Урок з природознавства на тему Охорона рослин

Охорона рослин
Я і Україна
(природознавство)
3 клас
Мета: розширювати знання учнів про призначення і користь рослин; вчити дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з природою, формувати нетерпиме ставлення до людей, які завдають шкоди живій природі; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, спостережливість; формувати екологічну культуру; виховувати розумне, бережливе ставлення до природи, бажання охороняти навколишнє середовище.
Обладнання: малюнки із зображенням рослин, які занесені до Червоної книги України, рослин, які потребують охорони; малюнок планети Земля; оповідання В.О.Сухомлинського «Зрубали вербу»
Хід уроку

І.Організація класу.
Усміхніться всім навколо:
небу, сонцю, добрим людям,
І тоді обов’язково
Наш урок цікавим буде.
Девіз нашого уроку:
Збережемо природу Землі!
ІІ.Перевірка домашнього завдання.
1.Фронтальне опитування
- Що називають довкіллям живого організму?
- Що є довкіллям для рослин?
- Чи однаковими є умови рослин на Землі?
- Завдяки яким ознакам рослини пристосувалися до різних умов життя?
2.Вправа «Незакінчене речення»
«Необхідні умови для життя рослин – це ...
«Рослини захищаються від знищення завдяки ...
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Вправа «Мікрофон»
- А від кого захищаються рослини?
- А чи завжди рослини можуть захистити себе?
Вчитель. Щоб зберегти всю красу і різноманітність рідної природи, ми повинні оберігати все живе, що нас оточує, не завдавати шкоди природі, піклуватися про неї.
Ось про це ми і будемо говорити сьогодні на уроці.
ІV.Актуалізація опорних знань.
1.Складання «Павутинки»
- Що дають рослини людям і чому їх потрібно оберігати?
РОСЛИНИ

(очищують і збагачують повітря киснем; дають їжу; лікують; використовують у будівництві; матеріал для виготовлення паперу, меблів; дарують красу, затінок у спеку; зберігають вологу; є домівкою для тварин тощо)
2.Проблемне запитання.
- А хто більше за всіх загрожує природі?
- Як саме?
- Сумно це визнавати, але людина може бути не тільки другом, а й ворогом природі.
3.Словникова скарбничка.
Екологія – наука про збереження природи;
Екологи – це люди, які захищають природу і оберігають все, що росте і всіх, хто живе в природі.
Заповідник – територія, де зберігаються об’єкти природи;
Червона книга
V.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Навесні у лісах з’являються ранньоквітучі рослини: проліски, підсніжники, конвалії, сон-трава та інші. (показ ілюстрацій)
- Чи зустрічали ви ці рослини у природі?
- Чи принесли додому букетик таких квітів?
Вони першими зацвітають, гарно квітнуть і мають лікарські властивості. Тому такі рослини люди бездумно зривають. Кількість цих рослин з кожним роком меншає в лісах. З часом вони зовсім можуть зникнути.
Крім ранньоквітучих є ще велика кількість рослин, які потребують збереження і охорони. Це вовчі ягоди пахучі, водяний горіх плаваючий, цибуля ведмежа, зозулені черевички та багато інших. (показ ілюстрацій)
- Чому деякі рослини можуть зовсім зникнути?
Найчастіше причиною зменшення чисельності та зникнення рослин у природі є: зривання рослин для букетів, викопування рослин, збирання лікарської сировини, вирубування лісів, випасання худоби, розорювання земель, забруднення повітря.
Отже, охоронці природи, зокрема учні, повинні оберігати рослини, не дозволяти знищувати.
2.Робота з підручником (с.130-131)
а)учні читають текст (самостійно);
б)об’єднуються в групи ( «Підсніжники», «Конвалії», «Фіалки», «Проліски») і обмінюються думками за запитаннями:
- Чому багато дикорослих рослин стали рідкісними? Назвіть відомі вам рідкісні рослини.
- Що роблять для збереження рідкісних рослин у нашій країні?
- Назвіть рослини, які занесені до Червоної книги.
- Що ще створено для охорони природи?
3.Відповіді дітей. (відповідачі з кожної групи)
4.Повідомлення заздалегіть підготовлених учнів.
1 учень
Назва книги – «Червона», бо вона подібна до червоного сигналу світлофора і має викликати у людей тривогу за долю природи: «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною!»
«Червона книга України» - у двох томах. У першому зібрані відомості про всі рослини, а в другому – про тварин, яким загрожує небезпека. Таких в Україні набралося чимало: 541 вид рослин та 382 види тварин. Однак рівень загрози для кожного виявився неоднаковим. Тому всіх їх «зарахували» до різних класів (категорій). Ще й різними кольорами домовилися позначати:
І – «зникаючі» – червоним – їм загрожує найбільша небезпека;
ІІ – «вразливі» - оранжевим;
ІІІ – «рідкісні» - жовтим;
«зниклі» - чорним (тарпан, тур, заєць-біляк);
«відновлені» - зеленим, їм уже не загрожує небезпека зникнення.
2 учень.
Крім «Червоної книги», для збереження живої природи створено заповідники – великі ділянки лісів, полів, луків, степів, озер, на яких забороняється будь-яка діяльність людини, що шкодить природі. Тут не можна вирубувати дерев, орати землю, осушувати водойми, зривати рослини, полювати на тварин. Найбільші та найвідоміші з них: Карпатський, Чорноморський, Поліський, Ялтинський, Асканія Нова та інші. Крім заповідників, люди створюють зоопарки, щоб показати людям рідкісних звірів, птахів, рослин.
3 учень.Декламування вірша про Червону книгу.
В Червону книгу ми занесли
Світ неповторний і чудесний,
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає.
Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні.
І вісник березня – підсніжник?
Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче?
Троянда степу, квітка мрії
Жар – цвітом землю не зігріє?
Ми всі – господарі природи,

