С?йлемні? біры??ай м?шелері 4 сынып


Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. 54-60–жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Сөйлемнің бірыңғай мүшелері жайлы ұғым: Сөздердің сөйлем ішіндегі грамматикалық байланысы Сөйлемнің дара және күрделі түрлері жайлы білімдерін арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру. Туған жерін қастерлеуге, адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.Үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.Достық қарым-қатынасқа баулу.
Сабақтың типі: Оқушыларға жаңабілім беру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
217170017145Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
00Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
017145Сөйлем мүшелері
00Сөйлем мүшелері

1714500704850017145007048500
2171700123825Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
00Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
56-57−жаттығу.
Сөйлемдерді оқы. Бір сұраққа жауап беретін сөздерді тап.
Олар сөйлемнің қай мүшесімен байланысқанын анықта.
Берілген сөйлемдердегі бір сұраққа жауап беретін сөздерді үлгі бойынша жаз, олардың тыныс белгілеріне назар аудар.
1143000Сөйлемде бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада айтылған сөздерді сөйлемнің бірыңғай мүшелері дейміз. Бірыңғай мүшелер сөйлемдегі бір мүшемен ғана байланысады: Киоскіде газеттер, журналдар, кітаптар, кітапшалар сатылады.
Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына үтір қойылады.
00Сөйлемде бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада айтылған сөздерді сөйлемнің бірыңғай мүшелері дейміз. Бірыңғай мүшелер сөйлемдегі бір мүшемен ғана байланысады: Киоскіде газеттер, журналдар, кітаптар, кітапшалар сатылады.
Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына үтір қойылады.

Өлеңді мәнерлеп оқып, сөйлемнің бірыңғай мүшелерін тап. Оларды неліктен бірыңғай мүшелер дейді?
Бірыңғай мүшелер сөйлемнің қай мүшесімен байланысып тұр.
Сөздік жұмыс: Аптап даярлан
Нұрымен ақ таңның боялған,
Өлкеміз ұйқыдан оянған.
Күтуде асқар тау, сай, орман,
Жорыққа, сапарға даярлан!
Сергіту жаттығуларын орныдау.
58-жаттығу.
Мәтінді көшіріп жаз.
Бірыңғай мүшелерді тап.
Олар сөйлемде қандай мүше болып тұр.
54-55-жаттығулармен жұмыс.
Қосымша жұмыстар.
Сөйлемдерді көшіріп жазып, бірыңғай тұрлаусыз мүшелердің астын ирек сызықпен сыз.
Бірыңғай мүшелер сөйлемнің қай мүшесімен байланысып тұр.
Бірыңғай тұрлаусыз мүшелері бар үш сөйлем жаз.
Ақ, қызыл шарлар жарысып, ақ қанат құстан қалмады. Көлшіктерде, суларда үйрек ұшып, қаз қонған. Балалар сабақтан кейін сыпырғы, күректермен ауланы тазалады.
Досан диктантты таза, сауатты жазды.
Сөйлемдерді көшіріп жазып, бірыңғай мүшелерді тап.
Бірыңғай мүшелердің соңғы сөзіне назар аудар. Сонда не байқадың?
Бидай, арпа, сұлының көгі тез көтеріледі. Түйе, қой, ешкінің жүнінен киім тоқылады. Дүкенде алма, өрік, қауынның қағы сатылады. Қаз. Үйректің балапаны өте нәзік болады.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма:. 59-60−жаттығу.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау