Урок біології 9 клас Значення дихання. Будова і функції органів дихання


Урок біології 9 клас
Значення дихання. Будова і функції органів дихання
Мета уроку: сформувати в учнів знання про значення дихання як процесу, необхідного для життєдіяльності організму людини, ускладнення в будові органів дихання хордових тварин;
розвивати критичне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, обґрунтовувати взаємозв’язок будови і функції;
виховувати уважність, допитливість, здійснювати гігієнічне виховання.
Очікувані результати: учні називають функції органів дихання; учні розпізнають органи дихання на малюнках; учні характеризують процеси дихання, будову і функції органів дихання, відмінності легеневого і тканинного дихання.
Обладнання: таблиці: «Органи дихання», муляжі легень і гортані, підручник
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми: Інформаційно-рецептивний, репродуктивний, проблемно-пошуковий, візуальний, релаксопедичний
Структура уроку
Організаційний момент………………………….1хв.
Мотивація навчальної діяльності………………1хв
Актуалізація опорних знань…………………….5хв
Засвоєння нового матеріалу……………………30хв
Узагальнення матеріалу…………………………5хв
Підсумок уроку……………………………………2хв
Домашнє завдання…………………………………1хв
Хід уроку
1.Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2.Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
У народі кажуть: «Потрібен як повітря», маючи на увазі те, без чого не можна прожити. Справді, людина витримує без їжі кілька десятків днів, без води — кілька днів, а без повітря — лише 5 хвилин!
Послухайте пораду лікаря хворому з роману М. Павленка «Щастя»: «Ваша хвороба вимагає простих ліків — повітря. Побільше його — і наяву, й уві сні. Навчіться дихати. Звикайте ставитися до повітря, як до їжі, пережовуйте його носовою порожниною, куштуйте, пробуйте на запах, насолоджуйтесь ним, як гурман...»
Виконуйте ці поради, використовуючи знання про дихальну систему, які ви отримаєте на сьогоднішньому уроці.
Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.
3.Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда
Пригадайте з курсу зоології:
1.Що таке дихання?
2.Чи всі організми дихають?
3.Які функції дихальної системи?
4.Які органи дихання тварин ви знаєте?
4.Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1.Значення дихання. (Розповідь учителя, бесіда, складання опорної схеми та конспекту.)
2.Будова і функції органів верхніх дихальних шляхів. (Розповідь учителя, пошукова робота з підручником, повідомлення учня, складання опорної схеми.)
1.Значення дихання.
Розповідь учителя
Життєдіяльність організму пов’язана з постійним витрачанням енергії, яка йде на роботу різних органів і на зігрівання тіла. Енергія звільняється при розпаді білків, жирів і вуглеводів. Цей розпад супроводжується окисленням, при якому складні молекули органічних речовин приєднують кисень і розщеплюються.
Без енергії й кисню, який бере участь у її звільненні, не відбувається жодного життєвого процесу. Отже, від діяльності органів дихання залежить робота всіх органів тіла.
Запитання вчителя
•Які процеси характерні для дихання?
(Учитель узагальнює та коригує відповіді учнів.)
Складання опорного конспекту
Дихання характеризують такі процеси:
1.Вентиляція легенів (обмін повітря між зовнішнім середовищем і альвеолами легень).
2.Дифузія газів у легенях (обмін газів між кров’ю та альвеолярним повітрям).
3.Транспортування газів кров’ю.
4.Дифузія газів у тканинах (обмін газів між кров’ю та тканинами).
5.Використання кисню клітинами й виділення ними вуглекислого газу.
Розповідь учителя
Цілісний процес дихання умовно поділяють на зовнішнє дихання і внутрішнє дихання.
•Як ви гадаєте, які з процесів, що характеризують дихання, належать до зовнішнього дихання, а які — до внутрішнього?
Учитель узагальнює та коригує відповіді учнів.
Складання опорної схеми
-144684207806Дихання — це сукупність процесів (зовнішнього дихання, транспорту газів кров’ю й внутрішнього дихання), спрямованих на забезпечення всіх клітин організму киснем і видалення вуглекислого газу
00Дихання — це сукупність процесів (зовнішнього дихання, транспорту газів кров’ю й внутрішнього дихання), спрямованих на забезпечення всіх клітин організму киснем і видалення вуглекислого газу
2305685210185Зовнішнє дихання00Зовнішнє дихання450334019508Обмін киснем і вуглекислим газом між організмом у зовнішнім середовищі (за допомогою органів дихання)
00Обмін киснем і вуглекислим газом між організмом у зовнішнім середовищі (за допомогою органів дихання)

