Жай ж?не к?рделі заттар


«Тексерілді»________________
Оқу ісінің меңгерушісі:
Пәні: Химия
Сабақ: Жай және күрделі заттар Мектеп: № 13 А. Навои ЖОМ
Күні:28.09.2016ж. Мұғалімнің есімі: Абдикаюмова Нодира
Сынып: 8-«А», «Б», «В» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: Өткен тақырыпты байланыстыра отырып, өз бетімен жұмыс жасау қабілеттерін қалыптастыру.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Жай және күрделі заттарды ажыратады
Оқушылардың басым бөлігі:
Салыстырмалы молекуляр массаларын біледі
Кейбір оқушыларЖай және күрделі заттардың қасиеттерін зерттейді
Алдыңғы оқу Химиялық элементтер. Олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар
Жоспар1Жоспар
ланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
Кіріспе:8 мин.
Мұғалімнің іс-ірекеті Оқушының іс-әрекеті 1.Периодтық жүйе.
1.«Атом- молекулалалық» ойыныбойынша оқушыларды шеңбер бойына тұрғызамын.Бір- бірімен араласа отырып, ынтымағы жарасқан жылы атмосферасын қалыптастырдым.
2.Оқушыларды топтарға біріктіремін.
3.Үй тапсырмасын сұраймын. «Сұрақтар шеңбері» әдісі бойынша тексеремін. 1.Оқушылар бір-бірлерімен араласып молекула 4 болып жұптасып ,бірігеді.
2.Оқушылар 3 топқа бірігеді.
3.Әр топ периодтық жүйе және ондағы элементтер символын атап өтеді. Негізгі бөлім :28мин.
10 мин
8 мин
2 мин
3 мин5 мин
Жаңа сабақ.
Салыстырмалық атомдық масса. Vl сыныптың физика курсынан масса ұғымы белгілі екенін ескеріп, оларды мынадай сұраққа жауап беруін сұраймыз.
Атомдардың массасын граммен не килограммен өлшеуге бола ма?
Атомдардың массасы өте кіші болғанымен олардың сандық мәні дәлдікпен анықталған. Мысалы ең жеңіл атом атом сутегінің атомдық массасы:
mа (H)=1.66*10-24 г немесе 1,66*10-27кг Оттегінің массасы одан 16 есе ауыр:
mа (O)=2.66*10-23 г немесе 2,66*10-26 кг-ға тең.
Мынадай сандарды пайдалану ыңғайсыз. Сондықтан атомдық массаны өлшеу үшін арнайы өлшем бірлігі, массаның атомдық бірлігі (м.а. б) қолданылады .
Массаның атомдық бірлігі (м.а. б.) бұл көміртегінің 1/12 атомдық массасына тең. Көміртегі атомның массасы:
2,0*10-26г немесе2,0*10-26кг,ал мұның 1/12 бөлігі
20*10-26kг =1.66*10-27кг =1,66*10-24г.
Осы мәндір м.а.б. деп аламыз. Бір атомдық масса бірлігіне тең сандық мәнді салыстырмалы атомдық масса деп анықтама беріледі. Салыстырмалы атомдық масса өлшемсіз шама екенін және оны (индексі ағылшын тілінде relative- “салыстырмалы ” деген мағына береді ).
Мысалы оттегі үшін:
Ar=2.66*10-23 = 16
0.66*10-23
массасының атомдық бірлігімен (м.а.б.) алынған атомдар массасынан салыстырмалы атомдық массаның өлшемсіз шамасын ажырата білу керек.
мысалы; mа (H)=1м.а.б. Аr (H) =1
та (O)=16 м.а.б. Ar (O ) =16
та (S)=32 м.a.б. Ar (S) =32
Демек сутегі атомның массасы көміртегі атомның массасына 1/12 бөлігіне тең екенін, ал оттегі ал оттегі атомның массасы 16 есе, күкірт 32 есе бұл масадан ауыр екенін көрсетеді.

4. Орындалған тапсырманы дұрыстығын тексеремін. 1.Оқушылар өз бетімен және топтасып тапсырмаларды орындайды .
2.Топта талқылайды.
3. Жұмбақтарды шешеді
4.Берілген тапсырмалар бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді.
1. Мыс атомының оттегінен,күкірттен,сутегінен қанша есе ауыр екенін есепте.
2. Неге атомдық массаны салыстырмалы ұғымда айтады? Жауабын математикалық жолмен көрсетіңіз.
3. Магний атомының массасы көміртегі атомының массасынан неше есе артық?
4. Оттегі атомы массасынан салыстырмалы атомдық массасы көп болатын үш элементті (Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі таблицасынан) көрсетіңіз.
5. Қандай мақсатта химияға «салыстырмалы атомдық масса» ұғымы енгізілген?
6. Салыстырмалы молекулалық масса дегеніміз не? Осы анықтаманы айқындайтын формуланы жазыңыз.
7. Салыстырмалы атомдық массалары 8 санынан кем болатын элементтерді атаңыз.
АКТ,
түрлі-түсті қағаз, периодтық жүйе,дәптер
Қорытынды :7 мин. Кері байланыс. Стикермен «Екі жұлдыз, бір тілек »
а) Сабақтың қай кезеңі ұнады?
в) Сабақтың қай кезеңі ұнамады?
2. Үйге тапсырма беру. 1.Оқушылар бүгінгі сабақтың ұнаған кезеңің және ұнамаған кезеңін стикерге түсіреді2.Үй тапсырмасын күнделікке жазады. Стикер
Бағалау : 2 мин 1. Бағалау. «Бағдаршам» арқылы және топтардың қорытынды бағасы арқылы бағаланады.
а)Формативті бағалау.
ә)Суммативті бағалау Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Бағалау парақшасы
Қосымша ақпарат Саралау
Оқушылар топта белсенді қатысадыБағалау
Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей алу және топ ішінде белсенді қатысу қабілеті артады. Пәнаралық байланыс.
Физика, математика
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Пән мұғалімі: ___________________