Ашы? саба? Жануарлар мен ?сімдіктер ?лемі та?ырыбын ?орытындылау (8 сынып)


"Приозерск қаласының №1 жалпы орта білім беретін мектебі" КММ

Тақырыбы: "Жануарлар мен өсімдіктер әлемі" тақырыбын қорытындылау
Шет тілі пәні мұғалімі: Утешова А.Т.

2016-2017 оқу жылы
Күні: 09. 03. 2017 ж.
Сыныбы: 8"Б"
Сабақтың тақырыбы: "Жануарлар мен өсімдіктер әлемі" тақырыбын қорытындылау
Мақсаты: Өтілген тақырыптарды қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін тиімді пайдалануға үйрену
Міндеттері:
Сайыс арқылы топта бірлесіп жұмыс істеуге және шапшаңдыққа үйрену;
Сұрақ-жауаптар арқылы білімдерін шыңдау;
Сөйлесім дағдыларын дамыту;
Түрлі әдіс-тәсілдер арқылы пәнге, тілге деген қызығушылықтарын арттыру;
Оқушыларды табиғатты сүюге, мәпелеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар өтілген тақырыптар бойынша алған білімдерін тиімді пайдалануға үйренеді; ауызекі сөйлеуге, топта жұмыс істеуге дағдыланады;
Бірлесіп жұмыс істеуге мүмкіндік туады, пәнге, тілге деген қызығушылығы артады.
Сабақ типі: қорытынды сабақ
Сабақ түрі: сайыс сабақ
Қолданылатын іс-әрекеттер: "Миға шабуыл", "Кір қыстырғыш" , сұрақ-жауап.
Керекті құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, орындық, кір қыстырғыш жіп, киім үлгісіндегі кеспе қағаздар, бағалау парақшалары.
Сабақ барысы
І. Кіріспе.
а) Ұйымдастыру кезеңі.
Мұғалім: Good afternoon, girls and boys! I`m glad to see you! How are you today?
What date/day is it? What season is it now? What is the weather like today?
Who is on duty today? Who is absent today?
Phonetic drill. Read and learn it by heart.
Together, together,Together every day;Together, together,We work and play
What was your homework for today?
Are you ready to answer? Before checking your homework I`m going to divide you into four groups. Please, each of them come here and take apples from this tree. Look at the back of the apple and there is a word. If you have a word ''think'' take your seat at ''Think'' group... Then choose your leaders of group.
I’ll give you a sheet of paper. It is for “Marking”. You’ll put the marks to children of your groups after every task. Don’t forget! And at the end of our lesson I’ll mark you by your sheets of paper. OK?!
ә) Үй тапсырмасын тексеру.
Өтілген сөздерді қайталау.
Класстер бойынша үй тапсырмасын тексеру.
Revise vocabulary
What do you think when you hear the words ''The living world''?

''The living world''


"Миға шабуыл" стратегиясын қолдану арқылы оқушыларға сұрақтар беру.
- What do you know about “domestic animals”? Name some of them. (a cow, a pig, a sheep, a horse).
- What do you know about “ wild animals”? Name some of them.
-Do you like flowers?
-What`s your favourite flower? Why is it your favourite flower?
ІІ. Негізгі бөлім.
Мұғалім: Look at the interactive board . Today`s our lesson is devoted to the animals and plants. The theme of the new lesson: ''Concluding the theme about animals and plants''. Our lesson will be in form intellectual game. Today I am going to check your progress and I have already devided into 4 groups. Let me introduce you with the participiants of our game. The first group is '' Think'' and their leader is... Are you ready? Let`s start our game.
1. Quick test about animals and plants
1. There are a lot of _____ in the forests of Kazakhstan.
a) wolf b) wolves
2. It is brown. It has 4 legs. It sleeps in winter. What is it?
a) a wolf b) a bear
3. The biggest animals in the sea.
a) squirells b) whales
4. You can`t hug it because it has spines. What flower is it?
a) a rose b) a cactus
5. What does it look like?

a) it looks like the sun
b) it looks like the moon
6. When does snowdrops grow?
a) in the winter b) in the spring
7. What kind of animals are they: a cow, a horse, a cat?
a) domestic animals
b) wild animals
8. What kind of animals are they: atiger, a wolf, a fox?
a) domestic animals
b) wild animals
9. What flower is it?
a) snowdrops b) daisy
10. Do you know this flower?

a) tulips
b) a pot flower
11) Flora is...
a) a group of plants
b) a group of insects
12) Fauna is ..
a) an animal life
b) a group of plants
13. It is grey and white. It likes carrots and cabbage. It can run and jump. What is it?
a) a rabbit b) a fox
14. Dogs and foxes belong to a group of...
a) insects
b) meat-eating mammals
15. It is as white as snow, and appears in forests and gardens when there is still snow there.
a) snowdrops
b) tulips
16. What means the flower "dandelion''?
a) ivory task
b) lion`s teeth
2. What is it? an animal or plant?
a fox
an elephant
tulips
dandelion
a rabbit
a bear
an eagle
a mouse
a rat
a pot flower
daisy
snowdrops
cactus
a birch
saxaul
oak a squirrel
a rhino
a tiger
a rose
a lizard
a bat
3. Riddles
1. It eats carrots. It has got long ears (a rabbit)2. It needs very little water and it lives in the desert (a camel)3. This animals looks a big cat. It lives in the jungle (a tiger)4. It lives in the Africa and India. It eats grass, leaves (an elephant)5. It lives in the jungle and it can climb, swim and run very fast (a lion)6. The animal that sleeps all winter(a bear)7. It lives in the house. It likes fish and meat (a cat)8. It lives in the forest. It likes bananas (a monkey)9. This animal likes grass. It is a domestic animal. It gives us milk. (a cow)
4. Grammar
"Кір жайғыш" стратегиясын қолдану арқылы оқушыларға өткен грамматикалық жаттығулар беру.
These clothes are very wet. You should hang to the rope and dry them. First of all you should find answers which in them.
1. "I`m so tired''.
2. ''Whose is this pencil case?''
3. 'I have done my homework'.
4. 'My brother can cook very well'.
5. 'I am driving to work'.
6. 'Do you like fishes?'
7. 'You may not go out tonight'.
8. ''Why did you say that?"
Сергіту сәті.
- Girls and boys, may be you are very tired. Let`s do some exercises. stand up please.
III. Қорытынды.
Do you like today`s lesson? Why?
IҮ. Үй тапсрымасын беру.
To write about the ecological problem of the nature.
Ү. Бағалау
Оқушылардың бағаларын топ басшыларынан сұрайды. Бағалау парақшасы арқылы бағаланады. Ең жылдам топты анықтайды.
The lesson is over! Good bye! See you the next lesson!