«Онды? б?лшекті натурал сан?а к?бейту» 5 сынып.


Математика.
Сыныбы: 5 – сынып.
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларда ондық бөлшекті натурал санға көбейту дағдысын
қалыптастыру.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін, өз бетімен жұмыстана білу
дағдысын, шығармашылық қабілетін, тез, дәл есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту.
Оқыту әдісі: СТО технологиясы.
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, карточка, «лото» ойыны өзіндік жұмыс
танымдық тапсырмалар, портрет.
Күтілетін нәтижелер:
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдай алады.
Есеп шығаруда ережені қолдана біледі.
Не арқылы:
Ережені қолдану арқылы.
Есептер шығару арқылы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасу, түгендеу, зейінін сабаққа аудару.
Өткенді қайталау:
А) Ондық бөлшектерді оқу: 0,013; 1,24; 12,008.
Ә) Ондық бөлшектерді қосу, азайту ережелерін тұжырымдау.
І. Қызығушылықты ояту.
Топқа бөлініп, атын таңдау үшін бір бетінде әріп, екінші бетінде тапсырма жазылған карточкалар таратылады.
Есептің жауабына сәйкес кестені толтырса ұлы ғалымдардың аты шығады.
1 – топ. тапсырмасы:2 – топ. тапсырмасы:
Д. 0,25 + 0,46И. 0,35 + 0,8
А. 13,123 + 5,024Г. 2,7075 + 0,93
М. 38,4 + 2,06 778П. 25,189 + 4,029
Х. 0,83 + 1,6079Р. 49,7 – 3,6
Р. 5,607 – 0,193О. 3,508 + 0,275
И. 9,004 + 13,8Ф. 17,5 – 8,005
Е. 47,749 – 0,251А. 0,572 + 49,872
Жауабы: 1 – топ.
18,147 5,414 2,4379 22,804 40,46778 47,498 0,71
2 – топ:
29,218 1,15 9,495 50,444 3,6375 3,783 46,1
Архимед – біздің заманымызға дейінгі 287 – 212 жылдары өмір сүрген әрі философ, әрі физик ғалым.
Пифагор – Біздің заманымызға дейінгі VI ғасырда өмір сүрген ежелгі г. м.
ІІ. Мағынаны тану.
6,17м = 617 см.
2, 81м = 281 см.
9,07м х 46 =907см х 46 =9977см.
9977см = 99,77м.
9,07 х 46 = 99,77 шыққан көбейтінді де берілген ондық бөлшектегі сияқты оң жағынан екі орыннан соң үтірмен айырылған.
Ереже: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін:
Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау
керек.
Ондық бөлшекте үтірден кейін неше цифр тұрса, шыққан нәтижеде сонша цифрды оң жақтан үтірмен айырып бөлу керек.
3,993 х 272 =
0,0013 х 67 =

7 см S = a x b
S = 8,8 см х 7 см = 61,6 см2.
8,8 см
ІІІ. Толғаныс. А) Кітаппен жұмыс.
«Архимед». № 772
1 – 3 № 773
4) 7) 10)
«Пифагор». № 772
4 – 6 № 773
5) 8) 11)
Ә) «Лото» ойыны. Сергіту сәті.
8,9 + 3,14 0,7 х 40 65,1 – 49,08
5,03 – 1,47 9,8 + 32,5 3,6 х 70
Жауаптары:
12,04 28 16,02
3,56 42,3 252
«Лото» ойынының шарты: Қалың картоннан жасалған тіктөртбұрыш 6 торкөзге бөлінген, торкөздерге карточкалардағы мысалдардың жауаптары жазылған. Оқушылар карточкаларды кезекпен алып, онда жазылған мысалдарды шығарады.
Жауабы дұрыс келген карточкамен сол жауап тұрған торкөзді жабады.
Б) Сабақты бекіту. «Өзіндік жұмыс».
1. а) 32,7 ә) 50,4
х 38 х 67

2.а) 30,57 ә) 8,9
х 89 х 3057

3.а) 5,216 ә) 4,185
х 54 х 12

4.а) 0,13 ә) 10,07
х 1007 х 13
Оқушылар өзара тексеру жұмысын жүргізеді:
В) Танымдық тапсырма.
1) 3, 5 2) , 5
+ , 4 0,

4, 187 18, 548
0, 2 4) 6, 6 2, 8 - , 0

1, 447 26, 865
Бағалау парағын толтыру.
Р/с Оқушының
аты - жөні Өткенді қайталау.
Ереже. Топтық жұмыс. № 772
№ 773
«Лото» ойыны. Өзіндік жұмыс. Танымдық тапсырма. Жинаған балы. Баға.
1
2
3
4 Қорытындылау. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін айту.
Үйге тапсырма. §38. № 783, 781.
«Бар ғылымның бастамасы - сан» Пифагор.
Сабақ аяқталды.