Ашы? саба?. ?аза? тілі. Ж?рна? пен жал?ау./2 сынып/


Сабақ Пәні: Қазақ тілі. Күні: 28.01.15.
Сыныбы: 2 А. Барлық оқушы саны: 20.
Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау.
Сілтеме: Қазақ тілі әдістем.нұсқаулық /2 сынып/; Қазақ тілі оқулығы. Авторлары: Ж.Қ.Балтабаева, М.Қ.Солтанғазина, Ф.С.Лекерова.
Әдісі: Топтық, жұптық жұмыстар, СТО, АКТ, ынтымақтастық.
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, электронды оқулық.
Мақсаттары: 1. Жұрнақ пен жалғау туралы білімдерін пысықтау.
2. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге жаттықтыру.
3. Шағын топтар құрамында тиімді түрде жұмыс ұйымдасырып, бір-бірінің пікірлерімен санасуға, топ мүшелерінің барлығын да тақырыпты меңгеруі үшін бір-біріне жәрдемдесуге үйрету.
Күтілетін нәтиже: 1. Жұрнақ пен жалғау туралы білімдері пысықталады.
2. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге, талдауға жаттығады.
3. Сауатты, көркем жазуға және өмірмен байланыстыра оқытуға тәрбиеленеді. Өздігінен жұмыс істеуге үйренеді.
Қолданылған ресурстар: Плакаттар, маркерлер, стикерлер, АҚТ қолдану.
Уақыты Сабақты ұйымдастыру формасы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
4 мин Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, шаттық шеңберін-де тұру.
- Балалар, сабақтың жақсы өтуі сіздерге байланысты.
Оқушыларды түбір сөз бен қосымшалы сөздердің түрлері бойынша топқа бөлу.
Оқушыларды күлегештермен бағалайтыны туралы хабардар ету. Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып: «Апай, сабақтың жақсы өтуіне біз атсалысамыз!»
- Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін!

