Урок української літератури з темиТореадори з Васюківки (6 клас)


Тема: В.Нестайка «Тореадори з Васюківки»
Мета:викликати інтерес до самостійного читання художніх творів; розкрити особливості твору, його пригодницький характер; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, коментування його; формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, вміння толерантно й аргументовано доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву позицію, оптимістичний світогляд, почуття дружби, любов до читання.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Тип уроку: урок узагальнення знань та вмінь.
ХІД УРОКУ
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель:Сьогодні в нас незвичайний урок:
У світ фантазії зробимо ще один крок,
А з творчістю ми вже стрічались не раз;
І знову вона завітає до нас.
Це час міркувань, наполегливий час.
Цікаві завдання чекають на вас.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.Бесіда
Діти, скажіть, чи любите ви мріяти?
Про що зазвичай мрієте ?
Чи завжди ваші мрії збуваються? Що треба зробити, щоб вони збулися?
2.Висновок учителя
Людина схильна мріяти. Ми мріємо про своє майбутнє і про те, що бажане, але недосяжне нам зараз… Прагнути чогось хорошого завжди приємно і корисно, бо виникає відчуття, ніби ти напівдорозі до щастя. Ось я, наприклад, мрію, щоб сьогоднішній урок пройшов вдало і продуктивно.
ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Слово вчителя
Учитель: Діти, я думаю, що сьогоднішній урок теж допоможе викликати інтерес до самостійного читання, бо сьогодні у нас узагальнюючий урок за повістю В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», на якому ми ще раз згадаємо найцікавіші сторінки твору. А головне, - дамо відповідь на ключове питання, поставлене на початку роботи з твором: «Чи може пригодницький твір навчити чогось корисного?»
Вікторина «Так чи ні».
Хлопці хотіли прорити метро під клунею. (Ні, під свинарником)
За проїзд у метро хлопці збиралися брати п’ять копійок з учительки української мови. (Ні, математики)
Дідусь у покарання примусив хлопців закопувати метро назад. (Так)
Зробити підводний човен хлопці вирішили з плоскодонки. (Так)
Щоб витягти цуценя з криниці, хлопці принесли мотузку з дому. (Ні, відв’язали козу)
Кандидатура цапа Жори не підійшла на тореадорський бій, бо він був з одним рогом. (Ні, бо був «дуже балакучий»)
Хлопці шукали порятунку від Контрибуції в калабані. (Так)
Павлусь дружив з Явою ще з першого класу. (Ні, з 4)
Сестра Яви не вимовляла літеру «Л». (Ні, «Р»)
Театр хлопці організували разом з учителькою Галиною Сидорівною. (Так)
Ява з Яришкою найчастіше сварилися через велосипед. (Так)
Думаючи, що вмирає, Ява подарував Яришці свій магнітофон. (Ні)
3. Взаємоперевірка.
V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Слово вчителя.
Я бачу, що у змісті повісті ви орієнтуєтеся і я пропоную вам виконати наступне завдання: проаналізувати окремі епізоди повісті та довести, що твір В.Нестайка є пригодницьким
1. Робота в групах. Аналіз окремих епізодів
1-ша група (розділ 1, частина 1 „Метро під свинарником”)
В яку пору відбуваються події у творі?
Розкажіть про ідею хлопців, яку вони прагнули втілити у життя. Які почуття вони переживають цієї миті?
Хто їм завадив виконати цю благородну місію?
Що вам видалось кумедним у цій ситуації?
Хто застав хлопів на цім краху їхньої праці?
Як дід поставився до вчинку друзів?
Чи можна сказати, що він не любив хлопців?
Звідки походить ім’я Ява Хто з членів сім’ї Яви вам сподобався найбільше і чим саме?
Що про хлопців говорили в селі?
Чим сповнені душі героїв?
2-га група («Фараони»)
Про які риси вдачі свідчить Явина допомога замурованому в кавунах Павлуші?
Ява рятував Павлушу раз чи двічі?
Яка позитивна риса вдачі Павлуші та Яви проявилася в кінці цього розділу?
Про що свідчить те, що дід Салимон випустив з рук кийка і почав ловити кавуни?
Хто із хлопців має прізвище, яке відповідає його звичкам?
Як змінилася мова Степана Карафольки, коли той почав здійснювати обряд поховання Павлуші-Гаменготена?
