?ркенні? т?р?згерістері та?ырыбына саба? жоспары (6-сынып)


Сыныбы: ______
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Сабақтың көптүрлілігі және оның түрөзгерістері
Мақсаты: Оқушылар өтілген сабақтың түрлері мен құрылысын меңгергенін жаңа сабақпен байланыстырады,  өркеннің көптүрлілігі: вегетативтік және генеративтік түрлерін ажырата біледі. Жерүстілік және жерастылық, қысқарған және ұзарған өркендердің салыстырмалы түрде түсіндіре біледі. Қыс кезіндегі өсімдік өркендері қандай күйде болатынын сипаттай біледі
Міндеттері:
1.Сабақтың көптүрлілігі туралы жалпы сипаттама беру;
2.өзара пікір алмасуға ықпал ету;
3.оқушылардың бағалай білуіне ықпал ету;
Сабақтың тақырыбы Сабақтың көптүрлілігі және оның түрөзгерістері
Мақсаты Білімділігі –Оқушыларға түрі өзгерген  сабақтар,олардың құрылыс ерекшеліктерітуралы мағлұмат беру.
Тәрбиелілігі – Оқыту барысында оқушыларға түрлі тапсырмалар бере отырып,
олардың ойлау қабілеттерін арттыру.
Дамытушылығы – Оқушыларды өз бетімен жұмыс жасай білуге,алған білімдерініс – жүзінде қолдана білуге тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже Оқушылар түрі өзгерген жер үсті сабақтар мен түрі өзгерген жер асты өркендерге жататын өсімдіктерді таниды. Құрылысын анықтай алады.
Сілтеме6 сыныптың «Биология» оқулығы..
Ресурстар, қолданылатын әдіс-тәсілдер оқулық, плакат, үлестірмелі карточкалар, жеклеме тапсырмалар. СТО, Миға шабуыл, ДЖИКСО әдісі, Блум таксономииясы, RAFT стратегиясы.
Өтілетін уақыты 35 минут
Үйге тапсырма
Параграф 19оқу, қайталау. 70 бет біліміңді тексер тапсырмалары.
Сабақ барысыКезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Қызығушылықты ояту(8мин) Ұйымдастыту
3мин Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысын тексеру, сабаққа дайындықтарын шолып өту. Оқушылардың алдына 4 түрлі түсті жапырақтар таратып беру. Сол бойынша топтарға бөлу.
Топ ережелері таратылып беріледі. Амандасады, сабаққа дайындалады. Әркім таңдап алған жапырақ түстеріне байланысты жанұя тобына жиналады. Топ ережелерімен танысады.
Миға шабуыл.
5мин Сұрақтар:
- Өркен деген не?
- Сабақ дегеніміз не?
- Оның атқаратын қызметі қандай?
- Сабақтың түрлерін ата- Сабақтың ішкі құрылысы қандай қабаттардан тұрады?
- Камбий кабатының рөлі қандай?
- Жылдық шеңбер деген не?
- сабақтың бойлап өсуі деген не? Оқушылар сұрақтарға алма кезек жауап беріп отырады.
(Сұрақтарға жауап берген оқушыларды белгілеп аламын.) Мағынаны тану(20минут) ДЖИК СО стратегиясыӘр жанұя тобына 4 түрлі тапсырмалар беріледі. Әр топтан 4 оқушы 1,2,3,4 деп белгіленеді. Келесі кезекте 1 деп номерленгендер бір топқа, т.с.с.топтасады. 1-ші номерлі тапсырманы бірлесіп талқылайды, жауабын табады.
1-тапсырма.
Түрі өзгерген жер үсті сабақтары Түрін өзгерту себебі Мысалдар
(өсімдік атауы)
1. Тікенектер 2.Шырынды сабақтар 2-ші номерлі тапсырманы 2 деп белгіленген оқушылар бірлесіп талқылайды, жауабын табады.
2-тапсырма.
Тамырсабақ деген не? Тамырсабақтың тамырдан айырмашылығы неде? Не үшін тамырсабақ деп аталған? Тамырсабақтар Тамырсабақты қайда пайдаланады?
жатаған қысқарған шырынды түйнек 3-ші номерлі тапсырманы 3 деп белгіленген оқушылар бірлесіп талқылайды, жауабын табады.
3-тапсырма
1.Мына суретке анықтама бер

2. Картопты отырғызғаннан кейін неге оны түптейді?
3. Картоп жемісі не?
4. Түйнекті неге пайдаланамыз?
4-ші номерлі тапсырманы 4 деп белгіленген оқушылар бірлесіп талқылайды, жауабын табады.
177802254254-тапсырма
*Суретте сандармен не белгіленген?
*Пиязшық туралы мәліметтермен таныс*Пиязшықты өркенге жатқызатын себебі неде?
Талқылап біткен соң әр оқушы жанұя тобына қайтып оралады да, әркім тапсырманы қалай шешкендігі туралы айтып береді.
Тапсырмаларды орындайды, кітаппен жұмыс жасайды, жауапкершілікте болады.
Постер қорғау. Сабақ басында алдарына берілген 4 тапсырма бойынша постер жазып қорғайды.
Постерде болу керек:
-Түрін өзгерткен жер асты өркендері
-Түрін өзгерту себептері
-Оларды өмірде қайда пайдаланамыз? Ой толғаныс
(5 минут)
RAFT стратегиясы қолданылады. Алдымен әркім өздері жазады, оны топтарды оқиды, кейін әр топтан бір оқушы келіп тақтаға шығып оқиды. Әркім өз ойын ашық жазып білдіреді.
Үй тапсырмасыБағалау
2мин 19-параграфты оқу, қайталау. 70-бет, біліміңді тексер тапсырмалары.
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау. Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.