Квадрат те?деуге келтірілетін те?деу та?ырыбына есептер шы?ару


САБАҚ: МЕКТЕП: « Қ. Мұқашев атындағы орта мектебі, МДШО» КММ
Тақырыбы: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер тақырыбына есептер шығару
Күні: Мұғалімнің есімі: Хафизова Жайнагүл Еділқызы
СЫНЫП:8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты Биквадрат теңдеу және квадрат теңдеуге келтірілген теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісімен шешу алгоритмін есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға дағдыландыру, өтілген тақырып бойынша білімдерін тереңдетіп, жинақтау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: анықтамасын біледі, қасиеттерін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: алгоритмі бойынша есеп шығарады.
Кейбір оқушылар: логикалық есептерді шығарады, талдайды.
Тілдік мақсат Оқушылар:
ұқсастық пен айырмашылығын ажырата алады;
дилогқа қатысады;
АКТ мен жұмыс жасай алады,;
сәйкестендіреді;
Негізгі сөздер мен тіркестер:
натурал көрсеткішті дәреже;
биквадрат теңдеу;
жаңа айнымалы енгізу әдісі;
алгоритм.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
түбір , ax4 +bx2 +c = 0
Талқылауға арналған тармақтар: (сұрақтар, тапсырмалар)
Жаңа айнымалы енгізу әдісін қарастырудың қандай қажеті бар?
Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің түбірлеріне неліктен тексеру жүргізу керек ?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
x2 =z
Алдыңғы оқу Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) Бағалау Ресурстар
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Сабақтың басталуы
5 мин
Білу
Түсіну
Ұйымдастыру.
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін.Оқушыларды стикерге жазылған сөздер бойынша топтастырамын.
Топ ережесін еске түсіремін.
«Миға шабуыл»
Биквадрат теңдеудің анықтамасы бойынша жаңа айнымалы енгізу әдісін қайталауға арналған диалог. Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.
«Биквадрат»,«Виет»,
«Толымсыз», «Рационал» теңдеулері бойынша төрт топқа бөлінеді.
Биквадрат теңдеу, Виет теоремасын, толымсыз квадрат теңдеу, рационал теңдеулерді ажыратады, әр топ бір –біріне сұрақ қояды. «ұшақ» әдісін қолданады. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.
Таратпа қағаздар
Сабақтың ортасы
Қолдану
9 мин
Проблемалық тапсырма
«Биквадрат теңдеу», «жаңа айнымалы енгізу әдісі», «алгоритм», «ax4 +bx2 +c = 0» жазылған сөздерді экраннан көрсету.
(тақырыпты анықтау)

Семантикалық қарта
(жұппен жұмыс)
Тақырып төңірегінде оқушылардың қабілеттеріне сай «Автобус аялдамасы» әдісі бойынша (әр топтың алдына сұрақ жазылған парақ) тапсырма беру.
(Топтық жұмыс)
Экранда жазылған
«жаңа айнымалы енгізу әдісі», «алгоритм»,
«ax4 +bx2 +c = 0»
x2 =z, D>0, D=0, D<0
терминдер арқылы тақырыпты өздері анықтайды.
Талқылайды, талдайды, картаны толтырады, нәтижені интерактивті тақтаға жазып, қорғайды.
Сұрақтар тақырып төңірегінде болады, әр топ тапсырма мен сұрақтарды орындап келесі топқа береді, олар тексереді, бағасын қояды.

Критериалды бағалау
Әр тапсырмаға 1 балдан
қойылып отырады.
Әр топ бір –бірін бағалайды
Толық емес – 1
Жартылай -2
Толық -3
АКТ
Флипчарт
Таратпа қағаздар
Таратпа қағаз
Флипчарт
Сергіту сәті 2 мин. Сурет бойынша сандық мақал –мәтелді табу (слайд)АКТ
 
Сабақтың аяқталуы
Жинақтау

19 мин
Бағалау
5 мин Деңгейлік тапсырма
(жеке жұмыс)
Тұжырымдамалық карта
Тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін « Квадрат теңдеу» тақырыбын кластер арқылы қорғату.
Бағалау парағын толтыруға уақыт беру Тапсырмаларды жеке орындайды
Өз ойлары мен пікірлерін айту
Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап ортаға топтан оқушы шығып, тапсырманы бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты жинақтайды.
Топ басшысының бағалау парағын ескере бағалату. Критериалды бағалау
А-1, В-2, С -3 балл
Әр топ бір –бірін бағалайды
Толық емес – 1
Жартылай -2
Толық -3
Бағалау парағын толтырады Префокарта
Кластер
Бағалау парағы
Кері байланыс
4 минут ББҮ кестесі
Кейінгі тапсырма-лар
1 мин