Конспект уроку з української мови в 4 класі Слово. Значення слова.

Українська мова
4 клас
Розділ: Слово. Значення слова

Автор:
Богдан Оксана Олексіївна
КЗШ № 78


Тема: Прощальна казка осені
Мета: ознайомити учнів з особливостями осені, з красою художнього слова; створити в уяві дітей картини осені; формувати образне, творче, художнє мислення; розвивати зв’язне мовлення дітей; виховувати почуття любові до природи рідного краю, бажання оберігати та примножувати її.
Обладнання: Конституція України (с. 76 – ілюстрація), малюнки – символи мистецтва, поезії, музики, живопису, малюнки дітей на тему «Осінь», В.Едигей «Вчись читати, малюк», пісня «Осінь», таблички-написи із зупинками, коровай, кольоровий плакат «Прощальна казка осені», ілюстрації з теми, виготовлені дітьми осінні листочки клена, малюнок-плакат оголеного дерева, малюнок Осені-дівчини, плакат-текст.
Тип уроку: урок-милування
Хід уроку

І. Створення емоційно-сприятливого середовища.
1. Привітання.
– Доброго дня, мої любі діти! Доброго дня вам, шановні гості! Діти, в нас сьогодні на уроці гості. Ви раді гостям? (Оплески: «Ласкаво просимо!»). Привітайтеся з гостями. (Світлої днини!) Прошу сідати.
–Спочатку краса і ніжність (сідають дівчатка), потім мужність, сила (сідають хлопчики).
2. Знайомство.
– Отже, у нас на уроці гості, і ви знаєте, що виховані діти повинні не тільки привітатися, а й (познайомитися). Не забувайте про «чарівні» слова. (Діти знайомляться з гостями).
– Я дуже рада, що ви познайомилися, тому що в дорозі вам потрібна буде допомога гостей. Вони добрі, мудрі порадники, допоможуть вам.
Настрій.
– А зараз мене цікавить, яким є ваш настрій. Подивіться на мене і виразіть його в своїх очах. А тепер доберіть слова для опису настрою? (Відповіді учнів: святковий, чудовий, осінній, прекрасний).
– Як бачимо, не у всіх гарний настрій. Як його можна покращити? (Сказати пошепки товаришу на вушко «чарівне» слово, поділитися чимось, усміхнутися).
Доброта.
– А тепер скажіть відверто: скільки «чарівних» слів ви встигли сказати за сьогоднішній день? (Відповіді дітей)
– А хочете знати, з чого почала сьогоднішній день я? Просто усміхнулася. Адже недарма говорять: «Хто свій день починає з посмішки, того весь день буде супроводжувати успіх». Люди, які усміхаються доброю, відвертою посмішкою, добрі. Давайте і ми спробуємо усміхнутися один одному доброю посмішкою, гостям, гості нам, один одному. Нехай сьогодні у нас на уроці панує ДОБРОТА
ІІ. Визначення маршруту.
Мета: Ознайомлення із завданнями уроку.
– Ну що ж, настрій у всіх чудовий, на уроці панує доброта, взаєморозуміння, отже, я можу спокійно рушати з вами в подорож. Урок буде незвичайний, а святковий, урок-подорож, урок-милування. В підготовці до цього уроку ми з вами провели велику роботу, про яку згадаємо в ході подорожі. Маршрут у нас пролягатиме по зупинках (на дошці таблички-написи):
Тренувальна
Секретна
Задушевна
Лірична
Творча
Музична
Живописна
Практична
Підсумкова
– Багато зупинок? Щоб усі їх пройти, потрібна не лише доброта, а й КМІТЛИВІСТЬ. Нагадую, якщо вам буде важко в дорозі, звертайтеся за допомогою до гостей. Отже, рушаємо в дорогу. Для того, щоб ступити на першу зупинку, ми повинні отримати перепустку. Перепустка – «чарівне» слово.
ІІІ. Подорож визначеним маршрутом.
Зупинка «Тренувальна»
Мета: тренуємо зір, пам’ять, мову.
а) Гімнастика для очей.
б) Тренуємо пам’ять і очі. (Плакат – демонстрація по кілька секунд)
Он повзе мурашка,
Он хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
Не топчи травичку!
В зелені діброва,
В китицях ліщина.
Ой, яка чудова
Наша Україна!
в) Тренуємо мову.
Читаємо скоромовки.
– Залишаємо зупинку Тренувальну. Вважаю, що ми виконали завдання цієї зупинки. Час переходити на наступну.
2. Зупинка «Секретна».
Мета: розкриття теми уроку.
Перепустка: розгадати загадку.
Хто це у гаях блукає,
Золотом все покриває.
Різнобарвну стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості? (Осінь)
– Так, це осінь. Сьогодні ми проведемо урок-милування «Прощальна казка осені» (на дошці оформлений плакат, малюнок Осені-дівчини).
– У природі, так само, як і в країні, є свої закономірності. Нічого не відбувається просто так – літом не жовтіють листочки, а восени не цвітуть дерева, не буває влітку морозу, а взимку спеки. Кожна пора року, її період по-своєму привабливий. Є чим помилуватися, побачити щось цікаве, красиве. Ми спробуємо знайти незвичайні картини природи і в таку пору, як осінь.
Ось непомітно ми з вами ступили на наступну зупинку.
Зупинка «Задушевна».
Мета: вчити помічати цікаве в природі, висловлювати чітко, правильно свої думки.
Перепустка: епітети до слова «осінь».
– Хто продовжить мою розмову про осінь? Пригадайте нашу екскурсію до парку, дорогу сьогодні до школи. Ви зустрічалися з осінню? Що помітили цікавого? Розкажіть, вживаючи засоби художньої виразності. (Відповіді дітей)
(Листочки танцювали вальс. Дерева сумували, вітер кидався каштанами. Осінь плакала)
– Думаю, що ви добре виконали завдання і цієї зупинки, і нам час рушати на наступну.
Зупинка «Лірична».
Мета: повторення про засоби художньої виразності. Перевірка домашнього завдання.
Перепустка: загадка про осінь, яку приготували діти. (Малюнок-символ).
– Осінь – чудова пора року. Осінь – надвечір’я року. Про осінь пишуть письменники, складають вірші поети, пишуть музику композитори, малюють картини художники.
– Перевіримо ваші знання і уважність. Осінь приготувала вірш, багатий на засоби художньої виразності. Ви повинні зрозуміти зміст і спіймати «крилаті» слова (епітети, метафори, порівняння).

