По казахскому языку 8 сынып саба? жоспары Адам ?а??асыны? ??рылысы мен ?ызметі


«Бекітемін»
Ә.Жангелдин орта мектебінің
оқу ісінің меңгерушісі:
_____________Малаева Г.С
«____ » 2015 ж.
Сыныбы: 8- сынып. Биология. Тірек-қимыл жүйесі. 6- сағат (3-сабақ)
Сабақтың тақырыбы: Адамның тірек- қимыл жүйесі. Қанқа бөлімдері.
Сілтеме: Биологиялық энцеклопедиясы.Википедия сайттары.Биология 8 сынып оқулығы Қ.Қайым, Р.Сәтімбеков, Ә.Әметов, Ж.Қожантаев,
Алматы «Атамұра» 2014ж .«Биология анықтамалығы»№4,5, 2013ж
Сабақтың мақсаты: Адам қаңқасы, олардың құрылысы ерекшеліктері, сүйек типтері, олардың байланысуы, тірек-қимыл жүйесінің бөлімдері, олардың қызметтері туралы мәлімет беру;
Оқушылардың ой-өрісін, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу;
Негізгі идеялар: Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау арқылы теориялық ойлауын,
білімін кеңейтуге ықпал жасау.
Мұғалімдер үшін оқыту нәтижесі: Мұғалімдер өз біліктіліктерін арттырады.
Мұғалім мен оқушы арасында қолайлы орта қалыптасады.
Оқушы үні тыңдалады.
Оқу нәтижесі: Оқушылардың ой-өрісін, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту,
адам өміріндегі маңызы туралы толық меңгере алды. Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа, сыни ойлауға ұйренді. Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айты.АКТ-ны қолдана алады; Деңгейлі тапсырманы орындауда өзара бірлескен әрекет қалыптасады;
Күтілетін
Нәтижесі: Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып және сынып тәжірибесінде қолдану арқылы, оқушының тұлғалық бағытын белсенділікке бағыттай алады, өсу динамикасын кез-келген кезеңде анықтай алады,пән бойынша бағалау критерийлерін жасайды, сыни тұрғыдан ойлай отырып, өз идеяларын қорғайды.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту. Блум таксономиясы бойынша.
Әдіс-тәсілдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану, қабілетті оқушыларды анықтау;
Ресурстар: Оқулық, интерактивтік тақта, слайдтар, маркерлер, электронды оқулық, қаңқа сүйектер, суреттер.
Сабақ кезеңдері: Мұғалімнің іс – әрекеті; Тапсырма мазмұны Оқушының іс – әрекеті Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-мин) Мұғалімнің алғашқы 1 мин ұйымдастыру сәтіне кетеді. Сыныптын назарын сабаққа аудару. Оқушылар амандасады, кезекші оқушы жауап береді, Интерактивт тақта,электрондық оқулық,маркер,флепчард,адам қаңқасы.
Мотивация
(2 мин) Сыныптың психологиялық ахуалын тексеру. Американдық психолог Джоари ұстанымы бойынша
8 дөңгелек салу.
1-3 оқушы өзіне сенімді, білетінің дәлелдей алады.
4-6 орташа көңіл күйде отыр.
7-8 әлі де білмейтін жерім бар, деп қысылып отырғандар.
2. Дәптерді төртке бөліп сызады.
Арена- өте жақсы біледі.
Ашық – хабарым бар, сұраса айта алам.
Қаранғы – өзі аз біледі, өзгелерде мен сияқты аз білсе екен.
Жабық – Білмеймін, менең сұрамаса екен. Оқушылар дәптерлеріне берілген тапсырмаларды орындайды. 8 дөңгелек сызады. Белсенді, салыстырады, орындайды, оқу, жаттау. Ұжымдасып өз ойларын айтады.
Мақсат қоюға үйренеді, бірігіп жұмыс жасайды. Бір-бірімен тіл табысады келісімге келуді үйренеді.
Қортынды жасай алады.
Дәптер, қалам, қағаз, маркер
1.Білу
Топқа бөлу
(2-мин)
«Ой қозғау»
(3 мин)
1. Топқа бөліну.
«Ой қозғау» Білу (өткен материалға шолу)
Кұстар аркылы топка болу.
1.Жас ұлғайған кезде дененің кейбір бөліктерінің қол, аяқ, басы, төменгі жақ сүйек, мұрын, иектердің өсуіне байланысты акромегалия ауруына ұшырайды. Себін түсіндір?
2.Бойы 2м 20см жас жігіт. Ол әскерге барған-да бойы кішкентай болған екен, әскерде жүргенде бірден өсіп кеткен. Келгенде тіпті туған-туыстары таңғалды. Бұл жігіттің бойының бірден өсуіне не себеп болған?
«Кім жылдам»
1.Адамның қанша сезім мүшелері бар?
Ноцицептор дегеніміз не?
2. Анықтамасын беріп дәлелдеп бер?
3. Адамның өзіне ғана тән белгілерді атаңдар?
4. Адам неліктен сүтқо-ректілер класына
жатады?
5. Адамның тік жүруіне байланысты дене құры-лысында қандай өзгеше-ліктер байқалады.?
6.Адамның денесіндегі қандай сүйектерді білесіндер?
7.Адамның омыртқа жотасының ерекшелігі түсіндір?
8.Адам мен жануарлар-дың қаңқасын қандай айырмашылықтар мен ұқсастықтар бар? Оқушылар өткен материалмен байланыстыры түсіндіреді. Конфеттер,
флепчарт,
бояулар
,маркерлер
Негізгі бөлім
2.Түсіну
(6 мин)
Жаңа материалмен жұмыс
Мағынаны тану»
Сабақтың тақырыбы: Адамның тірек- қимыл жүйесі. Қанқа бөлімдері.
Интерактивті тақтаны пайдаланып, электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.
Жаңа
материялдарды жан- жақты түсіндреміз. Электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.
Адамның тірек- қимил жүйесін толықтай меңгеріп, талдайды.


