Ер е?бекте сыналады (?дебиеттік о?у)


3 сынып Касымканова Н.А
Әдебиеттік оқуСабақтың тақырыбы: Ер еңбекте сыналады. Ж.ЖұмахановСабақтың мақсаты: Мәтін мазмұнын түсініп оқу,мәтіндегі негізгі ойды өздігінен ашу;Мәтін кейіпкерлерін өмірдегі адам қасиеттерімен байланыстыру және салыстыру.- Оқушыларға бағыт - бағдар бере отырып, өздіктерінен жұмыс істеу, ой өрістерін дамыту, өздіктерінен қорытынды шығаруға машықтандыру.- Еңбек сүйгіштікке, шығармашылыққа, салмақтылыққа тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Оқыту әдісі: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту.Сабақтың көрнекілігі: Жекен Жұмақанов, үлестірмелі тапсырмалар, слайд.Сабақтың барысы:І. Қызығушылықты ояту1. Психологиялық дайындық.
топқа бөлу:
Көлік түрлерін таңдайды,
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
а)«Бәйге ойыны:
5 10 15
20 25 30 35
5 Наурыз қандай мейрам?
10 Наурызда қандай тілектер айтылады?
15 Наурыз мерекесі қай күні тойланады?
20 Наурыз мересі неліктен көктемде тойланады?
25 Қош келдің,наурыз мәтінінің авторын білесің бе?
30 Наурыз мейрамындағы басты тағам не?
35 Оның дайындалуы туралы айтып бер.
ІІІ.Ой қозғау:
Қуат алар барша жан,
Дүниеде тең келмес ештеңе оған.
Өмір бойы тер төгіп шыңдалады,
Тынымсыз істерімен барлық адам.
-Бұл өлең мазмұнынан не аңғардыңдар? Не туралы айтылған өлең?
-Еңбек туралы
-Еңбек сөзінің мағынасын ашайық:
іс-әрекет
Еңбек

Күш-қайрат кәсіп

жеміс ерлік
бақыт ақыл-ой
ІҮ.Мағынаны тану:
Ер еңбекте сыналады. Жекен Жұмақанов
Автор туралы мәлімет:Жекен Жұмақанов - жазушы, журналист, мұғалім, қоғам қайраткері. 1935ж. 5 желтоқсанда Шығыс Қазақстан облысында Абай ауданында Жүрекадыр ауылында кедей шаруа отбасында дүниеге келген (1978 ж. дүниеден өткен).1925 жылдан бастап оқу жолына түсті. 1935 ж. Алматыда Қазақ коммунистік журналистер институтына түсіп, айрықша дипломмен бітірді. «Социалистік Қазақстан» газетінің тілшісі болып қызмет атқарады. Ұлы Отан соғысына қатысып, Армия қатарынан 1964 ж. босап, қайтадан әдеби өмірге араласты. «Әлия», «Мен жұмысшымын», «Қаракөз қарындасым» әңгімелерін жазды.2) Мәтінмен жұмыс:
мұғалім мазмұнын түсіндіреді
-Автор орындығы (рольге бөліп оқу)Таныс емес сөздерді сызып отыру тапсырылады
Автор сөзі
Кран сөзі
Жүк машинаның сөзі.
Сөздік жұмыс:1 Алқынып-ұмтылу2 Гүжілдеп-машинаның қиналған дыбысы3 Кекетіп – мұқата-күлкі қылу4 Ойпат-шұңқыр5 Белшеден батқан-батпаққа батуМәтінді талдау:
А тобы:
Бұл оқиға қай жерде болды?
Құрылыс алаңындағы көлік түрлерін ата
Ә тобы:
Жүк машинасы кранды не деп келеке қылды?
Кранның берген жауабы
Б тобы:
Ауа –райында болған құбылыстың әсерінен жүк машинасы қандай қиындыққа тап болды?
Оған не көмекке келді?
В тобы:
Мәтіндегі негізгі ой не? Өмірмен байланыстыр
Ү.Топпен шығармашылық жұмыс.
А тобы:-Мәтінді сахнала
Ә тобы:
Синквейн тәсілі бойынша Құрылыс сөзіне бес жол өлең құрастыр:
1.Не? құрылыс
2.қандай? үлкен, биік
3. не істеді? Салынады,еңбектенеді,жұмыстанады.
4.Құрылыс нағыз еңбек алаңы.
5.Еңбек
Б тобы:
РАФТ құрастыру:
Р-кран
А-аудитория-көліктер
Ф- формула пікір
Т-тақырыбы: Ынтымақ. Достық
Балақай,бұдан былай мақтанба,әркімнің өз өнері ,өз орны бар.Бәріміз де құрылысшының тек көмекшісіміз.Ал бірігіп іс тындырсақ талай нәрсені ынтымақпен тындырамыз.
В тобы:
«Ер еңбекте сыналады» мағынасын ашу. Қысқаша әңгіме жазу.-----------
Сергіту сәті Ән «Еңбекшіл досым-ай»ҮІ.Ой толғаныс:
Шығармашылық тапсырма:
А тобы: Еңбек туралы мақал айту
Ә тобы: Венн диаграммасы
Кранжүк машинаҚұрылысшы ның көмек
шісі ,
көліктер

Күшті,
Еңбекқор,табанды
Сабырлы,қайырымды,орнын біледі,жанашыр,
Мақтаншақ,өзімшіл, шыдамсыз, сөзі көп орнықсыз

Б тобы Көліктер суретін салу:
В тобы: Көлік түрлерінен коллаж жасау
ҮІІ.Қорытынды:
Біз бүгін қандай мәтінмен таныстық, ол мәтінде не жайлы айтылған? Өздерің 1сурақтан дайындаңдар.
Жақсы балалар, Ендеше мына кестеге бүгінгі сабағымыз бойынша стикерлерді жабыстырайық
Маған ұнады
Жасыл көлік
Мен қиналдым
Сары көлік Маған ұнамады
қызыл көлік
VI Үйге тапсырма: мәтінді өздерің қалай жалғастырыр едіңдер,жазып келу
Бағалау; Мадақтау