Золотокоса осінь володаркою стала,
Укрила рідну землю багряним покривалом.
Синочок її менший – це Вересень вродливий,
Зробив жовтеньку фарбу і на дерева вилив.
А син середній – Жовтень і добрий, і сміливий,
Він золотом мережив – красу не змили зливи.
Син Листопад – найстарший, чудовий і кмітливий,
Зібрав опале листя і виплів гарний килим.
Зробили всю роботу, пора відпочивати,
Сім’я разом зібралась, щоб зиму зустрічати.
Які засоби художньої виразності ви помітили?
– А які ви приготували подарунки королеві Осені на цю зупинку? (Діти розповідають, читають вірші, прислів’я, загадки про осінь, оформлені на листках, поміщають на дошку).
– Діти, ви дуже гарно попрацювали на цій зупинці. Нас чекає наступна.
Зупинка «Творча»
Мета: удосконалення роботи з анаграмами, вміння підбирати риму.
Перепустка: прислів’я про осінь, тлумачення його.
Робота з анаграмами.
– Осінній вітер, який зірвався раптом, не лише роздягнув дерева, порозкидав листя, але і порозкидав букви в словах. Допоможемо буквам знайти своє місце?
(В. Едигей «Вчись читати, малюнок» с.50 . Текст «Осінь»)
Добір рими.
– Станемо і ми на хвилинку поетами та допоможемо відновити риму, яка відлетіла, напевне, разом із перелітними птахами. Готові?
Одного кольору земля і мокре небо
Просвітку поміж хмарами нема.
Все сіре-сіре, ніби так і (треба),
Це пізня осінь, та ще не (зима).
Ще сон холодний не стулив повіки,
Зітхає вітер в голому гіллі.
Набрякли сумом потемнілі (ріки),
Сон горнеться до чорної (землі).
Ось-ось земля і затвердіє,
І спочиватиме так міцно до весни.
А поки що осінній дощик (сіє),
Гіллям хитають голі (ясени).
Застигло все в якімсь чеканні дива,
Щось має бути, але ще нема.
Та скоро прийде біла і ( красива),
Морозна й сніжна, чарівна (зима).
Час залишати нам цю зупинку і поспішати на наступну.