Топқа бөлініп отырады.
^ ^



Топ ережесін еске түсіреді.
Тыныштық сақтау.
Бірін-бірі тыңдау.
Өз пікірлерін ортаға салу.
Жұппен, топпен біріге жұмыс істеу.
Білу
4 мин
«Серпілген сауалдар» бөлімі. Сұрақ-жауап:
- Түбір дегеніміз не ?
- Сөздің түбірге қосылған бөлігі қалай аталады?
- Жұрнақ дегеніміз не?
- Жалғау дегеніміз не?
- Туынды сөз деген не?
- Қосымшаның түрлерін ата.
- Оқушы сөзін сөз құрамын талда.
- Сөздің мағынасын өзгерте-тін қосымшаны қалай атаймыз? Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Мұғаліммен әрекетке түседі.
Әр топ ұяшықты таңдап, сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауап берген оқушы күлегештермен бағаланып отырады.
Түсіну
7 мин Тақтамен жұмыс.
Жаңа тақырыппен танысу.
Мәтінді түсініп оқып, қосымшалы сөздерді теріп жазып, ажырату.
Кейбір сөздерге жұрнақ та, жалғау да жалғана береді. Жұрнақ бұрын, жалғау жұрнақтан соң жалғанады.
Мысалы, дәрі-гер-мін, тату-лық-қа. Интерактивті тақтадан мәтінді оқып, әр топтан бір-бір оқушы тақтаға орындайды.
Бақыт - әр адамның жеке басы үшін көксеген игілігі. Сол игілікті қажымай, талмай еңбек еткен кісі жинай алады. Оған еркін әрекет көмектеседі. Ал ізгілік халықтың әдет-ғұрпындағы қайырымдық шаралары арқылы жасалады. Сондықтан әр адам бақытты болуы үшін талпынуы керек.
Қолдану
8 мин Өздік жұмыс.
Оқулықпен жұмыс. /2-жат. / 124б./
Туынды сөздерге жалғаулар қосып жазу. Өздері қалаған сөзге сөйлем құрастыру.
- Туынды сөз деген не?
Интерактивті тақта бойынша тексеру.
Жеке/жұптық/ жұмыс барысында туынды сөздерге жалғау жалғап жазу.
Семантикалық карта.
Туынды сөз лер та ді те ке сі
өріс жеңіс батыс суреткер үміткер бірінші 2 мин Сергіту жаттығуы. Оқушыларды сергіту. Балалар билеп, сергиді.
Талдау
8 мин «Мозаиканы құрастыр» ойыны Конвертте жасырынған сөздер мен қосымшалардан сөйлем құрастыр. /5-жат.125б./
І топ. Көжек сөзіне «Бес жол өлең жазу».
ІІ топ. Доп сөзіне «Бес жол өлең жазу».
ІІІ топ. Қақпа сөзін матем.
тәсілмен дыбыстық талдау жасау.
ІҮ топ. Көктем сөзіне фонологиялық талдау жасау.
Әр топ конвертті таңдап, сөйлем құрастырады. Топтар өзара талқылап, өз сөйлемін постерге түсіріп, ортада қорғайды.
Берілген сөздерге талдау жасайды.
Не? Көжек. Доп.
Қандай? Ақ, кішкентай. Ала, домалақ.
Не істейді? Секіреді, жүгіреді, қоректенеді.
Домалайды, шоршиды, серпіледі.
Сөйлем. Көжек анасымен орманда мекендейді.
Доп әртүрлі ойындарда пайдаланылады.
Мәндес сөз. Қоян. Ойыншық.
Жинақтау
7 мин ? Бағалау
2 мин
Күлегештер саны бойынша жеке бағалау. Оқушылар өздері қол жеткізген күлегештер арқылы бағаланады.
Рефлексия
2 мин «Кері байланыс»
Бүгін біз не үйрендік?
Топ ішінде қалай жұмыс жасадыңдар?
Бір-біріне көмектесе алдыңдар ма?
Бүгін сабақта қандай жаттығулар орындадық?
Сабақта қандай қиындықтар болды? Стикер арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
Үйге тапсырма
1 мин /4-жат.125б./ Жұмбақтарды көшіріп жазу. Жұрнақ, жалғау жалғанған сөздерді белгілеу. Тақырыбы: ТопырақМақсаты:Білімділік. Топырақ жайлы және оның құрамы туралы түсінік беру, тәжірибе арқылы көз жеткізу.Дамытушылық. Оқушылардың байқағыштығын, ойлау қабілетін, түсінгенін жеткізе білу қабілетін дамыту.Тәрбиелік. Табиғатты аялауға, ұқыптылыққа, елін, жерін сүюге баулу. Өзіне деген сенімділікке баулу.Сабақтың типі: тәжірибелі, жаңа сабақСабақтың түрі: аралас сабақПәнаралық байланыс: ана тілі, география.Сабақта қолданған әдіс - тәсілдер: Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ - жауап,, венн диаграммасы, топтастыру стратегиясы.Сабақта пайдаланған көрнекіліктер: тәжірибе жасауға қажет заттар, физикалық карта, суреттер, слайдСабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды топтарға бөліп алу.Оқушылардың қолына суреттер беріледі. Сол суреттер бойынша топқа бөлінеді.Туған жер Туған тілім Туған елӘр топ өз топтарына байланысты өлең шумақтар оқиды.Психологиялық дайындық: Әр ертеңгі күнге сенімділікпен қарау қажет, сонда ғана адамның алдына қойған мақсаты мен тілегі орындалады. Ол үшін адам өз бойындағы жақсы қасиеттерін аша білу керек.Яғни, мен ақылдымын.Білімділік деген мен,Күш деген менТабиғатты сүюші менОтанды қорғаушы менСауаттылық деген менЖастық шақ деген менДенсаулық деген менБәрі біздің қолымызда,Үй тапсырмасын тексеру:Судың маңызыҮш топтан үш оқушы шығады.Мәтінді бөлімдерге бөліп мазмұнын айтады.1. Суға байланысты жазған шығармасын, мақал - мәтелді, жұмбақтарын оқыту.2. Судың қасиеттері жайлы, оларды қалай байқауға болатыны туралы жеке - жеке мысалмен дәлелдету арқылы сұрап өту.Өткенді пысықтау.- Қазір балалар, қай жыл мезгілі?- Қыс айларын атайықшы?- Қандай еңбек түрлері атқарылады?Ребус шешуРебусты шешу жауап арқылы жаңа сабақ тақырыбы шығады.Т О П Ы Р А ҚЖаңа сабақ.Ой қозғауБалалар осы топырақ дегеніміз не?Әрбір оқушының ойын тыңдауҚортынды шығару.Мұғалім түсіндіруі:Топырақ дегеніміз - жердің бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабаты.Яғни, топырақ құрамына өсімдіктердің, жан - жануарлардың, қалдықтарының араласуы арқылы пайда болады.Слайд№2Топырақ - құнарлы топырақ, құнарсыз болады екен.Құнарлы топырақ арқылы еліміздің ауыл шаруашылығы өсіп өркендейді.Кітаппен жұмыс.Іштей оқуТоптар бөліп оқидыТәжірибелік жұмысқа дейінгі бөлікті оқыту.Ақ қағазға топырақ салып анықтап қарату.Не көріп тұрғанын, не бар екенін сұрау?- Топырақ құрамын мұнан әрі анықтау үшін тәжірибе жасайық?(Қорытындыны тақтаға іліп отыру)Туған жер тобы1 - тәжірибе. 1 кесек топырақты суға салайық. Не байқадық? Көпіршік шықты?Бұл ауа. Ол қайдан шықты?А У АТуған тілім тобы2 - тәжірибе. 1 уыс топырақты темір қалбырға салып, отқа қыздырып, бетіне шыныны ұстайық?Не көрдік? Шыны бетіндегі су тамшысы.С УТуған ел тобы3 - тәжірибе. Топырақты одан әрі қыздырдық. Көкшіл түтін шығады. Бұл не?Өсімдік қалдық, тамыр жанды.Ш І Р І Н Д І3 Топпен жұмыс4 - тәжірибе. Шіріндісі жанып біткен топырақты салып араластырдық.Лайланған суды тұндырып қойдық.Стақан түбіне құм, бетіне саз шөгеді.Қ Ұ МС А ЗДәптермен жұмыс.Топырақ құрамын жазғызу.Сабақты бекіту.Венн диаграммасы бойыншаСу мен топырақты салыстыру.Қорек көзіТопырақ Тіршілік бесігіЖерКартамен жұмыс:- Балалар қарайықшы, картадан қандай түстерді көруге болады?Жасыл, сары, қоңыр, көк, т. б.Олар нені білдіретінін сұрау.- Бұл біздің жеріміздің кең екенін, алуан түрлілігін, табиғатымыздың әсемдігін көрсетеді.Сол үшін біз осы елімізді, жерімізді қорғап, аялап, сүйіп өтуіміз керек.Құмды сазды, шіріндіні тұрмыста пайдалануды әңгімелеу.(Әр топтан бір оқушы)Бағалау. Өзіндік бағалау.Үйге тапсырма:Шығармашылық тапсырмаКері қайту№ 4  сабақ
      16  мамыр                    2014ж
Сабақтың атауыТаным  шаттығы
СілтемеӨзін-өзі танудан дидиатикалық материалдарЖалпы мақсаты
 
