Б?лінді разядтарыны? бірі н?л болатын жа?дайда?ы к?п та?балы сандарды б?лу


Ашық сабақ Математика 4-сынып Тақырыбы : Бөлінді разядтарының бірі нөл болатын жағдайдағы көп таңбалы сандарды бөлу. Сабақтың мақсаты : 1. Бөлінді разрядтарының бірінде 0 болған жағдайда үш таңбалы сандарға бөлу амалдарын орындау түсіндіріледі. 2. Есте сақтау, ойлау, аңғарымпаздық, жүйелі сөйлеу қабілеттері дамытылады. 3.Сыныптастарын сыйлай білуге, өзге адамның пікірін тыңдай білуге тәрбиеленеді. Сабақтың әдісі: «Сын Тұрғысынан Ойлау»стратегиясы ББҰ сызба әдісі Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың көрнекілігі : Интер тақта, слайдталған толық сабақ жүрісі, геометриялық фигуралардың суреті Сабақтың барысы: І. Қызығушылықты ояту. ІІ. Ұйымдастыру кезеңі : Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан, Математикаға орын берсең басыңнан. Барлық ғылым саған үйір болады, Досың солар табылатын қасыңнан. ІІІ. Үй тапсырмасы: Талдау ,тексеру а)АС-?см СЕ-?см ЕД-?см ДВ-?см ----- 4 кесінді ә) АС-?см СД-?см ДВ-?см ---- 3 кесінді.
ІҮ. Мағынаны ашу Жаңа сабақ. Ерекше түспен берілу себебін түсіндір. 115 710 : 285= 406 Не үшін 0 жазамыз. Себебі екінші толымсыз бөлінгіш 171-ді 285-ке бөлген кезде 0 саны жазылды, өйткені және қалдық 171-дің қасына бөлінгіштегі нөлді түсіреміз. 1710-ды 285-ке бөлеміз. Бастапқыда қалдық 17 болатын.
Бастапқы бекіту. Баяндау әдісі бойынша 150 756 : 739=204 132 184 : 164= 806 283 712:352= 806 81 900 :234 =350 60 032 : 896 = 67 195 780:753= 260 137 712: 456= 302 300 490:995= 302 361 796 : 599= 604 № 3 а) Есепті өз бетінше орындайды. 1-ші машина U 1= ?км/сағ 4км кем 2-ші машина U 2= 50 км/сағ Шешу жоспары: Екінші машинаның жүріп өткен қашықтығын табу. Бірінші машинаның жүріп өткен жолы. Бірінші машинаның жылдамдығы І тәсіл * 1. 10-8= 2сағ 50х2= 100 (км)--- екінші машина жүріп өткен қашықтық. * 2. 100-4= 96 (км) – бірінші машина жүріп өткен жол. *3. 96:2= 48 (км/сағ) –бірінші машинаның жылдамдығы. ІІтәсіл *1. 4:2= 2 (км/сағ)—машиналардың бір-бірінен қашықтау жылдамдығы. *2. 50-2= 48(км) –бірінші машинаның қозғалыс жылдамдығы. № 3 ә) Әр түрлі тәсілмен есепте. Ү.Сергіту сәті. № 4. Жұптық жұмыс а) 24:6= 4(кг) жүзім 840 х 4=3360 (кг) жүзім № 6. Өздік жұмыс. № 7. Фигураларды ата бұл тапсырманы балалар бірге орындайды. ҮІ. Рефлекция Бес жолды өлең құрастыру /Бөлінді/ ҮІІ. Сабақты қорытындылау. /ББҰ/ 1.Бүгінгі бөлу жағдайындағы ерекшелікті жеткіз. 2.Жаңадан не үйрендіңдер? 3.Қандай тапсырмалар сендерге қиындық тудырды? ҮІІІ.Үйге тапсырма № 2,4 (б) Бағалау.
Сактаганова Н.Ы