Конспект на тему Е? ?лкен орта? б?лгіш.?зара жай сандар


Сабақ №63 пәні: математика Сынып: 5 «а» Күні: _________
Сабақтың тақырыбы:Ең үлкен ортақ бөлгіш.Өзара жай сандар.
Сабақтың мақсаты: Ең үлкен ортақ бөлгішті таба біледі.
Сабақтың міндеттері:
1.Ең үлкен ортақ бөлгішті таба біледі.
2.Өзара жай сандарды таба біледі.
3.Сыныпта оқушылар өз ойларын айта біледі.
Күтілетін нәтиже:
1. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін,сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы таба біледі.
2. Өзара жай сандарды таба біледі.
3.Өз ойларын топта еркін айта біледі.
Дереккөздері:Алдамұратова Т.А.,Байшоланов Е.С.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «диалогтік оқыту» әдісі,топтық жұмыс, «стикердегі диалог» , «миға шабуыл».
Бағалау критерийлері:
1.Сыныптағы белсенділігі,талқыға түскені 1-2балл
2.Берілген тапсырманы орындай білуі 1-2балл.
3.Тиімді тәсілдерді қолданып,ойын айта білуі 1-2балл.
1-3 балл «3» 4-5балл «4» 6 балл «5»
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:А4 форматты қағаз, үлестірмелі тапсырмалар,стикер,маркер,бағалау парағы.
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру .
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:№693
1)ЕҮОБ(12,32)=4. 2)ЕҮОБ(30,42)=6. 3)ЕҮОБ(35,60)=5; 4)ЕҮОБ(36,63)=9; 5)ЕҮОБ(30,45)=15; 6)ЕҮОБ(27,54)=27; 7)ЕҮОБ(42,56)=7; 8)ЕҮОБ(80,32)=16; 9) ЕҮОБ(39,65)=13.
Сабақтың барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
І.Қызығу-шылықты ояту.
Білу. «Атом-молекула» ойыны арқылы топқа бөлу.
І. Жай санның анықтамасы.
ІІ.Құрама санның анықтамасы.
ІІІ.Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.
IV.ЕҮОБ қалай табамыз?
V.Өзара жай сандар.Мысал келтір. Оқушыларға сұрақтар беріледі.
ІІ.Мағына-ны тану. Түсіну. 1 мысал.
ЕҮОБ(38,19)=19.
2-мысал.102,238 және 595 сандарының ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар.
102=2·3·17; 238=2·7·17; 595=5·7·17.
ЕҮОБ(102,238,595)=17.
3-мысал.ЕҮОБ(140,70,210)=70. Оқушылар берілген тапсырма-
ға жауап береді.
Талдау. Мына сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар :
ЕҮОБ(182,390,468); ЕҮОБ(246,369,492); ЕҮОБ(231,385,154); ЕҮОБ(180,189,315). Оқушылар топта талқылап бір оқушы қорғайды.
Қолдану. Кітаппен жұмыс.
№696. 1)ЕҮОБ(60,18)=2·3=6; а=2·2·3·5=60; в=2·3·3=18;
2)ЕҮОБ(198,220)=2·11=22; а=2·3·3·11=198; в=2·2·5·11=220;
3)ЕҮОБ(140,154)=2·7=14; а=2·2·5·7=140; в=2·7·11=154;
4)ЕҮОБ(72,385)= 1; а=2·2·2·3·3=72; в=5·7·11=385;
№702.
5)ЕҮОБ(26,65,130)= 13; 26=2·13; 65=5·13; 130=2·5·13.
6)ЕҮОБ(48,240,264)= 2·2·2·3=24. 48=2·2·2·2·3; 240=2·2·2·2·3·5; 264=2·2·2·3·11;
7)ЕҮОБ(72,432,792)=2·2·2·3·3=72; 72= 2·2·2·3·3; 432=2·2·2·2·3·3·3; 792=2·2·2·3·3·11.
8)ЕҮОБ(163,310,997)=1; 163=1·163; 310=2·5·31;
997=1·997; Оқушылар кітаптан берілген тапсырманы орындайды.
Жинақтау. Ой толғаныс сұрақтары:
1. Жай сандардың анықтамасы.
2. Құрама санныың анықтамасы.
3. Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.
Үй жұмысы:№295(1-4).
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім»
Кері әсер парағы
1.Бүгін не үйрендім
2.Маған не ұнамады?
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Баға беру. бағалау критерийлері арқылы оқушыларды бағалау. Топ басшы-лары баға қояды.