 Таным жолында жеткен өзіндік ізденістерінің жемісін қолдана алу;
Жеке өмірдегі қажеттілігі туралы түсініктерін бекіту;
Міндеттері1.Оқушыларды өз еңбегінің жемісін шаттықпен тани алып, өзгелердің еңбегін бағалай алуға тәрбиелеу;
2. Оқушылардың рухани адамгершілік құндылықтарын дамытуға ықпал ету;
Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері
 
1.Оқушылардың бірін-бірі оқыту арқылы аталған тақырыпты пысықтау.
2.Мұғалім тапсырмаларды орындауға бағыттайды.
3.Оқушылар өз ойларын еркін жеткізуге дағдыланады.
Сабақта туындаған негізгі идеялар 
1.Оқушылардың  адамгершілік құндылықтары туралы алған білімдеріне сүйену.
2. Тапсырмалар беру арқылы оқушыға сауатты жазу, сөйлеу мәнерін, шығармашылықты қалыптастыруға ықпал жасау.
Күтілетін нәтиже
1.Өзін-өзі тану сабағынын маңыздылығын түсіну.
2. Өзінді және өзгелерді жақсы қасиеттерге баулуға дағдыландыру,
3. Өздігінен жұмыс істей білуге үйрету.
Көрнекіліктер
Интерактивті тақта, слайдтар, тапсырмалар, сюжетті сурет, оқулық,  ватман  қағаз.
Сабақтың барысы бойынша мұғалімнің жазбалары           Мұғалімнің іс-әрекеті
 Уақыты
 Оқушының іс-әрекеті
І. Ұйым кезеңі:
1. Шаттық шеңбер
2. Қызығушылықтарын ояту:
 Әңгімелесу
*Өзін-өзі тану сабағының маңыздылығы неде?
*Жақсы адам болу үшін қандай қасиеттер керек?
 