3-тя група («Тореадори»)
Чому в хлопців з’явилася ідея провести бій биків?
Розкажіть, як відбувався відбір кандидатури на цей бій?
Кого було обрано достойною кандидатурою? Чому саме?
Розкажіть про підготовку хлопців до бою. Який тореадорський реманент вони прихопили?
Як проходив сам бій? Чим він завершився?
Де хлопці шукали порятунку від Контрибуції?
Як повелася Контрибуція далі? Як змінилося ставлення хлопців до цієї корови?
4-та група
Чому вчителька наказала хлопцям вийти з класу?
Що зробили хлопці після того, як поцупили шкільного дзвоника?
Про що розмовляли Бурмило та Книш за стіною сараю?
Як повів себе Собакевич?
Чому хлопці не поїхали на екскурсію до Києва?
Що сказала вчителька на вибачення хлопців?
Як хлопці вирішили перехитрити вчительку?
Що видало хлопців?
2.Гра «Ключове слово»
Відновіть подію за ключовим словом.
Льоха - … (провалилася в саморобне метро).
Озеро - … (названо Реневим на честь діда Варави).
Плескачі - … (їх надавав Ява сестричці, а та його осоромила на все село).
Пугутькало - … (випустили птаха сову й налякали лектора).
Дачник - … (перелякався бика й заліз на стовп).
Килимок - … (тореадорський реманент, щоб дратувати бика).
Калабаня-ставок - … (там опинилися хлопці, тікаючи від розгніваної корови).
Підводний човен - … (його надумали зробити хлопці).
Колодязь - … (туди спустився Ява за допомогою Павлуші й урятував цуценя).
Коза - … (її відв’язали, щоб узяти мотузку опускатися в колодязь).
Космонавти - … (так жартома уявляли себе хлопці, спускаючись за собаченям).
Собаки - … (друзі знали всіх собак у своєму селі).
3.Фізхвилинка.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали – сіли.
Бачте, як розвеселили.
4. Міні-дискусія.
Ви охарактеризували героїв позитивно, тому шо їхні пригоди сподобалися вам, ваші мрії подібні до їхніх, адже вони ваші ровесники. Але послухайте ще одну думку. До нас надійшов лист від громадянки з особливими переконаннями.
ЛИСТ:«За що діти люблять Яву і Павлушу? Як така поведінка може вплинути на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад?! З тих хлопців, які випустили під час лекції в клубі пугутькала, внаслідок чого лектор упав із трибуни і вилив собі на голову графин з водою; повісили на телеантену старі дідові підштаники; зіпсували свинарник! Це хулігани! Я згідна з думкою діда Салимона, що це гангстери, а не хлопці! Ким тут захоплюватися? Як можна дозволяти дітям таке читати? Ява і Павлуша тільки прославитися хочуть" і не більше!!!»
Чи можете ви захистити Яву і Павлушу перед цією панею?
Давайте подискутуємо.
— Хто з вас підтримує цю громадянку? Доведіть, що Ява і Павлуша хороші діти, спираючись на текст, цитуючи окремі моменти.
Висновок Хлопчики – ваші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять не зі зла, це – так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. Вони мріють, пізнають життя, і ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося і захоплюємося їхніми пригодами.
VІ. РЕФЛЕКСИВНО- ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП.
Обговорення проблемного питання
Учитель: Урок добігає кінця і я хочу дізнатися, якої думки ви дійшли щодо пригодницького твору
яку функцію він виконує – розважає чи повчає? Висловіть свої думки.
Чого ж хотів навчити В.Нестайко нас своєю повістю?
Отже, пригодницький твір не лише розважає, але й навчає. А ще можемо сказати, що пригодницька література покликана навчати розважаючи.. І це довів нам не лише В.Нестайко.
VІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Слово вчителя
Я хочу подякувати вам за щирість і небайдужість. Наш урок хочу завершити словами В. Сухомлинського: «Ви живете серед людей. Знайте, що існує межа між тим, що вам хочеться, і тим, що можна. Ваші бажання - це радощі або сльози ваших близьких. Робіть так, щоб людям, які оточують вас, було добре». Бажаю, щоб мрії, які у вас є збулися, щоб завжди вони у вас були.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати міні-твір «Лист до Яви та Павлуші» .