Інтегрований урок з природознавства Їстівні та отруйні гриби. Правила збирання грибів. Практичне заняття Розпізнавання їстівних та отруйних грибів за малюнками ( 2 клас)

Тема: Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів. Практичне заняття «Розпізнавання їстівних та отруйних грибів за малюнками».

Мета: формувати уявлення про гриби як царство живих організмів, формувати уявлення про ознаки грибів (різноманітність грибів у природі, будову, розмноження, класифікацію та значення грибів в природі і цінність їх для людей, охорону грибів, формування поняття їстівні гриби, отруйні гриби; розвивати вміння виявляти ознаки грибів; удосконалювати навички роботи з пластиліном; розвивати уміння передавати пропорційні особливості будови різних грибів; виховувати інтерес до природи.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, шапочки із малюнками грибів, картки з буквами, виставка дитячих книжок про гриби, пластилін, дощечки для пластиліну.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Продзвенів і стих дзвінок,
Починається урок.
Будьте активні і уважні всі,
Сядьте рівненько на місця свої.

Створення ситуації успіху.
- Дайте відповідь на запитання «Яким я хочу бачити себе на уроці?» одним словом. Відповідь повинна починатися з букви, яку ви бачите на дошці.
(У – уважним, С – старанним, П – працьовитим, І – інформованим, Х - хорошим)
- Яке слово вийшло? УСПІХ.
- Що необхідно аби досягти успіхів? (Вчитися)
- Тож бажаю вам успіхів у навчальній діяльності!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Тестова робота.
Визначити багаторічні рослини:
а) дерева та кущі;
б) соняшник та огірки.

2. Насіння яких рослин розносить вітер:
а) жолудь і каштан;
б) кульбаба та клен.

3. Після цвітіння з квіток розвиваються:
а) плоди і насіння;
б) бруньки.

4. Насіння міститься:
а) в листках;
б) в плодах.

5. Плід маку містить:
а) одну насінину;
б) тисячі насінинок.

6. Як зберегти в домашніх умовах насіння квітів:
а) у паперових пакетиках;
б) у морозильній камері.
( а, б, а, б, б, а)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Робота над загадкою
І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс улюблений їх край.
А як звуться, відгадай! (Гриби)

Які слова допомогли назвати відгадку?
Звісно, багато хто з вас знає не лише назви грибів, але й може відрізнити
різні гриби один від одного.

IV. Повідомлення теми уроку.

- То ж сформулюйте тему уроку у вигляді розповідного речення. (Тема нашого уроку - гриби).
Що ви знаєте про гриби? (Гриби ростуть у лісі, біля дерев та пеньків, є їстівні та отруйні гриби, гриби є їжею для деяких тварин, люди теж використовують гриби в їжу).
Сьогодні ви розкажете, що вже знаєте про гриби, і дізнаєтесь чимало нового про них.

V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота за підручником (с. 45–48)
Перший місяць осені дарує нам багато грибів. Давайте помандруємо в осінній ліс закриваємо очіКоли ви входите до нього, одразу відчуваєте запах грибів і починаєте уважніше дивитися під ноги, шукаючи саме їх. А звідки вони з’6являються? Тривалий час правильної відповіді на це запитання не було, і це породжувало різні повір’я. Наприклад, вважалось, що раптова і рясна поява грибів на одному місці викликається ударом блискавки у землю або рясною росою. Деякі гриби виростають, утворюючи правильне коло, у центрі якого висихає трава. "Відьмачими кільцями” називали їх у давнину. Німці вважали, що у цих місцях танцювали відьми, скандинави ознакою зачарованих скарбів, а голландці місцем, де чорти збивали масло. Якщо осінь тепла і дощова, то їх у лісі сила-силенна: білі, підосичники, підберезники, рижики, хрящі, лисички.
(декламування віршів)
Зі своїх найперших днів
Це найбіліший із грибів.
По властивостях він цінний,
Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб)

Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув...
З задоволенням збирають
І на зиму закривають. (Маслюк)

Обліпили всі пеньочки
Мами, тата, сини й дочки:
Наче нитки всі тоненькі,
Вишукані й чепурненькі. (Опеньки)



Ці грибочки невеличкі,
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки. (Лисички)

А це – ПОГАНКА блідолиця 
Ще й препогана, як годиться. 
Вона вам, дітки, не подружка, 
Бо препогана з неї юшка. 