2  мин
 
 
 
 
 
5мин
 
1.Өз елім әнін айту 
2.Оқушылар  өз ойларын еркін жеткізіп,сабақтың маңыздылығын ашады.
ІІ. Негізгі кезең.Смайлик арқылы тоқа бөлу
1)  Топпен  жұмыс:
Әр топқа «Ғажайып бақ» мәтіні таратылады.
1-топ мәтін мазмұнын оқып түсінгендерін ашық жеткізеді.
2-топ  мәтін мазмұнын өмірмен байланыстырады.
 
 
 
 
           
 
 
15 мин
 
 
 
Оқушылар берілген мәтінді оқи отырып, Асан мен Қасеннің адалдығына дәлел келтіреді.Әділ шешім айтқан шәкіртке терең тоқталады.
2-топ Қазіргі уақытта адамгершілік құндылыққа ие адамдардың жасап жатқан игі істеріне тоқталып,өмірмен байланыстыру мыс: елді көгалдандыру,құрылыстар салу, ауылдың тұрмысын көтеру т.б игі істерге  кейбір адамдар демеушілік көрсететінін атап айтады.
 
Сергіту тренингі «Жылы сөз жан жадыратады.»
 
1  мин
 Оқушылар барлығымыз көзімізді жүмып ,ішімізден жанымызға жақын адамдарға тілек тілейміз.
Ойын « Күн көзін бұлттан ашу»
 
Бұлттың тапсырмасын орындасақ күннің көзі ашылады.
2-ші бұлттың тапсырмасы:
Жақсы ақыл кеңес берМысады:Әр күнінді жақсы ойлармен өткіз.
Ұйықтар алдында қайырым жасағыныңды есіңе түсірӘрі қарай өздері жалғастырады.
 
 
  10мин
Оқушылар  топпен жұмыс жасайды.
Мен деген сөзге әркім өзі туралы сұрақтарға жауап беру
Мыс:Жақслық көрсең біреуденМен қандаймын деп ойла,
Жамандық көрсең біреуденМен қандаймын деп ойла.
 
 
 
Интерактивті тақтамен жұмыс
Дәйексөз «Өзін-өзі тану –рухани өркендеудің түп тамыры және адамгершілік құндылықтардың негізі»
Сара Алпысқызы
 
2 мин
Оқушылар берілген дәйексөді оқып мағынасын түсіндіреді.
Ватман қағазға  бүгінгі сабақтан алған әсерлерін түсіріп өзара пікір алмасады.
Күннің бейнесіне өз ойларын салып толтырады.
  
8-мин
Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын талдап  ортада қорғайды.
 
Жүректен жүрекке
 
2 мин
 
Оқушылар өз болашақтарына байланысты стикерге  тілек жазады да шарларға жапсырады.
Абай атындағы орта мектебі
Бастауыш сыныптарда өткен «Көркем жазу» байқауының өтуі туралы
М Ә Л І М Е Т
2014 жылдың 05-06 желтоқсан күндері бастауыш сыныптар арасында «Мен көркем жаза аламын» байқауы өтті. Байқауға 2-4 сынып оқушылары қатысты.
Сыныбы Қатысқан оқушы саны Сынып жетекшісі
2 а
2 ә
2 б
3 а
3 ә
4 а
4 ә 20
20
20
20
18
17
16 Хайруллина Г.
Сисенғалиева А.
Қайырова А.
Даулетбаева Қ.
Бекешева Г.
Бисенова Қ.
Алпысова А.
«Көркем  жазу»  байқауының   ережесі.
1.Байқаудың мақсаттары  мен  міндеттері.
-Оқушылардың  таза, сауатты, көркем  жазу  дағдыларын  қалыптастыру;                
-Оқушылардың  сауаттылығын арттыру, көркем және  әдемі  жазуға  тәрбиелеу;
-Орфографиялық дағдыларының қалыптасуы және пунктуациялық ережелерді  практикалық   түрде  қалай  меңгергенін  тексеру.
 