Зупинка «Музична».
Мета: відпочинок, виховання естетичних почуттів, почуття прекрасного.
– Я знаю, що сюрпризом для Осені буде підготовлена вами пісня, яка так і називається «Осінь». (Діти виконують пісню «Осінь»)
– Яку пору року оспівано в пісні? Хто створив цей твір? (Поет і композитор). Який характер музики?
– Відпочили? Думаю, що Осінь вдячна вам за подарунок, поспішаймо далі. Осінь запрошує нас на наступну зупинку.
Зупинка «Живописна».
Мета: перевірити домашнє завдання: малюнки про осінь.
Перепустка: антоніми до словосполучень: осінь плаче – , осінь добра – .
– Готуючись до уроку, ви підготували Осені не лише загадки, вірші, прислів’я, а й малюнки (виставка на дошці).
– Дамо заголовок нашій виставці.
– Які фарби ви використали, кольори?
– Чи не помітили ви, що серед ваших малюнків заблукали речення? Деякі я помітила. Ось вони на дошці і на ваших партах (текст).
Легкі чорні хмари пливли по небу.
Лагідний вітер гойдав віти дерев.
Настала тепла рання осінь.

– Який період осені зображений? (Період ранньої осені). Попрацюйте в парах, з гостями і перебудуйте текст так, щоб вийшла інша картина (пізньої осені). Що для цього треба зробити? (Вжити антоніми).
Важкі чорні хмари пливли по небу.
Сердитий вітер гойдав віти дерев.
Настала холодна пізня осінь.
– Який останній місяць осені? (Листопад).
– Чому він має таку назву?
– Пригадайте, ми спостерігали за листям у парку. Як можна назвати його дії? (Шептало, танцювало, плакало, сумувало).
– Зараз ми створимо картину падолисту, перейшовши на наступну зупинку.
Зупинка «Практична».
Мета: відгадати загадки, постеливши килим біля дерева.
Перепустка: вірш про осінь. (На дошці малюнок-плакат оголеного клена, на столі листочки, виготовлені дітьми).
– Яке дерево ви бачите? Так, ми не можемо його пізнати, бо воно без одягу. Його роздягла осінь. Але з його одягу вона простелила різнобарвний килим. Попросіть у гостей допомоги і ви обов’язково разом зможете відтворити це диво природи. Але для цього потрібно відгадати загадку, а потім взяти листочки і постелити їх біля дерева.
Загадки
Огляда суворо скоса
Степи, ліси, села, міста.
Розпустила сиві коси,
А їх буря запліта. (Осінь )

Хто листочки обриває
І травичку накриває?
Чи маленький горобець,
Чи холодний ? ( Вітерець).

Хто це малюків лякає
І гуляти не пускає,
Парасолькою новою
Накриває з головою? (Дощ )
У садочку клени
Всі були зелені.
Подивіться, що це з ними?
Хто зробив їх золотими? ( Осінь)

То шерехне, то хрусне, то трісне
Килимок під ногами барвистий. (Опале листя)

Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць (Жовтень)

Без пензлика і олівця
Розфарбувала деревця. (Осінь)

Крапле з неба, дахів, стріх
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)

Горя не знаємо,
А гірко плачемо. (Дощові хмари)

Уже скінчилась Осені робота
І дням її також скінчився лік.
Вона прощається із нами усіма,
У білій шубі йде до нас (Зима)

– Прощаємося ми із зупинкою ПРАКТИЧНОЮ. Ви вмієте відгадувати загадки. Погляньте, який чудовий килим ви утворили разом із гостями біля нашого клена з його одягу. Закінчується наша подорож, ми ступаємо на останню зупинку.

Зупинка «Підсумкова».
Мета: підсумок уроку.
– Подумайте разом з гостями і скажіть, на що схожа прощальна казка Осені? (Відповіді дітей).
– Так, діти, вона схожа на колискову, під яку засинає природа. Наша матінка-земля також засинає під барвистим килимом листя, який їй подарувала Осінь. Хто допоміг нам потрапити в Королівство Осені і побачити всю красу осінньої природи? (Поет, композитор, художник. Малюнки-символи).
– Чим користувався, що використовував кожен з них? Чому навіть восени така красива природа? Хто створив її? Що слід робити, щоб вона не зникла, а завжди лишалася такою? (Відповіді дітей)
– Так, діти, природу треба берегти і примножувати. Про це записано в Основному Законі – Конституції України. (Ілюстрація до ст.76 Конституції України).
– Урок закінчується, на жаль, але не закінчується наше спілкування з природою. Дякую всім за допомогу. Подякуйте гостям. Нехай ніколи у ваших серцях не згасне вогник щедрості і доброти! Будьте здорові!
– Діти, що ми говоримо гостям на прощання? (Будьте здорові! Приходьте ще!)















13PAGE 15


13PAGE 14715




15