Саба?ты? та?ырыбы: С?йлемні? дара ж?не к?рделі м?шелері ?аза? тілі


Тақырыбы: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
Мақсаты: Cөйлемнің дара және күрделі мүшелері туралы түсінік беру, сөйлем мүшелеріне талдату және оның мағынасы туралы білімін тиянақтау; сөздік қорын, ақыл-ойын, ауызша сөйлеу тілін дамыту; дәптермен, тақтамен жұмыс жасауда ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі:аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, көрнекілік, жаттығу жұмыстары. Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер, тірек сызбалар
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: 33 -жаттығуды тексеру.
ІІІ Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ Жаңа материалмен жұмыс: Жаңа сабақты түсініндіруді кесетедегі сөйлемдерді талдатудан бастауға болады:
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
Дара мүшелерКүрделі мүшелерАйгүл ән айтты.
Ол ақ көйлек киді.
Марат жақсы оқиды. Айгүл ән айтып тұр.
Ол ақ ала көйлек киді.
Марат Нәдірұлы жақсы оқиды.
Кеседегі қарамен жазылған сөйлем мүшелерін өзара салыстыру барысынды оқушылар сөйлем мүшесінің бір сөзден де, екі сөзден де жасалатынын байқайды. Содан өздері тиісті ереже шығарады. а) 35- жаттығуды жоғарыдағы кесте бойынша орындаймыз.
Оқулықпен жұмыс ә) 36-жаттығуда жаңылтпашты жатқа жазып, күрделі мүшені табу
б) сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшелеріне талдау /37/ в) 38- жаттығуда мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі мүше болып тұрғандығын дәлелдеу г) Ешкі туралы сипаттау мәтіннін құру /39/ д) Сергіту жаттығуыҮ.Бекіту:
ҮІ Қорытындылау а) Балалар, бүгін біз не үйрендік? ә) Сөйлемнің дара және күрделі мүшесі туралы не білеміз?
ҮІІ Үйге тапсырма: 40- жаттығу.
ҮІІІ Оқушыларды бағалау