202802917653000
3997960-635000
2326318100965Транспорт газів кров’ю
00Транспорт газів кров’ю

20396046731000
233229919283Внутрішнє (клітинне, тканинне) дихання00Внутрішнє (клітинне, тканинне) дихання4511972207500Використання кисню клітинами тіла для окисних процесів із виділенням енергії00Використання кисню клітинами тіла для окисних процесів із виділенням енергії
20275553302000
39949949144000
Проблемне питання
Римський лікар Клавдій Гален (129–201 н. е.) вважав, що дихання виконує три функції:
•Підтримує вогонь, який виникає в серці.
•Забезпечує надходження повітря в кров.
•Виділяє продукти горіння від полум’я в серці.
Ви згодні з Галеном? (Обговорення питання.)
Запитання до учнів
•Які функції виконує дихальна система?
Очікувані відповіді учнів
Функції дихальної системи:
•здійснює газообмін між організмом і зовнішнім середовищем;
•є важливим чинником теплорегуляції;
•виконує функцію виділення (наприклад вода, вуглекислий газ, бактерії);
•елементи системи зумовлюють нюх і утворюють голосовий апарат.
Формулювання висновку
Дихання, як і кровообіг, надзвичайно важливе для забезпечення гомеостазу організму. Порушення дихання призводить не тільки до зміни газового складу внутрішнього середовища організму, а й до глибоких змін у всіх реакціях обміну, у всіх процесах життєдіяльності.
2.Будова та функції органів верхніх дихальних шляхів.
Пригадайте.
•Які органи входили до дихальної системи ссавців? (Обговорення відповіді.)
Розповідь учителя з демонстрацією та поетапним складанням опорної схеми
Дихальна система людини, як і ссавців, складається з повітроносних шляхів та легенів.

2382504150495Дихальна система
00Дихальна система

338899523749000137610124144500
54300643927Повітроносні шляхи
00Повітроносні шляхи
472063844145Легені00Легені
10725151409700041656014097000
-98425240665Верхні
00Верхні
1751933167640Нижні
00Нижні

178498520764500115795020192200
178435016446500-309880140970носова порожнина
00носова порожнина
83820024003000223393030480гортань
00гортань
2233930365125трахея
00трахея
2233930785495бронхи
00бронхи
192913091948000
-277495244475носоглотка
00носоглотка
18571422808500
88011014351000
88455526670000-234950120650глотка
00глотка