Видеоны көріп, өз ойларын айтады.

Маркерлер, формат қағаздар,
магниттер.

3. Қолдану
(7 мин) Тапсырма №1
Мұғалім тест тапсырмаларын орындатады.
«Ойлан, жұптас, топтас» Талдау (мәтінмен жұмыс)
Топтық жұмыстар беру. (3 топқа бөлу)
I топқа: Бассүйек.
II топқа: Омыртқа жотасы.
III топқа: Кеуде қуысы.
IV топқа: Иық-жамбас белдеуі.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Топқа бөлінеді.
Постер қорғайды.
Магнит,
Маркерлер,
Флепчард

Сергіту сәті:
(2 мин)
Музыка ойналады қаңқа қозғалысын билеуге тапсырма беріледі.
«Қаңқа биін билету». «Қаңқа биін билету».
Оқушылар билеп сергіп алады
4.Талдау
(7 мин) Оқушыларды тағы да топқа бөлеміз.
Оқушылар түстерге бөлінген қағаздарының ортасында құстардың суретіне қарап, тағы да топқа бөлінеді. Тапсырма №2
Жұптық тапсырма берілді.Қаңқаларды топтастыру.
1-топ .Бассүйек
2-топ.Кеуде қуысы
3-топ. Иық белдеуінің сүйектері.
4- топ.Жамбас белдеуінің сүйектері.
Оқушылар алдарына Компьютермен
жазып берілген сөздерді сәйкес сүйектерді тауып жапсырып топтастыру жұмысын жасайды. Сүйек аттары жазылған қағаз қиындыларыклей, карандаш, қалам,марке
5. Жинақтау
(6 мин) Тапсырма №3
Мұғалім төрт санның қасиетті екендігін айта отырып тақтадан сұрақтар оқиды. Әрбір топтан деңгейлік сұрақтарға жауап береді. Оқушылар оған жауап береді. Топ көшбасшы ларына тапсырма:
(4 мин) Визуалды көру арқылы сыни ойландыру 1-топ. Суреттен 10 айыр-машылықтарды табу.
2- топ. Визуалды дәлелдер арқылы оқушыларды сыни ойландыру.
3-топ. Мюнстенберг әдістемесінің үлгісі 4- топтың көшбасшыла рына
тапсырмалар. Суреттер
6.Бағалау
(3 мин) 1.Ашық сұрақтарға жауап алу. Бірнеше сұрақтар интерактивті тақтадан оқылады. 1. Адамның тірек-қимыл жүйесінің өмірдегі маңызы.
2. Адамның тік жүруіне байланысты дене құрылысында қандай өзгешеліктер байқалады?
3. Сымбаттылық пен әдемілікті қалай бағалар едің? Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
Рефлексия
(2 мин) Сіз үшін не жақсы болды?
Білетінім.
Үйренгенім.
Үйренгім келеді. Оқушыларға түрлі – түсті стикерлер таратылады. Кері байланыс парағына
толтырады.
БҮҮ Стикерлер
Оқушыларды бағалау
(2 мин) Көшбасшыларға бағалу қорытынды-сын айту тапсырыла-ды Бағалау жүргізеді
 Формативті бағалау. Оқушылардың өзін – өзі бағалау. Оқушыларлың өзін – өзі бағалауды іске асырады Бағалау парағы
Үйге тапсырма:
(1 мин) §24 Адамның тірек- қимыл жүйесі Қанқа бөлімдері. Шығармашылық тапсырмалар беріледі Күнделіктеріне жазып алады. Оқулықтары.