Презентация: Дауысты, дауыссыз дыбыстар


Мақсаты: а) білімділік: Өткен сабақтармен байланыстыра отырып, сөз жасау, сөйлем құрай білуді меңгерту.Дауыссыз дыбыстарды ажырата білуге қалыптастыру.Өз ойларын еркін айтуға баулу. б) дамытушылық: Жаңа білімді бере отырып,ой өрістерін кеңейту.Нақты тұжырымды сөйлей білуге қалыптастыру,шығармашылық қабілетке баулу. ә) тәрбиелік:Тілді қадірлеп,қастерлеуге,сөз мағынасын дұрыс түсініп,қолдана білуге тәрбиелеу.Жақсы қасиеттерге баулу.. Сабақтың түрі: “Шығармашыл шәкірттер” еліне саяхат сабақСабақтың әдісі: сұрақ жауап, түсіндіру,семантикалық картамен жұмыс, адасқан әріпті табу, жаттығулармен жұмыс жасауСабақтың көрнекілігі: тірек сызба,үлестірме қағаздар ,семантикалық картаСабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңіа) оқушылармен сәлемдесіп,қажетті құрал жабдықтарын сөмкелерінен алғызамын.Ал балалар, балаларБәрің бері қараңдар.Шын көңілмен назар сапОқысаңдар сабақтыСендерден шығар даналар,-деп балаларға үлкен сенім артып,жауапкершілік жүктей отырып,саяхатқа шығамын.1 «Зерделі» шәкірттердің ауылына келіп,үй тапсырмасын тексеремін. Дауыссыз дыбыстардыңтүрлері қатаң и,ф,к,қ,т,с ш,щ,х,ц, ч ұяң б,в,г,ғ,д, ж,з,һ үнді р,л,и, у,м,н,ң Жаңа сабақ. Салдырдан жасалған дауыссыз дыбыстарды қатаң дауыссыздар дейміз.Салдыр мен үннің қатысы арқылы жасалған,бірақ үннен салдыры басым дауыссыз дыбыстарды ұяң дауыссыздар дейміз.Үн мен салдырдың қатысынан жасалып, бірақ салдардан үні басым болатын дауыссыз дыбыстарды үнді дауыссыз дейміз.ІІІ. “Талаптылар” тобы . Жаттығулырмен жұмыс. а п и ш үнді ұяң қатаң езулік еріндік қысаң ашық жіңішке жуан дауысты Екі оқушы тақтаға шығып фонетикалық талдау жасайды(ұстаз,оқушы) Дауысты тілдің,жақтың,ерін мен езудің қатынасына қарай Ортақ қасиеті дыбыс,дыбыстау мүшелері арқылы жасалады. Дауыссыз үн мен салдырдың,айтылу тәсіліне, жасалу жолына қарай. Назарларыңызға рахмет