ФізкультхвилинкаФілін. Учням пропонується закрити очі і тримати їх закритими 3–4 секунди. Широко розкрити очі, дивитися на дальні предмети і не моргати протягом 5–6 секунд.
Далеко – близько. Вправа проводиться вчителем, який називає спочатку предмет, котрий розташований далеко, а через 2–3 секунди – предмет, розташований близько. Учням необхідно швидко відшукати предмети, які називає викладач.
Розповідь учителяПовітря при вдиху заходить до носової порожнини. Носова порожнина ділиться хрящовою перегородкою на дві половини — праву та ліву. На перегородці розташовуються три носові раковини, які утворюють носові ходи: верхній, середній і нижній. Стінки порожнини носа вкриті слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. У носовій порожнині повітря зігрівається, очищується, зволожується, знезаражується
Пошукова робота в групах
Завдання групам
1 група — Які особливості будови носової порожнини сприяють зігріванню повітря?
2 група — Які особливості будови носової порожнини сприяють очищенню повітря?
3 група — Які особливості будови носової порожнини сприяють зволоженню повітря?
4 група — Які особливості будови носової порожнини сприяють знезараженню повітря?
Очікувані відповіді учнів
Війки миготливого епітелію, рухаючись різко та швидко в напрямку ніздрів і повільно й плавно в напрямку легень, затримують і виводять назовні пил та мікроорганізми, які осідають на слиз оболонки. Залози слизової оболонки виділяють слиз, який зволожує стінки порожнини й знижує життєздатність бактерій, що потрапляють із повітря.
Слизова оболонка має густу сітку кровоносних судин і капілярів. Кров, що тече по цих судинах, зігріває або охолоджує повітря, яке людина вдихає.
Формулювання висновку
Таким чином, повітря, яке надходить у легені через носову порожнину, очищується, зігрівається та знезаражується. Це не відбувається при диханні через ротову порожнину.
Розповідь учителя
У слизовій оболонці верхньої носової раковини й верхнього відділу перегородки носа розміщені спеціальні нюхові клітини (рецептори), які утворюють периферичну частину нюхового аналізатора (органа нюху).
Поруч із нюховою порожниною розташовані чотири повітроносні придаткові пазухи носа. Найбільшими з них є гайморові (містяться у верхніх щелепах) та лобна (у центрі лоба). Пазухи з’єднуються каналами з порожниною носа.
З порожнини носа повітря надходить у носоглотку. У ній містяться скупчення лімфатичних мигдаликів, які в разі запалення можуть збільшуватись і перетворюватися на аденоїди — розростання білястого кольору.
Повідомлення учня
Аденоїди
Аденоїди — це надмірне збільшення носоглоткової мигдалини. Найчастіше аденоїди зустрічаються в дітей у дошкільному віці. Після 10 років аденоїдна тканина зазвичай піддається зворотному розвитку, у зв’язку із чим у дорослих вони бувають украй рідко. До причин, що сприяють розвитку даної хвороби, належать: запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, інфекційні захворювання (кір, скарлатина, дифтерія, грип), при яких відбувається поразка слизової оболонки порожнини носа й мигдалин, що призводить до порушення носового дихання.
Основною ознакою аденоїдів є тривала скутість носового дихання. Одночасно мають місце рясні виділення з носа, що стікають у носоглотку. Хворі діти сплять із відкритим ротом, хропуть. Вони мляві, апатичні, їх непокоять головні болі. Слух у них часто понижений. При повному припиненні носового дихання дитина дихає ротом. Рот у неї постійно відкритий, нижня щелепа відвисає, згладжуються носо-губні складки, унаслідок чого обличчя набуває характерного виразу. При тривалому порушенні носового дихання змінюється склад крові, знижується кількість еритроцитів і гемоглобіну, збільшується кількість лейкоцитів, порушується функція нирок і шлунково-кишкового тракту, порушується обмін речовин, виявляються гормональні порушення. Усе це впливає на нервову систему дитини.
Розповідь учителя
З носоглотки повітря потрапляє в глотку, у якій перехрещуються дихальні й травні шляхи. Від глотки починаються дві трубки: дихальна — гортань, та травна — стравохід, розміщений позаду гортані.
5.Узагальнення і закріплення знань
5.1. Тестові завдання на встановлення однієї правильної відповіді:
1.Укажіть, який процес називається внутрішнім диханням:
Авентиляція легенів
Бдифузія газів у легенях
Вдифузія газів у тканинах
Гокиснювальні процеси в клітинах
2.Зазначте, при подразненні якої ділянки дихальних шляхів виникає чхання:
Аносової порожнини
Бглотки
Вротової порожнини
Ггортані
3.Укажіть, який процес називається зовнішнім диханням:
Авентиляція легенів
Бдифузія газів у легенях
Вдифузія газів у тканинах
Гокиснювальні процеси в клітинах
4.До верхніх дихальних шляхів належать:
Аносова порожнина, трахея, легені
Бносова порожнина, носоглотка, глотка
Вносова порожнина, бронхи, трахея
Ггортань, трахея, бронхи
5.До нижніх дихальних шляхів належать:
Аносова порожнина, трахея, легені
Бносова порожнина, носоглотка, глотка
Вносова порожнина, бронхи, трахея
Ггортань, трахея, бронхи
6.Носова порожнина виконує функції:
А зігрівання, очищення, зволоження, знезараження повітря
Бзігрівання, очищення, зволоження, газообміну повітря
Взігрівання, збагачення, зволоження повітря
Гзігрівання, очищення, окиснення повітря
5.2. «Творча лабораторія» (робота у творчих групах).
Кожен учень знає, що гігієнічніше дихати через ніс. А в яких випадках краще дихати через рот?
Чому в 1846 році на судні «Мері Сомс» загинув батальйон вояків, який сховався під час шторму в трюмі, хоча судно залишилось цілком неушкодженим?
5.3. «Цікаві питання».
•Чому, на вашу думку, ніс людини має дві ніздрі, а не одну велику?
(Наявність парних органів у тварин і людини зумовлена двобічною симетрією їхнього тіла, а наявність двох ніздрів у людини — функціями носової порожнини.)
6.Підбиття підсумків уроку
«Мозковий штурм».
•«Життя — це горіння». Ці слова належать відомим французьким ученим ХVІІ ст. А. Лавуазьє та П. Лапласу. Поясніть, як ви розумієте вислів. Чи стосується він перебігу процесів життєдіяльності?
(І горіння, і дихання відбуваються за участю кисню, але горіння відбувається швидко й до кінцевих продуктів, а дихання повільніше, через проміжні стадії. Енергія, що виділяється, може використовуватися для перебігу процесів життєдіяльності, утворення АТФ, терморегуляції тощо.)
7.Домашнє завдання
Індивідуальні та творчі завдання.
Підготувати цікаві факти про голосовий апарат людини.