Санны? б?лігін табу 5 сынып?а арнал?ан


Санның бөлігін табу
Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табуСабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың алған білімдерін жинақтау, ойлау, танымдық қабілетін арттыру.Дамытушылық: логикалық сауаттылығын, пәнге деген қызығушылығын дамыту.Тәрбиелік: оқуға саналы сезімге, жауапкершілікке тәрбиелеу.Сабақтың барысы:1. «Өткенге көз жүгіртейік» деп өткен сабаққты қайталауСанның бөлігін қалай табамыз?Бөлшектің көбейту жолдарын қайталайықА.Екі жай бөлшекті көбейтуӘ.Натурал санды бөлшекке көбейтуБ.Аралас санды бөлшекке көбейтуВ. Аралас санды аралас санға көбейту2. Есептер шығару І топІІ топ2. Бөлшектердің тарихынан анықтама беру үшін есептер шығарайық.3. Тапсырмалар беру №1 амалдарды орындауТапсырма №2Тапсырма №34. Оқулықпен жұмысПарсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырады. Бірінші ұлына барлық түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ін алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланды, бірақ әкесінің мұрасын ол айтқандай етіп бөле алмады. Сол кезде олардың жанынан түйесімен Қожанасыр өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін қосып, мәселені шешуді ұсынды. Шындығында, ағайындылар түйелерді әкесі айтқандай бөліп алды, Қожанасыр да өз түйесін қайтарыпалып кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болған? Ертегі есеп дұрыс па?17+1=1818*1/2=9 1балаға18*1/3=6 2балаға18*1/9=2 3балаға9+6+2=175. Логикалық есеп шығаруЕкі бұтақта 15 торғай отыр. Бірінші бұтақтан 3 торғай ұшып кетті. Екінші бұтақтан 2 торғай ұшып бірінші бұтаққа қонғанда, екі бұтақтағы торғайлар сандары бірдей болды. Алғашқыда бұтақтардың әрқайсысында қанша торғай отырды?6. Математикалық диктант1-топ 1. Бөлшектерді көбейту орындаңдар: 4/7және 7/162. Сандардың көбейтіндісін табыңдар: 11/12және 4 3. Бөлшектердің айырмасын табыңдар: 5/14және2/7 4. Сандардың айырмасын табыңдар: 15 және4/12 5. Сандардың қосындысың табыңдар: 2және9/162-топ1. Бөлшектерді көбейту орындаңдар: 3/4және 16/212. Сандардың көбейтіндісін табыңдар: 12/13және 26 3. Бөлшектердің айырмасын табыңдар: 7/16және1/8 4. Сандардың айырмасын табыңдар: 13 және4/15 5. Сандардың қосындысың табыңдар: 4және5/177. Тест жұмысы1.Бөлшекті қысқартыңдар: А) ; В) ; С) ; D) 2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: = A)1; B)5 ; C)2; D)4;3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар A)2 ; B)2; C)3 ; D)3 ;4. 19 санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A) ; B) ; C) ; D) 5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар : , , , .A) = = ; B) = ; C) = ; D) = = ;6. Есептеңдер: 5-3 A)1 ; B) 2 ; C) 2 ; D)8 7. 1 санына кері сан: А)1; B) ; C) ; D) 8. Қабырғасы дм квадраттың ауданы: A) дм ; B) дм ; C) дм ; D) дм .9. Есептеңдер: ∙ . A)1; B) ; C) 2 ; D) .10. Есептеңдер: 2 ∙1 A) ; B)4 ; C)3; D)1 .2-нұсқа1.Бөлшекті қысқартыңдар: A) ; B) ; C) ; D) .2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: = A)36; B) 13; C)32; D)5;3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар. A)2 ; B)3 ; C)3; D)3 4. 17 санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A) ; B) ; C) ; D) 5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар : , , , , .A) = ; B) = ; = ; C) = = ; D) тең бөлшек жоқ..6. Есептеңдер: 3-1 . A)2 ; B)2 ; C)1 ; D)4 .7. 2 санына кері сан: A)1 ; B) ; C) ; D) .8. Қабырғасы см квадраттың ауданы: A)1 см ; B) см ; C) ; см D) . см 9. Есептеңдер: ∙ A) ; B)1 ; C) ; D) . 10. Есептеңдер: 1 ∙2 A)3 ; B) ; C) ; D)1 8. ҚорытындылауСанның бөлігін табу үшін қандай амал орындаймыз?9. Үйге тапсырмасы №800есеп, ережелерді қайталау 10. Оқушылардың білімін бағалау