· То ж збережемо її вроду!
Фізкультхвилинка
Ми – берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки,
Виправляєм гілочки.
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінців.
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці
Вліво – вправо стовбурці.
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед – назад.
VІ. Закріплення та осмислення знань
1.Слово вчителя.
Зникнуть рослини – загине в світі краса, яку люди оспівували в піснях, віршах. Ми з вами вже читали твори великого педагога В.О.Сухомлинського, який дуже любив природу.
-Згадайте, які оповідання В.Сухомлинського про природу ви читали?
(«Зламана яблунька», «Хлопчик і дзвіночок конвалії», «Ластівка з перебитим крилом»)
2.Робота над оповіданням В.Сухомлинського «Зрубали вербу».
а) Загадка
Заблукала в верболозі
Дні і ночі ронить сльози.
(Верба)
- Діти, а що ви знаєте про вербу?
( В Україні росте 30 видів верби. Вона здавна була у пошані. Чим же прислужилась людям верба? Своєю красою, великою користю, невибагливостю до Грунту і клімату, цілющими властивостями. Верба є природним фільтром усіляких домішок, недаремно люди завжди брали воду для пиття під вербою або опускали гілочку верби у цеберко з водою.)
б) Читання оповідання.
в) Бесіда.
- Яке враження справило на вас це оповідання?
- Який настрій був у вас, коли ви тільки почали читати оповідання?
- Що ви відчували, читаючи далі?
- Як верба поводилась під час цього катування?
(Як людина, коли їй дуже боляче: здригнулась, застогнала)
- А як природа відреагувала на вчинок людини?
- А як ви ставитесь до такої людини, її вчинку?
Вчитель. А щоб ви ніколи не були причиною будь- чиїх сліз завжди пам’ятайте ці рядки:
Я зірвав квітку – і вона загинула.
Я спіймав метелика – і він помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів,
Що торкнутися краси можна тільки серцем.
3.Складання учнями екологічної пам’ятки « Вузлики на пам’ять »
(працюють у групах)
1) Кожна жива травинка, кожний листок виділяє у повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя.
Не топчіть, не зривайте рослини!
2) Найкраща квітка – та, що квітує там, де зросла.
Не губіть її!
3)Для того, щоб згубити молоде дерево – потрібні хвилини, а щоб виростити – роки.
Не ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев , кущів!
4) Викинута консервна банка, скло можуть поранити лісового звіра і призвести до його загибелі. Нагріте сонцем скло може спричинити пожежу.
Не залишай після себе сміття у лісі!
5) Не галасуй у лісі. Краще послухай голоси лісу!
4.Розв’язування проблемних ситуацій.
- Зараз я запропоную вам кілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.
а) Що ти робитимеш, коли на твоїх очах ламатимуть гілки дерев, бігатимуть по клумбах, точитимуть сік з берези?
б) Що ти робитимеш, коли, прийшовши до лісу, побачиш на галявині залишене кимось сміття (порожні пляшки, папірці, консервні банки, недоїдки) ?
VІ. Підсумок
1. Тестування.
1) Чи було б життя на Землі без рослин?
а) Так; б) ні.
2)Що роблять люди для охорони рослин?
а) Вирубують дерева і зривають квіти;
б) насаджують дерева і квіти;
в) створюють заповідники;
г) оберігають ліси від пожеж.
3)Які правила поведінки на природі ти обереш?
а) Зберу оберемки квітів; б) підв’яжу похилене деревце;
в) Зірву ягоди чорниці з гілками.
4) У яку книгу заносять рослини, яких залишилося мало?
а) У Зелену; б) у Червону.
5) Які з цих рослин занесені до Червоної книги?
а) Чорнобривці; б) підсніжник; в) нарцис; г) лілія лісова.
6) Як називають рослини, які мають цілющі властивості?
а) Культурні; б) лікарські; в) дикорослі.
2. Слово вчителя.
- Від природи людина бере все, що їй потрібно для життя. Ось чому до матінки – природи треба ставитися дбайливо, піклуватися про її відтворення, щоб кількість природних багатств не зменшувалась, а навпаки, примножувалась. І від того, як ми будемо ставитися до природи – води, повітря, лісу – буде залежати наше майбутнє. Знищити природу легко, а зберегти – важко. І тому я звертаюся до вас:
Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити.
І мандрувать, любі діти,
Вмій же природу любити,
Кожній стеблинці радіти,
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави...
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
Зрубали вербу
Над ставом росли дві верби. Усе, було, дивляться у воду. Тихого ранку їхнє листячко ні ворухнеться, ні зашепотить. А коли на гілку сідала пташка, воно тремтіло. Верба дивувалася: хто ж це прилетів?
Одного разу прийшов до ставка чоловік із сокирою. Підступив до однієї верби, замахнувся, рубонув.
Полетіли тріски. Здригнулась верба, застогнала. А листочки тривожно й питають один одного: що це він робить?
Упала верба. Занімів ставок, мовчить очерет, закричала тужливо пташка. Сіра хмарина заступила сонце, і стало похмуро.
Лежить зрубана верба. А листочки перешіптуються та вербу питають: - Чого це ми лежимо на землі?
Де цюкала сокира, там виступили сльози. Чисті, прозорі, вони падали на землю.
В.Сухомлинський.


15