2.Байқауға   қойылатын   талаптар:                                                                          
-Таза, әдемі  жазу, жазу  жолына  толық  көлбей  жазылуы;
-Әріптердің   дұрыс  таңбалануы;
-Сөздегі   әріптерді  бір-бірімен  дұрыс  қосып  жазу;          
-Жылдам, сауатты  жазу  дағдысы.
Жұмыстарды қазақ тілі мен әдебиет пәндерінің мұғалімдері Сариева А.Л. мен Мұқанова Г.Ж. тексерді.
2 сынып оқушыларына «Ішік», 3 сыныпқа – «Бозторғай», 4 сыныпқа – «Құс – бақтың досы» тақырыптарындағы мәтіндер берілді.
Келесі оқушылардың жазулары байқаудың талаптарына сай деп шешілді:
Оқушы аты-жөні Сыныбы Марапатталуы
Елемес Әли
Жақсылық Зияда
Амантай Венера
Абылайқызы Мадина
Ахмет Азамат
Тлеген Нұртілеу
Асылбекқызы Адина
Айдар Гүлназ
Такенова Дильназ
Олжабаева Айымгүл
Сайлауқызы Айда
Сағындықова Диляра
Серікова Әсемжан
Аралова Аружан
Базарғалиева Айдана 2 А2 А2 А2 Ә
2 Ә
2 Б2 Б3 А3 А3 Ә
3 Ә
4 А4 А4 Ә
4 Ә ІІ
ІІІ
І
ІІ
ІІІ
Абай атындағы орта мектебі
Бастауыш сынып оқушыларының жазба, бақылау жұмыстар дәптерлерін
тексеруі туралы
АНЫҚТАМА
Тексеру мақсаты: Жазба жұмыс дәптерлерінің түгелдігін анықтау, тексеру сапасын байқау.
2011 жылдың 11-12 қарашасында бастауыш сынып оқушыларының жазба, бақылау жұмыстар дәптерлері тексерілді. Тексеру барысында төмендегі жетістіктер мен кемшіліктер анықталды:
Сыныбы Сынып жетекшісі Оқушы
саны Дәптерлер
саны Анықталған жұмыстар
2 а Хайруллина Г. 20 Қаз.т.-20,
матем-20. 2 диктант, 3жазба ж., 2 бақылау ж. орындалған.
2 ә Сисенғалиева А. 20 Қаз.т.-20,
матем-20. 2 диктант, 3жазба ж., 2 бақылау ж. орындалған.
2 б Қайырова А. 20
Қаз.т.-20,
матем-20. 2 диктант, 3жазба ж., 2 бақылау ж. орындалған.
3 а Даулетбаева Қ. 20 Қаз.т.-20,
матем-20. 3 диктант, 3жазба ж., 3 бақылау ж. орындалған.
3 ә Бекешева Г. 18 Қаз.т.-18,
матем-18. 3 диктант, 3жазба ж., 3 бақылау ж. орындалған.
4 а Бисенова Қ. 17 Қаз.т.-17,
матем-17. 2 диктант, 3 жазба ж., 3 бақылау ж. орындалған.
4 ә Алпысова А. 16 Қаз.т.-16,
матем-16. 2 диктант, 3 жазба ж., 3 бақылау ж. орындалған.

2 ә сынып оқушыларының дәптерлері таза, сауатты жазылған. Тексеру сапасы жақсы. 3 ә сыныбында 3 диктант, 3жазба ж., 3 бақылау ж. орындалған. Дәптерлер тексерілгенмен, тексеру сапасы орташа. Оқушылардың жазу сауаттылығын арттыруды қажет етеді. 4 ә сынып оқушылары 2 диктант, 3 жазба жұмысын, 3 бақылау жұмысын орындаған. Оқушылар барлық жазба жұмыстарын түгел орындаған. Дәптерлері таза, уақытында бағаланған. Дегенмен, жазу каллиграфиясын жетілдіруді талап етеді. 4 а сынып оқушылары да 2 диктант, 3 жазба жұмысын, 3 бақылау жұмысын орындаған. Дәптердің сыртық мұқабасын сынып жетекшісі толтырған. Уақытында бағаланып отыр. Жазу каллиграфиясын, таза жазу сауаттылығын жетілдіріп талап етеді. Корректор пайдалануға тыйым салу керек.
Тексеру қорытындысы:
Оқушылардың бақылау дәптерлері таза сақталуы тиіс. Сыртқы мұқабасының сауатты толтыруына назар аудару керек.
Жұмыстардың тексеру сапасы жоғары деңгейде болуы керек. Оқушылардың жазу каллиграфиясын әр сабақта жетілдіруді қажет етеді.
Мектеп директорының
бастауыш сыныптар бойынша
оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасары: Хайруллина Г.С.