Саба? жоспары Синонимдерді? ма?ынасы мен айырмашылы?ын ажырату жолдары


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Қазақ тілі ТАҚЫРЫБЫ: Синонимдердің мағынасы мен айырмашылығын ажырату жолдары
КҮНІ: 17.10.16ж МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: Алимбатырова М.Б.
СЫНЫП: 5 «Б»сынып ҚАТЫСҚАНДАР ҚАТЫСПАҒАНДАР
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 1.Тыңдалым, оқылым бойынша тақырыпты оқып,негізгі ойды түсіне біледі.2.Айтылым дағдысы бойынша мәтінге талдау жасап ол туралы өз пікірлерін айта біледі. 3.Жазылым дағдысын қалыптастыруда мәтінге тілдік талдау жасай біледі.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінднгі синоним сөздерді таба біледі, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, жаттығудағы сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырата біледі, тақырып негізінде ой қорытады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыпты меңгеріп, ол туралы өзіндік ой-пікірін білдіре алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:синонимдердің мағынасы мен айырмашылығын ажырату жолдары бойынша сыни пікір айта біледі.
Тілдік мақсаты
Оқушылар орындай алады: синоним сөздерді қатыстыра отыра сөйлем, мәтін құрастыра алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: толық мағыналы сөз, байланысу, сұраққа жауап беру, көп мағыналы сөздер, омонимдер, синонимдер.
Диолог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: сөз тіркестері, сөйлем құруға қатысу.
Талқылауға арналған сұрақтар: - синонимдік қатарға енетін сөздердің бәрі бірдей бірінің орнына бірі жұмсала бермейтіндігі неде деп ойлайсыңдар?
Не себепті синонимдер сөздік қорды байытуда маңызды рөл атқарады деп ойлайсыз?
Ишара «Мені түсін» стратегиясын қолдану
Табыс критерийлері
1.Тақырыпты түсініп,оны жазуда,сөйлеуде дұрыс қолдана алады.
2.Мәтіннен синоним сөздерді ажырата біледі.
3.Синоним сөздерді қолдана отыра мәтін құра біледі.
4.Сыни пікір айта алады.
Дескрипторлар Синонимдер туралы алдыңғы білімді жинақтау
-Синонимдік қатарлар әр сөз табының құрамында кездесетіндігін ұғыну.
-Сыни пікір айту.
Алдыңғы оқу: Синонимдер тақырыбы бойынша ойларын қорытындылады, жаттығулар арқылы түсініктерін пайымдады.
«Кіру билеті» стратегиясы бойынша өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарды ұсыну, жауап берулері
ЖОСПАР
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Басы
Білу.Түсіну.
1.Оқушыларға жаңа сабақ материалын оқу ұсынылады. Кітаппен жұмыс:
Қазақ тілі синонимге өте бай тіл.
Синонимдер мынадай белгілеріне қарай топтастырылады:
сөздің дыбысталуында өзгешелік болуы керек;
сөздер бір ғана ұғымды білдіруі керек;
сөздер бір ,ана сөз табына қатысты болуы керек.
Синонимдік қатарға енетін сөздердің бәрі бірдей бірінің орнына бірі жұмсала бермейді. Өйткені кейбіреулерінің басқа сөздермен тіркесу қабілеті шектеулі болады.
2.-Топта талқылау; ойларын айту.-айтылымҚазақ тілі оқулығы
Оқушы
Кумулятивтік әңгіме
Ортасы
Қолдану
Талдау Синонимдік қатарға енетін сөздердің бәрі бірдей бірінің орнына бірі жұмсала бермейді. Өйткені кейбіреулерінің басқа сөздермен тіркесу қабілеті шектеулі болатындығын айта отырып, диалаог құрастырулары-айтылым.
Жаттығу жұмыстары.-жазылым73-жаттығу.Мәтінді оқып,көшіріп жазып,синонимдерді тауып,астын сызу.
Тақтамен жұмыс. Тақтаға екі оқушы шығып,синонимдерді қатыстырып сөйлемдер құрау.
75-жаттығу.Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің синоним болатын,болмайтынын анықтау,дәптерге жазу.
«Аквариумдағы алтын балық» стратегиясы
Соңы
Жинақтау
Бағалау «БББ» кестесі бойынша ойларын жинақтау –айтылымҮйге тапсырма.77-жаттығу .(37-бет)
Оқушыларға бағалау парақшалары үлестіріледі.
«БББ» кестесі стратегиясы
САРАЛАУ
Саралау- оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс – денсаулық, қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (Тәрбие элементтері)
Рефлексия
1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не үйренді?
3.Сабақ қалай өтті?
4.Қандай деңгейде өтті?
5.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
6.Тапсырмалар сәйкес болды ма?
7. Уақытты қалай пайдаландым?
8.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге енгіздім? Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1: