Бастауыш.С?йлемні? бірі??ай м?шелері 3-4 сынып


Күні: 16.11.2016 Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 3 «А»– 4 «А»
Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш Сөйлемнің біріңғай мүшелері
Мақсаты: 1.Оқушыларға баяндауыш туралы мәлімет беру, білімдерін кеңейту.Оны сөйлем ішінен таба білуге мүмкіндік туғызу.
2. Сөйлеу тілін, сөздік қорын, шығармашылық қабілетін дамыту.
3. Оқушыларды өз ана тілін сүюге, құрметтеуге, достыққа тәрбиелеу. 1.Оқушыларға бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада айтылған сөздердің сөйлемнің бірыңғай мүшелері болатынын түсіндіру.
2.оқушылардың танымын кеңейту, өз пікірін айтуға төселдіру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, дәптерге таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.
Түрі: Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, іздендіру, талдау, жүйелеу т.б
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық, суреттер, тірек-сызбалар, үлестірмелі парақша, т.б
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі А) Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру.
Ә) Психологиялық дайындық.
Қазақ тілі – өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл қызың мәңгі сені.
Болашағым, бақытым, дара тілім.
Үй тапсырмасын тексеру 39-жаттығу. 69-бет. Тексеру. Ереже сұрау.
Бастауыш дегеніміз не?
Бастауыш қай сөз табынан жасалады?
Баяндауыш дегеніміз не? 45-жаттығу. 55-бет.тексеру. Ереже сұрау.

Операциялық кезең Ой қозғау
Мысал Дәлел
Біз
табиғатты
қорғаймыз. Дара сөйлем мүшесінен құралған сөйлем
Біз орманды,
көлді, өзенді қорғаймыз. Сөйлемде сөздер бір сұраққа жауап беріп, сөйлемнің бір мүшесімен байланысып тұр.
Мақсат қою кезеңі Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Жаңа сабақ Қызығушылығын ояту. Сөзжұмбақты шеш «баяндауыш»
1.Кім? Кімдер? Не? Нелер?деген сұраққа жауап беретін сөйлем мүшелерін не дейміз? Бастауыш
2.А,о,ұ, ы қандай дауыстыларға жатады? Жуан
3.Әліпбидің соңғы әрпі?я
4.Ас атасы не? Нан
5.Е-қандай дыбыс?дауысты
6.К,қ,п,с,т қандай дауыссыз дыбыстарға жатады? қатаң
7.Қандай да бір оқиғаны баяндап , не істеді ? сұрағына жауап беретін мәтін? Әңгімелеу
8.Бастауыш пен баяндауыш қандай мүшеге жатады? тұрлаулы
9.Қыста киімін тастайды,
Көктемде киіне бастайды. ( ағаш) ( интерактивтік тақтамен жұмыс)
А) Орманда қайың, тал, теректер өседі.
Ә) Орманда ақ қайың, құба тал, көк теректер өседі.
Б) Мәди қояндарға сәбіз бен картоп берді.
Г) Алтайдың қарлы шыңдарында бүркіттер де, ұларлар да мекендейді.
1.Сөйлемдер арқылы ереже шығару.
А) қосымша біріңғай мүшелердің әрқайсысына н/се соңғы сөзіне жалғанады.
Ә) Бірыңғай мүшелер жеке сөзден де, сөз тіркесінен де тұрады.
Б) бірыңғай мүшелер және, пен, бен, мен шылаулары арқылы жазылғанда үтір қойылады.
г)да, де, та, те шылаулары қайталанып келсе, үтір қойылады.
Сергіту сәті « Көңілді күн»
Оқулықпен жұмыс 40-жаттығу. Жаңылтпашты оқып, көшіріп жаз. Әр сөйлемдегі бастауыштың астын-бір, баяндауыштың астын екі рет сыз.
Торғай тоғайды ұнатады.
Тоғай торғайды қуантады. 46- жаттығу. Өлеңді нақышына келтіріп оқу. Бірыңғай мүшелерді тап. (ауызша)
Жау, жау, жаңбыр тағы да,
Дала,тауға көрік бер.
Менің еккен бағымда
Өссін жүзім, өріктер!
Тақтамен жұмыс 42-жаттығу. Мәтінді көшіріп жаз. Баяндауышты тап.
Марс – қызыл планета. Оның беті қызыл түсті тозаң жауып тұрады. Жел тұрған кезде сол тозаң көтеріледі. Біраздан соң қызыл бұлтқа айналады.
43- жаттығу. Жұмбақты көшіріп жазып, шешуін тап. Баяндауыштың астын сыз.
Бұйра тұлымы
Желмен ойнайды,
Қызыл мұрыны
Жерге бойлайды. 1.тапсырма. Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тауып, оларға тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз.
Қазақстан таулары.
Қазақстанда Алтау, Тарбағатай, Сауыр, Жоңғар және Іле Алатауы бар.
2-тапсырма. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Бірыңғай мүшелерді тауып, о лардың бірыңғай мүше екенін дәлелде.
Мысалы: Әркім күрек, сүймен , зембілдерін ала барды.
Күрек, сүймен, зембіл-бұл-бірыңғай мүше, өйткені олардың бәрі бір ғана сұраққа жауап береді. Сөйлемде бір мүшенің ғана қызметін атқарады. Бәрі бір сөз табынан болады.
Дәптермен жұмыс 44-жаттығу. Сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын –бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз.
Жүзеді, жанады, ұшады, тігеді, сүзеді, оқиды, көмектеседі, жауады.
3-тапсырма. Жұмбақты оқуып, жатқа жаз.
Гүл секілді
Қызарады,көктейді.
Күн секілді,
Бірақ нұрын төкпейды.
4-тапсырма. Сөйлемді көшіріп жаз. Бірыңғай мүшелерді тауып, астын сыз.
Шығармашылық жұмыс 45- жаттығу. «Көр, жаз, тексер» әдісі. ( есіктің артында жазылып тұрған мақалды бір оқушы оқып келеді, екінші оқушы соны жазу керек)
1.Көп сөз ұтпайды,
Дөп сөз ұтады.
2.Тіл жүйріктен де озады.
5-тапсырма. Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жаз.
1._____, _____ ………_____
_____
2._____ ……., ……. ______.
_____.
3._____ ……. ____ , ____.
______
________.
Қорытынды «Бәйге» жарысы
10. Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді, қандай болып? 2 ( тұрлаулы, тұрлаусыз мүше)
20.Тұрлаулы мүшелер нешеге бөлінеді? 2 ( бастауыш, баяндауыш)
30. Бастауыш дегеніміз не?
40. Баяндауыш дегеніміз не?
50. Баяндауыштың асты неше сызықпен сызылады? 2 Тест
1.Сөйлемде бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада айтылған сөздерді.
А) сөйлемнің біріңғай мүшелері
Ә) сөйлемнің дара мүшелері
Б) сөз таптары
2.Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады?
А) нүкте
Ә) сызықша
Б) үтір
3. Дұрыс жазылған біріңғай мүшені тап.
А) Саматпен Қанат
Ә) кітап қағаз
Б) кітап, дәптер
4. Дүкенде алма, алмұрт, өрік толып тұр. Біріңғай мүшелерді тап.
А) дүкенде алма
Ә) толып тұр
Б) алма, алмұрт, өрік
1-а, 2-б, 3- б, 4- б
Үй тапсырмасы 46- жаттығу. 71- бет. 52- жаттығу. 57-бет
Бағалау Оқушылар бір-бірлерін бағалау парақтары арқылы бағалайды. Өзіндік бақылау – өзін-өзі бағалау.
Кері байланыс: Пікір ағашына сабақтан алған әсерлеріңді білдіріңдер.
Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Үй тапсырмасы 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Үй тапсырмасы 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Үй тапсырмасы 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Үй тапсырмасы 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
Сыныбы:_______
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Математикалық диктант 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма 5-тапсырма Математикалық тест Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
Сыныбы:_______
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Математикалық диктант 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма 5-тапсырма Математикалық тест Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
Сыныбы:_______
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Үй тапсырмасы 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма «Бәйге» Оқушының аты-жөні:_______________________________________________
Сыныбы:_______
«5» «4» «3» Қорытынды баға
Үй тапсырмасы 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма 4- тапсырма «Бәйге» Мысал Дәлел
Біз
табиғатты
қорғаймыз. Біз орманды,
көлді, өзенді қорғаймыз. Мысал Дәлел
Біз
табиғатты
қорғаймыз. Біз орманды,
көлді, өзенді қорғаймыз. Тест
1.Сөйлемде бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада айтылған сөздерді.
А) сөйлемнің біріңғай мүшелері
Ә) сөйлемнің дара мүшелері
Б) сөз таптары
2.Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады?
А) нүкте
Ә) сызықша
Б) үтір
3. Дұрыс жазылған біріңғай мүшені тап.
А) Саматпен Қанат
Ә) кітап қағаз
Б) кітап, дәптер
4. Дүкенде алма, алмұрт, өрік толып тұр. Біріңғай мүшелерді тап.
А) дүкенде алма
Ә) толып тұр
Б) алма, алмұрт, өрік
Тест
1.Сөйлемде бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада айтылған сөздерді.
А) сөйлемнің біріңғай мүшелері
Ә) сөйлемнің дара мүшелері
Б) сөз таптары
2.Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады?
А) нүкте
Ә) сызықша
Б) үтір
3. Дұрыс жазылған біріңғай мүшені тап.
А) Саматпен Қанат
Ә) кітап қағаз
Б) кітап, дәптер
4. Дүкенде алма, алмұрт, өрік толып тұр. Біріңғай мүшелерді тап.
А) дүкенде алма
Ә) толып тұр
Б) алма, алмұрт, өрік