Конспект урока на тему: Кім?Кімдер?Не?Нелер?


Сабақтың тақырыбы: Кім? Кімдер? Не ? Нелер?Сабақтың мақсаты:а)оқушыларға кім? не? кімдер? нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді меңгерту.ә)ойлау қабілетін арттыру, тілдесім әрекеті арқылы сөздік қорын молайту.
б)оқушыларды сауаттылыққа тәрбиелеуСабақтың көрнекілігі:суреттер т.бСабақтың түрі:аралас.Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу.Сабаққа дайындығын тексеруІІ. Жаңа сабақБалалар мынау кім?- мұғалім кімдер?- оқушыларне?- қой не?- доп нелер?- парталар.Міне , балалар, кім? не ?кімдер? нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың атын білдіретін сөздер.Қазақ тілінде адамға кім?кімдер деген сұрау қойылады. Малға, жансыз заттарға не ? нелер?деген сұрақтар жауап береді.Салыстырайық:Орыс тілінде: Это кто? -баран. Қазақ тілінде:Мынау не?- қой.Мынау нелер?-қойлар Это кто?- собака Мынау не?- ит. Мынау нелер? Мынау иттер
Это что?-ручка Мынау не?-қалам.Мынау нелер?Мынау қаламдар.ІІІ..Кітаппен, дәптермен жұмыс.Күнді, класс жұмысы деп жазу1-тапсырма Кім? Не?Кімдер?Нелер?деген сұраққа жауап беретін сөздерді ажыратыңдар:Аю оқушы тал ұшқыш бүркіт шопан нан тігінші ДашаМысықтар мұғалімдер кітаптар адамдар мектептер2-тапсырма Бұл не? Аңдардың атауларын қайталап ,дәптерлеріне жаздыру
Сергіту жаттығулары. Оқушылар қимыл жасау арқылы бойларын жазады:
Әтеш  ерте оянды,
Жан-жағына қарады.
Шынықтырып денені,
Қанаттарын  тарады.
Қаз  қанатын жайды,
Аққу  мойнын  создыҮйрек  көлге келіп.
Асықпай шомылды.
Ойын: Кім жылдам ?Кім?------------------Кімдер? ---------------Не?------------------- Нелер?Оқушы ,мұғалімдер,кітап,балалар,бала, аналар,дәптер,қаламдар,ата,әжелер, өшіргіш,терезелер,Гриша,оқушылар,сызғыш,кітаптар.V. Қорытындылау:- Бүгін қандай тақырып өттік?- Заттың атын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қойылады екен?- Адамға ше?- Жансыз және жан-жануарларға ше?- Орыс тілінде қалай екен?VІ Үйге: