа сабақ.
Солтүстік Америка материгін таныстыру туралы тақпақ оқу.
Мен өзім үш бұрышқа ұқсас жермін,
Қазір де әл-ауқатты бірнеше елмін.
АҚШ бар,Канада бар,Мексика бар,
Даңқымен таң қалдырған барлық елдің,
Тауларым бар Кордильер мен Аппалачтай,
Макензи,Миссисипи суым қандай!
Виннипег,Ұлы көлдер,тұзды көлім,
Тамаша көрген адам таң қалғандай.
-Балалар осы өлең жолдарында қайматерик туралы айтылған? (Солтүстік Америка).
«Мәтінді оқы және талқыла» әдісі.
1-топ.
1-тапсырма:
Солтүстік Америка материгінің негізгі ерекшеліктерін тауып жазу.
Ұзын жер асты үңгірі...
Үлкен тау мұздығы...

Ең...

Үлкен каньон....
Ұзын тау...

Үлен арал ...
Биік ағаш...

2-топ.
1тапсырма: «Мәтінді оқы және талқыла».
Материктің солтүстік бөлігін мұз басқан.

Жер бедері.


2-тапсырма: Глоссарий: бүгінгі сабақта кездескен жаңа ұғымдар мен терминдерді дәптерге жазып алу.
Сьерра-Кордильер тауындағы бірнеше қатар тау тізбектері үшкір ара тісті болып келеді. Испан тілінен аударғанда «ара» деген мағынаны білдіреді,
Морена- Мұздықпен бірге ілесіп келетін қойтас, қиыршық, құм, саз түріндегі тау жыныстарының үйіндісі.
3-тапсырма:  Кескін картамен жұмыс.
Жер бедерінің формаларын,пайдалы қазбаларын кескін картаға белгілеу.
(Атлас картаны және оқулық мәтінін пайдалана отырып).
4.Сабақты бекіту.(Тест)
1.Солтүстік Америка материгі жер бедерінің 1/3 бөлігін нелер алып жатыр?
а.Жазықтар б.Қыраттар в.ойпаттар
2.Көлемі жағынан ең үлкен аралы?
а.Өлім аңғары б.Гренландия в.Өлі теңіз
3.Өлім аңғарының абсолюттік биіктігі?
а.-132м б.-403м в.-86м
4.Аппалач тауларында қандай пайдалы азба кен орындары бар?
а.Алтын б.Темір, тас көмір в.Уран, никель.
5.Бағалау.(Стикерлер арқылы бағалау.)
Рефлексия «Қораптағы сұрақ»  Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
left01.Не білдің? 2. Не түсіндің?
3.Не білгің келеді?
6.Үйге тапсырма беру.
§30 Солтүстік Американың жер бедері мен пайдалы қазбалары.
Деңгейлік тапсырмалар орындап келу.
Реферат жазу.

Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
8 мин
Үй тапсырмасын сұрау.
§29. Солтүстік Америка. Географиялық орны, ашылуы және зерттелу тарихы.
«Лездік» сұрақтар әдісі бойынша.
Үйге берілген тапсырманы сұрау:
«Жіңішке» және «жуан» сұрақтар әдісі бойынша.
Қызығушылықты ояту.
Топқа бөлу.
Топқа бөліну «Мозайка» әдісі бойнша.
Бейнероликтер «Солтүстік Американың жер бедері»
Миға шабуыл стратегиясы.
Сұрақтар:
1. Жер бедері дегеніміз не?
2. Жер бедерінің қандай түрлері?
3. Ойпат, қырат, таулар анықтама.
Топқа бөлінеді.
Жазықтар
Таулар- Пайдалы қазбалар Оқушылар ойланады, өз пікірлерін ортаға салады.
Шығу тегі, пішіні және жасы бойынша айырмашылық жасайтын тегіс емес жер бетінің жиынтығы жер бедері деп аталады.
20 мин
ІІІ. Негізгі бөлім.
Жаңа материалмен танысу.
Бекіту.
Бағдаршам әдісі.
Топтық жұмыс.
«Пайдалы қазбалардың игерілуі кезіндегі жер бедеріне тиетін асері»
Бейнероликтер:
« Жер бедері»
«ЖИГСО» әдісімен меңгеру.
- Жазықтар;
- Таулар;
- Пайдалы қазбалар.
«Бағдаршам» әдісі
Бейнероликтер: «Дүниежүзілік жер бедерінің экологиясы»
«Пайдалы қазбалардың игерілуі кезіндегі жер бедеріне тиетін асері»
(Постер қорғау)
- Екі жұлдыз бір тілек.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.
Топтарға бөлу («жанұяға»1,2,3,4). Мәтін қанша бөлікке бөлінсе, топта сонша бөлікке бөлінеді. Жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі. Отбасыға қайта оралып жанұя мүшелері өздеріне берілген тақырыптарын түсіндіріп топта талқылайды.
Оқушылар сабақ процесінде өзінің қалай жұмыс істегені туралы ойын түйеді, бағдаршам түстері бойынша өз жұмысын ауызша бағалайды
Мұғалім берген тақырып бойынша постер қорғауға топтық жұмыс жасайды.
Топтар бір-бірлеріне постер бойынша екі ұсыныс, бір тілек айтады.
5 мин
IV.Қорытынды.
Рефлексия.
V. Бағалау.
«Алма ағашы»
Бағалау парағындағы критерийлер бойынша жиынтық бағалау жасайды.
Оқушылар сабақ процесінде жасалған жұмыс бойынша толыққанды,жан-жақты түйіндеме жасап ойын түйеді, рефлексия жасап оз ойларын айтады.
Топ басшылары бағалау парағындағы критерийлер бойынша топ мүшелеріне ұпайын қояды, жұмысына баға береді.
2 мин
VІ. Үйге тапсырма.
§30. Солтүстік Американың жер бедері мен пайдалы қазбалары.
Кескін картаға жер бедерін түсіреді.

Бағалау парағы. Дискрипторлар: «5» – 9-10 ұпай; «4» – 6-8 ұпай; «3» - 3-5 ұпай

Аты - жөні
«Жіңішке» және «жуан» сұрақтар әдісі
«ЖИГСО» әдісін
Постер қорғау
(постерге ой қосты 4 ұпай)
Қортынды
Баға
1
2
3
4
5
6