Серед лісу, на полянці,
Виріс гриб в червоній шапці,
Білі плямочки він мав,
Хто ішов, його минав.
Нумо діти скажем хором,
Його звали ... МУХОМОРОМ!

Розгляньте малюнки на с. 45. Які із цих грибів вам відомі?
Розгляньте на малюнку на с. 46 добре всім відомий білий гриб. Покажіть плодове тіло гриба. З чого воно виростає? На що схожа грибниця? Яка головна частина кожного гриба? Де вона розташована в ґрунті і яке має значення?
Чому збираючи гриби, не можна виривати гриб з грибниці?
Запам’ятайте, гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів. Для багатьох грибів домівка ліс.
Які отруйні гриби ви знаєте?
Розгляньте малюнки отруйних грибів на с. 47. Запам’ятайте їхні назви та ознаки.
Як відрізнити отруйні гриби від їстівних? Наведіть приклади.
Який гриб найнебезпечніший? Чому?

VІ. Фізкультхвилинка.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань.

Прочитайте і запам’ятайте пам’ятку грибнику.
Дотримуйтеся цих правил, коли будете у лісі збирати гриби.
Візьміть собі за правило: не знаєш гриба не бери до кошика. Не збирайте гриби поблизу автомобільних трас: там вони накопичують шкідливі речовини із вихлопних газів.
Робота в зошиті с. 16.
Метод «Знаємо – дізнаємось - дізнались».
Що ми знаємо?
Про що дізнаємось?
Про що дізнались?

- Ростуть у лісі, біля дерев;
- Їжа для тварин та людей;
- Бувають їстівними та отруйними.


- Різноманітність грибів;
- Будову грибів;
- Розмноження грибів;
- Значення грибів.
- Гриб складається з плодового тіла і грибниці;
- Гриби є їстівні та отруйні;
- Розмножуються частинками грибниці.

Гра «Так чи ні?»
Гриби живі організми.
Грибниця міститься в шапці.
Гриби розмножуються спорами.
Мухомор, бліда поганка отруйні гриби.
А які тільки смачні страви з грибів.
VІІІ . Робота з пластиліном.
1. Перегляд демонстраційного матеріалу.
- Подивіться уважно на зображення грибів. Одні з них - стрункі, мають досить тендітні ніжки та розлоги, наче парасольки чи тарілочки, капелюшки. У деяких - на ніжках спіднички. Інші, як, наприклад, білий гриб, виглядають міцними. Ніжки в них товсті, шапки круглі, схожі на половинку кулі. У третіх-капелюшки немов хвилясті. І, певна річ, у всіх шапочки і капелюшки різного кольору. Тому ми ліпитимемо грибочки з кольорового пластиліну. Отже, почнемо.
2. Послідовність трудових дій.
- Для кожного гриба, який ви захочете зліпити, приготуйте шматок пластиліну, користуйтеся при цьому стекою. Перед роботою завжди зігрівайте шматочок у долонях та розминайте його.Тоді він буде м
·яким. Ніжки грибів сточуйте спочатку у вигляді стовпчиків (думайте, які вони мають бути за товщиною). Далі працюйте пальцями, аби уточнити їх форму: подивіться, де ніжка вужча, а де ширша; де вона має заокруглення. Для капелюха скатайте кулю. А тепер з’єднаємо обидві частини гриба. Для цього знизу в капелюсі зробіть виїмку. Вставте туди ніжку і добре притисніть обидві частини одна до одної.
3. Виставка дитячих робіт.
ІХ . Підсумок уроку.
Наша мандрівка грибним лісом збігла до кінця. Я сподіваюся, що ви були уважними, спостережливими, і коли підете до осіннього лісу по гриби, то неодмінно використаєте ті знання, які ви отримали під час нашого уроку і привів нас до грибного урочища!