Урок Дієприкметник як особлива форма дієслова: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Відмінювання дієприкметників. Правопис голосних у закінченнях дієприкметників.(7 клас)

Общеобразовательная школа І-ІІІ ступеней село Орлово-Ивановка
управление образования администрации города Шахтерска









Разработка урока
по украинского языка
в 7 классе
на тему: «Дієприкметник як особлива форма дієслова: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Відмінювання дієприкметників. Правопис голосних у закінченнях дієприкметників»














Подготовила
Рыбальченко А.В.











2016-2017 у.г.
Тема: Дієприкметник як особлива форма дієслова: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Відмінювання дієприкметників. Правопис голосних у закінченнях дієприкметників.

Мета: дати поняття про дієприкметник як особливу форму дієслова; навчити учнів розпізнавати дієприкметник у реченні, доцільно використовувати їх у власному мовленні; ознайомити з особливостями відмінювання дієприкметників, формувати вміння визначати відміни; розвивати вміння правильно писати відмінкові закінчення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів, виховувати повагу до героїчного минулого, вшановувати пам'ять загиблих співвітчизників, допитливість.

Очікувані результати:
предметні: розпізнає дієприкметники, відмежовує їх від дієприслівників, визначає морфологічні ознаки, синтаксичну роль; правильно наголошує дієприкметники; узгоджує дієприкметники з означуваними іменниками;

метапредметні: використовує дієприкметники для точного опису предмета, явища, події. уміє використовувати знаки і символи, моделі і схеми для вирішення навчальних та пізнавальних завдань;

особистісні: формує комунікативну компетентність у спілкуванні і співпраці з однокласниками.

Обладнання: узагальнюючі таблиці «Дієприкметник», роздруківки текстів: вірш Ліни Костенко та «Бронзовий солдат» І. Грона, схема аналізу дієприкметника.

Методи і прийоми: бесіда, проблемне питання, слово вчителя, робота біля дошки, колективна робота, творча робота, самостійна робота, метод «Мікрофон».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку
І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда
Дайте визначення поняття «дієслово»
Які граматичні категорії притаманні дієслову?
Що означає прикметник?
Як змінюється прикметник?

Проблемні питання.
Скажіть, на які питання відповідають слова чарівний, чарувати, чаруюча; визначте, до яких частин мови вони належать, які морфологічні ознаки характерні для кожного слова.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Порівняйте записані на дошці словосполучення, що спільного і відмінного мають прикметники І стовпчика і спільнокореневі слова ІІ стовпчика?

черствий хліб зчерствілий хліб
жовте листя пожовкле листя
прямий постріл спрямований постріл
темний ліс темніючий ліс

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Пояснення вчителя із використанням узагальнюючої таблиці «Дієприкметник»

Дієприкметник - форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і має граматичні особливості дієслова і прикметника.

дія + прикметник
поєднує ознаки



дієслова
прикметника

Вид
доконаний або недоконаний
заіржавілий, іржавіючий
вказує на ознаку предмета,
відповідає на питання
який? яка? яке? які?
Битий, бита, бите, биті

Час
теперішній або минулий
(лише 2 часи):
чорніючий, почорнілий
узгоджується з іменником
(займенником)
наповнена діжка,наповнене серце, наповнений бідон, вони наповнені.

Стан
активний або пасивний
ведучий, проведений
змінюється за родами, числами, відмінками
збережена традиція, збережені традиції, збережений звичай

може мати залежні слова
(іменник, займенник, прислівник)
Закінчена ними недавно (робота)
у реченні виступає означенням, частиною іменного присудка
Цей звичай збережений лише на Слобожанщині. Вишита сорочка їй сподобалась.


V. Виконання системи практичних завдань

Робота біля дошки
Завдання І. Прочитати текст. Виписати речення з дієприкметниками. Підкреслити у виписаних реченнях члени речення, з’ясувати синтаксичну роль дієприкметників. Указати антоніми.

Мій перший вірш написаний в окопі,
На тій сипкій од вибухів стіні,
Коли згубили зорі в гороскопі
Моє дитинство, вбите на війні.

Лилась пожежі вулканічна лава
Горіла хата. Ніч здавалась днем
І захлинались наша переправа –
Через Дніпро – водою і вогнем.

Гула земля. Сусідський плакав хлопчик
Хрестилась баба, і кінчався хліб.
Двигтів отой вузесенький окопчик,
Де дві сім'ї тулились кілька діб.

О, перший біль тих не дитячих вражень,
Який він слід у серці залиша!
Як невимовне віршами не скажеш,
Чи не німою зробиться душа?
(Ліна Костенко)

Колективна робота
Завдання ІІ. Прочитати текст, виписати дієприкметники і проаналізувати їх за схемою.


Дієприкметник


Дієслівні ознаки
Вид



Час


Прикметникові ознаки
Рід



Число



Відмінок





Бронзовий солдат
Відлитий з металу солдат застиг на гранітному постаменті, встановленому на високому кургані. Наче сама історія вихопила його з атакуючих лав хороброго вояцтва і поставила на широкій видноті, щоб люди бачили його з усіх чотирьох сторін світу. Він не стоїть, він застиг у леті, затиснувши в руках автомат, і поли його сірої шинелі, розвіяні вітром нагадують крила орла.
(За І. Гроною)
Фізкультхвилинка. Читали, писали, за всім слідкували.  А очі наші втомлятися стали.  Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.  Сідайте зручніше й усе по порядку:  Очі закрили. Ви бачили ніч ?  Відкрили, закрили. Ще раз повторили.  Тепер подивіться то вправо, то вліво,  Вгору та вниз. Ще раз повторімо.  Дивіться, малята, синіє там даль.  А гляньте, на носі не всівся комар?  І знову очима поведіть вправо, вліво.  Усі відпочили? Берімось за діло.

Творча робота

Завдання ІІІ.

Замініть виділені слова дієприкметниками. Які фрази більш лаконічні, на вашу думку, виразніші – з дієсловами чи з дієприкметниками?
Провідміняйте ці словосполучення, виділяючи відмінкові закінчення в дієприкметниках.

Листя, що опало; задача, яку розв’язали; книгу, яку дочитали; іграшка, яку люблять більш за інших; вогонь, що палає.

Матеріал для вчителя: опале листя, розв’язана задача, дочитана книга, найулюбленіша іграшка, палаючий вогонь.

Самостійна робота

Завдання ІV. Визначити рід, число та відмінок дієприкметників за їхніми схемами. Дібрати до схеми відповідні приклади.

______ому, _____ої, _____у, на _____ ій, _____их, _____ими.

VІ. Підсумок уроку
Завдання учням
Уявіть себе вчителем. Як би ви пояснили школярам матеріал на тему «Відмінювання дієприкметників»? у якому стилі побудуєте розповідь? Наведіть кілька прикладів та складіть з ними речення.
Рефлексія
Метод «Мікрофон». Закінчи речення.
Сьогодні на уроці я дізнався
Мені сподобалось
Було важко
Ще необхідно попрацювати над

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити правило на стор
15